23/9/20

Τα αποτελέσματα των Playoffs του Champions League!

Τα αποτελέσματα των Playoffs  του Champions League!

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στη φάση των ομίλων του Champions League έκανε η Ντιναμό Κιέβου. Ο σύλλογος της Ουκρανίας κέρδισε 2-1 την Γάνδη στο βροχερό Βέλγιο για τα πλέι-οφ του θεσμού και απέκτησε έτσι τεράστιο προβάδισμα για την είσοδό του στην επόμενη φάση, ενόψει και της ρεβάνς στην έδρα του την επόμενη εβδομάδα.

Η Ντιναμό Κιέβου προηγήθηκε μόλις στο ένατο λεπτό με τον Σουπριαχά (0-1), ωστόσο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41’) οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Κλέιντεστ για το 1-1. Στην επανάληψη η Γάνδη έμεινε με δέκα παίκτες στο 53’ λόγω αποβολής του Μπεζούς με δεύτερη κίτρινη και η Ντιναμό έφτασε τελικά στο 1-2 στο 79’ με τον Ντε Πένια.

Για την Γάνδη αγωνίστηκε βασικός ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Βάντις Οτζίτζα-Οφόε, ο οποίος φορούσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Την ίδια στιγμή, στη Νορβηγία έβρεχε… γκολ, με την Μόλντε και την Φερεντσβάρος να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3 και να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του μεταξύ τους επαναληπτικού στην Ουγγαρία.

Στο συγκεκριμένο ματς η Φερεντσβάρος ευτύχησε να προηγηθεί με 0-2 με τα γκολ των Μπολί (7’) και Ουζουνί (52’). Στην συνέχεια όμως, η Μόλντε όχι μόνο ισοφάρισε με τους Τζέιμς (55’) και Έικρεμ (65’), αλλά πέτυχε και την ανατροπή (3-2) με το γκολ του Έλινγκσεν στο 83’.

Τελικά, τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε η Φερεντσβάρος και με πέναλτι του Καράτιν στο 87’ ισοφάρισε σε 3-3.

Παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 1-0 από τέρμα του Μπιτόν (9') στο Τελ Αβίβ, η Σάλτσμπουργκ γύρισε τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος και με τα γκολ των Σαμποζλάι (49’) και Οκουγκάβα (57’) πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Μακάμπι για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Με μισή ομάδα οι Ισραηλινοί του Γιώργου Δώνη που ακόμα και πριν την έναρξη της αναμέτρησης ανακοίνωσε ακόμα δύο κρούσματα, έχοντας συνολικά εννέα το τελευταίο διάστημα. Στο έτερο ματς της βραδιάς, Σλάβια και Μίντιλαντ κόλλησαν στο μηδέν στην Πράγα και όλα είναι ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς στη Δανία.

Τα αποτελέσματα:

Τρίτη 22/9:

Σλάβια Πράγας - Μίντιλαντ 0-0

Μακάμπι Τελ Αβίν - Σάλτσμπουργκ 1-2 (9' Μπιτόν - 49' Σομποζλάι πεν., 57' Οκουγκάβα)

Κράσνονταρ - ΠΑΟΚ 2-1 (39' Κλάισον πεν., 70' Καμπελά - 39' Πέλκας)

Τετάρτη 23/9:

Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-0 (69' πέν. Βαλμπουενά, 90'+2' Ελ Αραμπί)

Μόλντε - Φερεντσβάρος 3-3 (55΄Τζέιμς, 65΄Έικρεμ, 83΄Έλιγκσεν-7΄Μπολί, 53΄Ουζούνι, 87΄Καρατίν)

Γάνδη - Ντιναμό Κιέβου 1-2(41΄Κλέιντεστ -9΄ Σουπριαχά, 79΄Ντε Πένια)