23/2/22

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των "16" του Champions League!

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 80ο λεπτό απέναντι στην Ατλέτικο, που είχε προηγηθεί με τον Φέλιξ στο 7' και πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του Ολντ Τράφορντ για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Σεμπαστιάν Αλέ είχε γκολ και αυτογκόλ κόντρα στην Μπενφίκα, η οποία απέφυγε την ήττα χάρη στον Ρομάν Γιαρέμτσουκ. Το 2-2 για την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (που είχε καλή απόδοση) κόντρα στον Άγιαξ διατηρεί τις ελπίδες πρόκρισής της από τους 16 του Champions League.

Η Τσέλσι ήταν (τουλάχιστον) μία κλάση πάνω από την Λιλ και με ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο επιβλήθηκε άνετα και δίκαια με 2-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ, θέτοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σκόραρε μόλις στα 32'', όμως ο Ντάνι Παρέχο ισοφάρισε για τη Βιγιαρεάλ κι έτσι η Γιουβέντους επιστρέφει στην Ιταλία με ένα εύθραυστο 1-1 για τη φάση των 16 του Champions League.

Ο Τιμπό Κουρτουά κρατούσε όρθια τη Ρεάλ στο "Παρκ ντε Πρενς" για 94 λεπτά, απέκρουσε και πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, αλλά ο Κιλιάν Εμπαπέ με υπέροχο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 1-0 στην Παρί για τη φάση των 16 του Champions League.

Ούσα ισοπεδωτική στο πρώτο μέρος όπου πέτυχε τέσσερα γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με το εμφατικό 5-0 την Σπόρτινγκ στην Λισσαβώνα και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή της στους 8 του Champions League από το πρώτο κιόλας ματς.

Η Ζάλτσμπουργκ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν, όμως ο Κινγκσλέ Κομάν στο 90' ισοφάρισε στο 1-1 και έστειλε τις δύο ομάδες στο Μόναχο χωρίς προβάδισμα, για τη φάση των 16 του Champions League.

Η Λίβερπουλ ήταν δολοφονική στο δεύτερο μέρος και με τις δύο μοναδικές τελικές εντός εστίας στο ματς σκόραρε με Φιρμίνο και Σαλάχ, για να επικρατήσει 2-0 της Ίντερ στο "Μεάτσα" και να πάρει τεράστιο αβαντάζ πρόκρισης στους 8 του Champions League.

Τα πρώτα ματς των "16":

ΤΡΙΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22.00: Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (90+4' Εμπαπέ)

22.00: Σπόρτινγκ Λισσαβόνας – Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (7' Μαχρέζ, 17', 44' Μπερνάρντο Σίλβα, 32' Φόντεν, 58' Στέρλινγκ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22.00: Σάλτσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 1-1 ( 21' Αντάμου, 90' Κομάν)

22.00: Ίντερ – Λίβερπουλ 0-2 (75' Φιρμίνο, 83' Σαλάχ)

ΤΡΙΤΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22.00: Τσέλσι – Λιλ 2-0 (8' Χάβερτς, 63' Κόβατσιτς)

22.00: Βιγιαρεάλ – Γιουβέντους 1-1 (1'Βλάχοβιτς, 66' Παρέχο)

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22.00: Μπενφίκα – Άγιαξ 2-2 (18' Τάντιτς, 26' Σεμπαστιάν Αλέ, 29' Σεμπαστιάν Αλέ, 72' Γιάρεμτσουκ)

22.00: Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (7' Ζοάο Φέλιξ, 80' Ελάνγκα)

ΟΙ ΡΕΒΑΝΣ ΑΓΩΝΕΣ :

ΤΡΙΤΗ 8/3

22.00Λίβερπουλ – Ίντερ (2-0)

22.00: Μπάγερν – Σάλτσμπουργκ (1-1)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/3

22.00: Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν (0-1)

22.00: Μάντσεστερ Σίτι – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (5-0)

ΤΡΙΤΗ 15/3

22.00Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ατλέτικο Μαδρίτης (1-1)

22.00: Άγιαξ - Μπενφίκα (2-2)

ΤΕΤΑΡΤΗ 16/3

22.00: Γιουβέντους - Βιγιαρεάλ (1-1)

22.00: Λιλ – Τσέλσι  (0-2)

*** Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά του θεσμού θα πραγματοποιηθεί στις 18 Μαρτίου με ώρα έναρξης στις 13.00. Οι πρώτοι αγώνες των προημιτελικών θα γίνουν στις 5 & 6 Απριλίου, ενώ οι δεύτεροι στις 12 & 13 Απριλίου. Οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών θα γίνουν στις 26 & 27 Απριλίου και οι δεύτεροι στις 3 & 4 Μαΐου.