19/10/22

5η φάση (Φαση των 28) Κυπέλλου Ελλάδος : Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.)

Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για τον Πανσερραϊκό κόντρα στην Παναχαϊκή.

Στους "16" του Κυπέλλου συνεχίζει ο Πανσερραϊκός ο οποίος πήρε δραματική προκρίση απέναντι στην Παναχαϊκή.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 41' όταν ο Σαΐντ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 62' ο Μπουρλάκης έφερε το ματς στα ίσα και στο 65' ο Μυτίδης έκανε το 1-2 που έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Στο 89'΄ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο μετά από παρέμβαση του επόπτη πήρε πίσω την απόφασή του κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Πανσερραϊκού και προσωρινή διακοπή στο ματς.

Ο αγώνας τελικά συνεχίστηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων με τον διαιτητή να δίνει εννιά λεπτά καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και τελικά βρήκαν το γκολ με τον Κατσαντώνη στο 98' και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο 105′ μετά από σέντρα του Πεταυράκη ο Μούργος με κεφαλιά έβαλε ξανά μπροστά τον Πανσερραϊκό. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο 110' με τον Κατσαντώνη και στο 115' με τον Σοφιανό διαμόρφωσαν το τελικό 5-2.

Πανσερραϊκός: Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Νάτσος, Σιόντης, Μούργος, Στίνα, Κανίς, Σαΐντ.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Λιποράσε, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Καράκλαϊτς, Τσιάρας, Κέρη, Αλεξόπουλος.

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης:

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • 18:00 Αστέρας - Ατρόμητος