5/2/24

17η αγωνιστική Basket League: Παναθηναϊκός - Άρης 70-73

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Άρη το βράδυ της Δευτέρας (5/2) και θρίαμβος στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό AKTOR (73-70) για τη 17η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. MVP ο Βασίλης Τολιόπουλος με μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Δεν ήταν το ματς που στόχευαν ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος, ωστόσο Παναθηναϊκός AKTOR και Άρης έδωσαν το απόγευμα της Δευτέρας (5/2) μία σπουδαία μάχη στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, μέχρι οι Θεσσαλονικείς να πάρουν την νίκη (73-70) της χρονιάς και να αναγκάσουν τους πράσινους στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 10-7 ανέβηκε ο Άρης (5-3 εντός και 5-4 εκτός έδρας), που μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Μεγάλο φινάλε από τον Βασίλη Τολιόπουλο με τεράστια τρίποντα στην τέταρτη περίοδο για το 62-68 και για το 62-71, εξαιρετικοί οι Σταρκ - Ντε Σόουζα.

Στο 16-1 έπεσε ο Παναθηναϊκός (8-1 εντός και 8-0 εκτός έδρας), που δεν είχε τους ασθενείς Παπαπέτρου - Λεσόρ και τον τραυματία Ερνανγκόμεθ. Οι πράσινοι έμειναν στα 4/17 τρίποντα, έκαναν 19 λάθη και ηττήθηκαν από έναν ανώτερο αντίπαλο που ήταν σε πραγματικά καταπληκτική κατάσταση.

17-16 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 34-34 οι πόντοι στη ρακέτα, 12-15 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 8-4 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 24-42 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 29-6 οι εκτελεσμένες βολές, 16-28 τα φάουλ των δύο ομάδων.

Ο Εργκίν Αταμάν είδε τον Παναθηναϊκό να κλείνει την πρώτη περίοδο χωρίς εκτελεσμένο τρίποντο, είδε πολύ καλύτερη προσπάθεια στη δεύτερη, δεν κάλυψε τις απουσίες του Ιωάννη Παπαπέτρου (ασθενής), του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (πρόβλημα σε δάχτυλο του χεριού) και του Ματίας Λεσόρ (ασθενής), είδε την ομάδα του να χάνει για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και αμέσως θα ασχοληθεί με το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (9/2) που είναι απείρως σημαντικότερο για εκείνον.

Ο Γιάννης Καστρίτης, από την άλλη, είδε την καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας του, που πρέπει να μάθει να παίζει για περίπου δύο μήνες χωρίς τον Ρόμπερτ Γκάλινατ. Προς το παρόν, πάντως, οι Θεσσαλονικείς θα πανηγυρίσουν για λίγες ώρες καθώς το βράδυ της Τετάρτης θα υποδεχθούν την Τρέντο για το αποτέλεσμα που μπορεί να τους δώσει την τέταρτη θέση στον όμιλό τους στο EuroCup και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στο TOP-16 της διοργάνωσης.

Με τους Σλούκα, Γκραντ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Μήτογλου η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού ΑKTOR στο παρκέ την στιγμή που ο Γιάννης Καστρίτης, έριξε στη μάχη τους Τολιόπουλο, Μπλούμπεργκς, Χάρελ, Περσίδη, Μπάνκστον για τον Άρη.

Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό με τον Άρη να παίζει επιθετική άμυνα και να δικαιώνεται με Τολιόπουλο και Χάρελ να βρίσκουν σκορ, την στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιρναν πόντους μόνο από τον Κώστα Αντετοκούνμπο με το σκορ να έρχεται στο 6-9. Οι «κίτρινοι» έβγαλαν φανταστικές άμυνες και με τον Ντε Σόουζα να είναι μαχητικός κάτω από τη ρακέτα, έβγαλαν όμορφες επιθέσεις φτάνοντας στο +11 (6-17) σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR, δυσκολευόταν αρκετά να περάσει την μπάλα στο ζωγραφιστό και να έχει έξι λάθη στην πρώτη περίοδο, δίνοντας το δικαίωμα στον Άρη να κάνει το καλύτερο πρώτο του δεκάλεπτο στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας μέχρι και το +19 (10-29) με τους «πράσινους»να ροκανίζουν τη διαφορά στους 15 στο τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε στο 10-25 για τον εντυπωσιακό Άρη.

Εκρηκτική εκκίνηση στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Εργκίν Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ποντάροντας στην καλή του αμυντική προσήλωση στο ματς. Το τρίποντα Γκραντ και Μπλούμπεργκς, έφεραν το σκορ στο 15-32 για τον Άρη, με τον Παναθηναϊκό AKTOR από το σημείο εκείνο και έπειτα να ανεβάζει την ένταση σε άμυνα και επίθεση και με ένα επί μέρους 11-0 με πρωταγωνιστή τον Γκραντ που σκόραρε πέντε αναπάντητους, το σκορ κατέβηκε σε μονοψήφια επίπεδα (32-38) με τον Σταρκ να σκοράρει με 1/2 βολές και τον Σλούκα να ευστοχεί από τη γραμμή και δυο για το 34-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την ίδια ένταση στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός AKTOR που διεύρυνε το επί μέρους σκορ στο 22-1 με τον Μήτογλου και τον Γκριγκόνις να τον φέρνουν για πρώτη φορά μπροστά με 42-39. Οι «πράσινοι» έστησαν «παγίδες» στην επαναφορά του Άρη επιχειρώντας να κλέψουν μπάλες και σε αρκετές περιπτώσεις το κατάφεραν με τον Καλαϊτζάκη και τον Αντετοκούνμπο να φέρνουν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό AKTOR στο +5 (50-45). Ο Σανόγκο έπαιρνε αρκετές μάχες κάτω από το καλάθι των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το μειώσει στους τρεις, όμως ο Σλούκας με ασίστ στον Μήτογλου και με τρίποντο έφερε το σκορ στο 57-49 πρωτού ο Μπλούμπεργκς μειώσει στο 57-51 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς με τον Σταρκ και τον Κατσίβελη να βάζουν μπροστά τον Άρη στην εκκίνηση του τετάρτου δεκαλέπτου με 57-58, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό αφύπνισε προσωρινά τους παίκτες του που έφτασαν στο νέο προβάδισμα με τον Γκριγκόνις (59-57). Από το σημείο εκείνο και έπειτα όμως ανέλαβε δράση ο Τολιόπουλος ο οποίος με τρια τρίποντα έφερε τον Άρη στο +9 (62-71), 1,14" πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο open play με τους Γκριγκόνις, Μπαλτσερόφσκι και Ναν να μειώνουν σε 70-73 στα 17,7". Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε δύο φορές κοντά στην ανατροπή με το επιθετικό φάουλ του Κατσίβελη στον Καλαϊτζάκη, όμως οι άστοχες προσπάθειες του Μήτογλου, το challenge που κέρδισε ο Καστρίτης στα 6" πριν το τέλος και το άστοχο τρίποντο του Καλαϊτζάκη, χάρισαν την ιστορική νίκη στον Άρη με σκορ 73-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/34 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 19 λάθη, 16 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 18/38 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 28 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα παίξει στα Άνω Λιόσια με την ΑΕΚ Betsson (12/2 στις 20:15), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (11/2 στις 16:30).