6/2/24

3η Aγωνιστική της φάσης των 16 του Basketball Champions League : ΑΕΚ - Μούρθια 79-84 (12' 'Ομιλος)

Στο 0-3 έπεσε η ΑΕΚ Betsson στο TOP-16 του Basketball Champions League, μετά από την εντός έδρας ήττα (79-84) από τη Μούρθια.

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο TOP-16 του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ Betsson το βράδυ της Τρίτης (6/2), καθώς λύγισε και από τη Μούρθια (79-84) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι ήταν σπουδαίος, αλλά ήταν και απελπιστικά μόνος για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, που έμεινε πολύ χαμηλά στο περιφερειακό σουτ (3/11 τρίποντα) και είχε αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (15/18).

Χολ, Νάιτ, Χόλινς, Μόργκαν δεν βοήθησαν, ο Τζάστιν Τίλμαν ήταν εκτός κλίματος σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τα κιτρινόμαυρα και πλέον η υπόθεση πρόκριση δυσκολεύει υπερβολικά για την ΑΕΚ.

Η Μούρθια, από την άλλη, ανέβηκε στο 3-0 πριν αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στην Πάτρα και συνεχίζει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Ο Μάρκο Τοντόροβιτς έκανε απίθανη εμφάνιση και έβαλε τεράστια σουτ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να γεμίζει τη στατιστική του και τον Ντίλαν Ένις να ακολουθεί με εντυπωσιακή δημιουργία (9 ασίστ).

O αγώνας:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζέλογλου και Μόργκαν στην αρχική της πεντάδα, με τη Μούρθια να είναι εκείνη που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-2 στο δίλεπτο. Στη συνέχεια, η «Ένωση» ανέβασε στροφές και με μπροστάρηδες τους Κουζέλογλου και ΜακΡέι έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 11-5 στο 4’. Παρά το γεγονός πως οι Μόργκαν και ΜακΡέι να μπαίνουν στην εξίσωση του ματς και να δίνουν πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι Ισπανοί με σύμμαχο το μακρινό τους σουτ, όχι μόνο μείωσαν, αλλά πέρασαν μπροστά 20-22. Μάλιστα, με το τέταρτο τρίποντο την περίοδο, αυτό του Καπέν στο φινάλε, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 για το 27-25.

Τα πολλά και μαζεμένα λάθη των δύο ομάδων στις αρχές της δεύτερης περιόδου κράτησαν χαμηλά το σκορ στα πρώτα λεπτά, με το τρίποντο του Γέλινεκ να κάνει το 27-30 στο 13’. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε ένα τρίλεπτο ξέσπασμα, στο οποίο και έτρεξε ένα σερί 7-0 δια χειρός Μόργκαν, Νετζήπογλου και Χόλινς για το 34-30 στο 16’, αντλώντας ενέργεια από την άμυνά της. Παρ’ όλα αυτά, η προσπάθεια έμεινε στη μέση, αφού, τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών έκαναν ζημιά στην ομάδα του Ηλία Ζούρου, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 42-39.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου με καθαρό μυαλό στην επίθεση, αλλά και με περίσσιο πάθος και ενέργεια στην άμυνα, κράτησε τη Μούρθια χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά! Παράλληλα, η ίδια, με τους ΜακΡέι και Κουζέλογλου, κατάφερε και έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 48-42 στο 24'! Κάπου εκεί ωστόσο, επήλθε... γενικό μπλακάουτ για τους «κιτρινόμαυρους», με τους Ισπανούς να τρέχουν το γήπεδο και να βρίσκουν ελεύθερα τρίποντα. Με τον άποντο στο πρώτο μέρος, Ντίλαν Ένις, να πετυχαίνει τρία μαζεμένα και τον Σαντ-Ρος να ακολουθεί σε απόδοση, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 14-2 στα επόμενα 2,5 λεπτά, για το υπέρ τους +5 (50-56) στο 27'. Στη συνέχεια, ο Τζόρνταν ΜακΡέι βγήκε μπροστά για την ΑΕΚ παίρνοντας την «Ένωση» στις... πλάτες του και με 7 πόντους (12 συνολικά στην περίοδο) στο τελευταίο τρίλεπτο, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι για το 60-62 της περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου η ΑΕΚ με τρίποντο του Ραντλ πέρασε μπροστά με 63-62 στο 31'. Η «Ένωση» δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σε αυτό, αντιθέτως δέχθηκε ένα γρήγορο 6-0 σερί για την προσπέραση της Μούρθια (63-68) δύο λεπτά αργότερα. Η είσοδος του Νάιτ στο παρκέ έδωσε επιθετική ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι και ισοφάρισαν σε 72-72 στο 35', προτού κάποια μαζεμένα λάθη επιτρέψουν στους Ισπανούς να πάνε στο +6 (80-74) και λίγο αργότερα στο +8 για το 84-76 39', κλειδώνοντας έτσι τη νίκη και παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς, Γιάκομπς, Γιλμάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ (1), Νάιτ 9 (4/4 δίποντα, 3 ασίστ), Κουζέλογλου 12 (6/8 δίποντα), ΜακΡέι 20 (9/16 δίποντα), Ραντλ 12 (1), Χατζηδάκης, Χόλινς 5, Καράμπελας, Μόργκαν, Μόργκαν 6 (6 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 9 (1), Τίλμαν (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ).

ΜΟΥΡΘΙΑ (Αλόνσο): Ένις 11 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ρόντιονς Κούρουτς 6 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Άρτουρς Κούρουτς 5 (1), Σαντ-Ρος 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλέβα 10 (2), Κοπέιν 7 (1), Ντιανιέ 6, Φαλκ, Γέλινεκ 3 (1/6 σουτ), Ράντοβιτς 4, Τοντόροβιτς 21 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 29/52 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 12/17 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 21 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μούρθια: 18/30 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 15/17 βολές, 36 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 15 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 24 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Χάποελ Χολόν (5/3 στις 20:45), ενώ η Μούρθια θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα (5/3 στις 19:00).