22/2/11

Μπουντιβέλνικ - Άρης 73-78

Σπουδαίο "διπλό" για τον Άρη ο οποίος νίκησε με σκορ 78-73 της Μπουντιβέλνικ για την 5η αγωνιστική του Last-16 κι έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.
Ο Άρης μετά το 85-69 στο α' παιχνίδι, επικράτησε και δεύτερη φορά της Μπουντιβέλνικ και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση.

Η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς έχει πλέον απολογισμό 3-2 και θα παλέψει για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση στο τελευταίο ματς των ομίλων κόντρα στη ΛεΜάν μέσα στο Αλεξάνδρειο, την ερχόμενη Τρίτη (1/3). Παράλληλα, θέλει και νίκη της Μπουντιβέλνικ επί της Γκέτινγκεν.

Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτις έκαναν στο β' ημίχρονο την ολική επαναφορά στο παιχνίδι και επέστρεψαν από το -15 με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν στο 20'. Εκπληκτικό ματς έκανε ο Μπόμπι Μπράουν με 24 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή των Ταπούτου και Τάκερ που είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, ο γνωστός μας Μπίλι Κις τελείωσε το ματς με 17 πόντους και έκανε τα πάντα για να κερδίσει στο τέλος η ομάδα του, ωστόσο μέτρησε η ψυχραιμία των "κιτρινόμαυρων" από τις βολές και η βελτιωμένη τους άμυνα στην β' περίοδο.

Κι αυτό γιατί είχαν δεχτεί 42 πόντους στο α' μέρος, όμως στο β' υποχρέωσαν τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 31 πόντους, εκ των οποίων οι 11 στο γ' δεκάλεπτο όταν και καλύφθηκε η διαφορά.

Στο α' δεκάλεπτο, η Μπουντιβέλνικ παίζοντας εντός έδρας ήταν πιο εύστοχη και έχοντας 7-12 δίποντα, έναντι 4/11 του Άρη, κατάφερε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα. Μετά το 4-7 του Άρη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13-9 με τον Μόρλεϊ να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους. Ένα τρίποντο του Σπένσερ που το καλοκαίρι αποκτήθηκε από το Μαρούσι αλλά έφυγε κακήν κακώς λόγω της διοικητικής αστάθειας, ανέβασε τη διαφορά στους 7 (18-11), πριν ο Ταπούτος με βολές κάνει το 20-14.

Η συνέχεια δεν ήταν καλή για την ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς η οποία έκανε με ευκολία το λάθος και έδινε την ευκαιρία στους αντιπάλους της να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια. Ο γνωστός άσος από τη θητεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε το 28-19 στο 16' πριν μειώσει στους 6 ο Άρης. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από Κις και Αγκαφόνοφ και τελικά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 12 (36-24), πριν βρει τη μέγιστη τιμή της στο 42-27 του ημιχρόνου.

Ολική επιστροφή.

Στην επανάληψη κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Μπουντιβέλνικ θα διατηρούσε τον έλεγχο έχοντας το +15 του α΄ημιχρόνου, ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 42-39 τρέχοντας ένα σερί 12-0 με τους Χατζηβρέττα και Τάκερ. Οι Ουκρανοί έμειναν άποντοι για πέντε ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά και ισοφαρίστηκαν σε 43-43 στο 26' από καλάθι του Ταπούτου. Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στους Μπίλι Κις και Μπόμπι Μπράουν οι οποίοι έβαζαν εναλλάξ καλάθια κρατώντας τις ομάδες τους ζωντανές. Τελικά, η Μπουντιβέλνικ κράτησε το προβάδισμα με σκορ 53-50 στο 30'.

Στο ξεκίνημα του καθοριστικού δεκαλέπτου η Μπουντιβέλνικ είχε το προβάδισμα (56-52, 58-54), όμως με τους Τάκερ και Μπράουν οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 58-60 στο 34'. Στα 5.16'' πριν το τέλος ο Ταπούτος έκανε το 58-63, ενώ η ομάδα του βρέθηκε και στο +7 (58-65) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 67-72, όμως ο Κις μείωσε και πάλι (69-72). Στα 50'' πριν το τέλος ο Γουίλσον μείωσε και πάλι στους τρεις (71-74) ενώ στα 19'' ο Χαραλαμπίδης ήταν ψύχραιμος από τις βολές κι έκανε το 71-76. Στα 12'' ο Κις έκανε το 73-76, όμως ένα δευτερόλεπτο αργότερα ο Τάκερ απάντησε γράφοντας το τελικό 73-78 κι αυτό γιατί το τρίποντο που επιχείρησε ο Σπένσερ στα 4'' πριν τη λήξη ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 53-50, 73-78.

Μπουντιβέλνικ (Μπέροκαλ): Κις 17(3), Μόρλεϊ 12, Γουίλσον 6, Ικόβλεφ 3(1), Στεφανίσιν, Ζαμπιρτσένκο 5(1), Σπένσερ 5(1), Ανισίμοφ 4, Αγκαφόνοφ 12(2), Μπετς 9.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24(2), Ταπούτος 16(3), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 9(3), Χαραλαμπίδης 8, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15.