27/1/13

14η Aγωνιστική A1 : Πανιώνιος - ΚΑΟΔ 75-73

Την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε με 75-73 του ΚΑΟΔ μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι.
Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να νικάει με σκορ 75-73 τον ΚΑΟΔ για την 14η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και να φτάνει τις 11 νίκες φέτος.
Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο, αλλά αφού προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά, θεώρησε ότι "καθάρισε" και ο ΚΑΟΔ έδειξε πόσο πολύ επικίνδυνη ομάδα είναι.
Οι Δραμινοί ήταν εξαιρετικοί στην επανάληψη, έμειναν μέσα στο παιχνίδι και διεκδίκησαν τη νίκη, γυρνώντας ένα παιχνίδι από το -13 (49-36), δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα.
Από την άλλη, ο Πανιώνιος έμεινε ψύχραιμος στο τέλος, έστω κι αν οι παίκτες του (Μίλμπουρν, Γιάνκοβιτς) δεν πέτυχαν και τις 4 βολές που επιχείρησαν (είχαν 2/4).

Με τρίποντα των Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς, ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα (6-5), μέχρι που ο Κακαρούδης έγραψε το 8-9 στο 4ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14-9 και 16-11 με δίποντο του Αθηναίου, όμως ο ΚΑΟΔ δεν το έβαλε κάτω. Με πέντε σερί πόντους τους Μπάβτσιτς ισοφάρισε σε 20-20.
Τελικά, ο Πανιώνιος έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος μετά από κάρφωμα του Καββαδά. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τα ριμπάουντ, αλλά είχαν υποπέσει σε πολλά λάθη, γεγονός που τους απαγόρευε να επιβάλουν το ρυθμό τους.
Στο β' δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ και με επιμέρους 10-2 άνοιξε το παιχνίδι και ξέφυγε με 32-22 μετά από τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Στο 14' ο Μπάβτσιτς μείωσε σε 32-25 και ο Ντέιλ έφερε τον ΚΑΟΔ στο -6 (34-28), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 10 (40-30).
Οι παίκτες του Καλαφατάκη μείωσαν σε 40-34 στο 18', υποχρεώνοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Τελικά, τα σουτ των Ζάρα, Παππά δεν βρήκαν στόχο στο τέλος και οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-34, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τα ριμπάουντ (27-11), αλλά να έχουν περισσότερα λάθη (11-3).

Ξέφυγε ο Πανιώνιος, αντέδρασε ο ΚΑΟΔ.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος βρέθηκε για πρώτη φορά στο +13 (49-36) με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους (49-36). Οι  Καλαϊτζίδης και Πάλμερ μείωσαν σε 49-40, ενώ ο Νόουλς με λέι απ μείωσε σε 49-42 στο 24'. Πάντως, ο Μίλμπουρν έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10 (52-42) με σουτ έξω από τα 6.75μ.
Η διαφορά εξακολούθησε να κυμαίνεται σε διψήφιο αριθμό πόντων (54-44, 56-46), πριν ο Πάλμερ μειώσει σε 56-50 στο 29'. Ένα τρίποντο του Κακαρούδη έφερε τον ΚΑΟΔ ακόμα πιο κοντά στο σκορ (56-53). Ο Παππάς έχασε το σουτ και το ίδιο έκανε και ο Πάλμερ με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου.
Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου με τον Καλαϊτζίδη να γράφει το 56-55 και το ματς στην ουσία να αρχίζει από την αρχή. Ένα καλάθι και φάουλ του Μίλμπουρν έγραψε το 59-55, όμως ο Πάλμερ κρατούσε μέσα στο παιχνίδι την ομάδα της Δράμας. Στο 33' ισοφάρισε σε 59-59, όμως ο Πανιώνιος διατήρησε την ψυχραιμία του και έτρεξε σερί 5-0 (64-59).
Ο Καλαϊτζίδης μείωσε σε 66-65, ενώ ο Πάλμερ με τρίποντη βόμβα στο 37' έφερε για μία ακόμα φορά το σκορ στην ισοπαλία (68-68). Ένα λεπτό αργότερα ο Κακαρούδης έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στον ΚΑΟΔ ο οποίος προηγήθηκε με 68-70 κι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο +4 μετά τις άστοχες βολές του Μισέλ. Ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 70-70 και ο Καλαφατάκης πήρε τάιμ άουτ.
Στα 30'' πριν τη λήξη, ο Παππάς με βολές έγραψε το 72-70, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Κακαρούδη, 1/2 βολές του Ζάρα (72-71) και στα 15'' ο Παππάς έκανε το 73-71, ευστοχώντας επίσης σε μία βολή. Λίγο πριν την εκπνοή ο Μίλμπουρν πήγε στη γραμμή, με 1/2 έκανε το 74-71, ενώ ο Γιάνκοβιτς έγραψε το τελικό 75-73 στα 7'' πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-34, 56-53, 75-73.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν, Αθηναίου 5 (1), Κις 6 (2), Μίλμπουρν 19 (3), Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς 12 (2), Καββαδάς 3, Παππάς 14 (1), Αγραβάνης, Μπούκερ 6.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 10, Καλαϊτζίδης 8, Ακεψιμαϊδης, Μπένας, Μισέλ 10, Μπάβτσιτς 10 (2), Κακαρούδης 10 (2), Ντέιλ 9 (2), Ζάρας 3, Ιωάννου, Πάλμερ 13 (1).