29/12/18

11η Αγωνιστική Α1 : Περιστέρι - Κολοσσός Ρόδου 73-70

Το Περιστέρι με οδηγό του Παναγιώτη Βασιλόπουλο λύγισε με 73-70 τον Κολοσσό και στην 11η αγωνιστική της Basket League επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.
Tο Περιστέρι Βίκος Cola... φρέναρε την αντεπίθεση του Κολοσσού H Hotels και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα μίας αγωνιστικής, καθώς πήρε τη νίκη με 73-70  επί των "θαλασσί" κι έχοντας για πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο έμεινε αήττητο στην έδρα του. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλέον ανέβηκε στο 9-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι για τους οποίους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μαυροειδής - υποχώρησαν στο 2-8.
Ο MVP:
Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πως είχε κέφια, καθώς σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ο αρχηγός του Περιστερίου εντέλει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στην συγκομιδή του 23 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 5 ριμπάόυντ, 2 ασίσιτ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 4 λάθη σε 34:12 συμμετοχής.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Δημήτρης Μαυροειδής έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του μέσα από την ρακέτα, καθώς σημείωσε 24 πόντους (9/13 δίποντα, 6/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κοψίματα σε 27:51 συμμετοχής.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι γηπεδούχοι τρέχοντας σερί 12-0 από το 2' ως το 6' ξέφυγαν με 14-4 και φρόντισαν να μείνουν σε θέση οδηγού ως το τέλος. Η συμπλήρωση των 10΄βρήκε την ομάδα του Αργύρη Πεδουάλη να προηγείται με 23-11, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησε σταθερά το προβάδισμα παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-20 (14') με ένα... ξέσπασμα του Κάρτερ.
Το Περιστέρι, όμως, βρήκε τις λύσεις κι έκλεισε την πρώτο ημίχρονο στο +12 (38-26), ενώ στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να σταματήσουν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενών τους και στην συμπλήρωση των 30΄ ήταν μπροστά με 55-46. Το Περιστέρι στο 33΄ βρέθηκε στο +17 (66-49), αλλά κάπου εκεί άρχισε η προσπάθεια της τελευταίας αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων . Ο Κολοσσός με τον Πίνκστον κατέβασε γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (66-58, 35:30), ενώ συνεχίζοντας με το ίδιο μοτίβο βρέθηκε ως και το -2 (70-68). Ο Μπράουνινγκ, όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Βασιλόπουλο, ο οποίος είχε 1/2 βολές, ο Κολοσσός δεν έκανε φάουλ κι εντέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 73-70.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Καλογερόπουλος Φ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3 , Γκρέι 15 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 4 , Ντάνιελ 9 , Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14 (2), Πίνστον 13 (1), Μαυροειδής 24 (15 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Δημάκος 1, Κάρτερ 5 (1).
Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βικος Cola:  22/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/19 βολές, 26-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά Κολοσσού Η Hotels: 19/37 δίποντα,  5/24 τρίποντα, 17/22 βολές, 31-12 ριμπάουντ, 15 ασίστ,  18 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι στην 12η "στροφή" της Basket League θα υποδεχθεί το Ρέθυμνο Cretan Kings (5/1,17:30), ενώ ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ (5/1, 15:15).