20/2/19

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των "16" του Champions League!

Τα στόπερ της Ατλέτικο, Χιμένες και Γοδίν, μέσα σ' ένα πεντάλεπτο σκόραραν από ένα γκολ και χάρισαν στους Μαδριλένους τεράστια νίκη με 2-0 επί της Γιουβέντους του Κριστιάνο Ρονάλντο.
Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει με 2-1 ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες αλλά με δυο γκολ σε πέντε λεπτά έφτασε στην ανατροπή με 3-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους οκτώ του Champions League. Ένα εκρηκτικό 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Παρί Σεν Ζερμέν να νικήσει με 2-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" και να αγκαλιάσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.
Με τον Νικολό Τζανιόλο να πανηγυρίζει τα πρώτα του τέρματα στο Champions League, η Ρόμα επικράτησε 2-1 την Πόρτο και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους "8" του θεσμού.
Η Τότεναμ αγκάλιασε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, καθώς νίκησε (3-0) στο Λονδίνο την Ντόρτμουντ χάρη στο γκολ των Σον, Βερτόνχεν και Γιορέντε.
Η Ρεάλ Μαδρίτης, που θα μπορούσε κάλλιστα να ηττηθεί στη Johan Cruyff ArenA, νίκησε 2-1 τον Άγιαξ και έχει το αβαντάζ για πρόκριση στους "8" του Champions League. Ο Ασένσιο στο 87' το γκολ της επικράτησης.
Η Μπαρτσελόνα έφτασε τις 25 τελικές προσπάθειες στο Parc Olympique Lyonnais, γκολ δεν μπόρεσε να βρει και το 0-0 σφράγισε το πρώτο 90λεπτο κόντρα στη Λυών για την φάση των 16 του Champions League.
Λίβερπουλ και Μπάγερν δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και με το 0-0 άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους "8" του Champions League ενόψει της ρεβάνς της 13ης Μαρτίου στο Μόναχο.

Τα πρώτα ματς των "16":

Τρίτη (12/2)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Παρί Σεν-Ζερμέν 0-2 (53Κιμπέμπε,60'Εμπαπέ)
Ρόμα - Πόρτο 2-1 (Τζανιόλο 70' και 76'/ 79' Άντριαν Λόπες)

Τετάρτη (13/2)
Τότεναμ - Ντόρτμουντ 3-0 (47' Σον, 83' Φερτόνχεν, 86' Γιορέντε)
'Αγιαξ - Ρεάλ 1-2 (75' Ζιγιές - 60' Μπενζεμά, 87' Ασένσιο)

Τρίτη (19/2)
Λυών - Μπαρτσελόνα 0-0
Λίβερπουλ Μπάγερν 0-0

Τετάρτη (20/2)
Ατλέτικο - Γιουβέντους  2-0 (78' Χιμένες, 83' Γοδίν)
Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (38-45' Μπενταλέμπ/18' Αγκουέρο, 85' Σανέ, 90' Στέρλινγκ)

*όλα τα ματς ξεκινούν στις 22:05