23/11/19

8η Αγωνιστική Α1 : Λάρισα - Ήφαιστος Λήμνου 58-63

Λάρισα και Ήφαιστος πρωταγωνίστησαν σε ένα από τα χειρότερα από πλευράς ποιότητας ματς της σεζόν, στο τέλος όμως η ομάδα της Λήμνου πήρε τη νίκη και κρατάει το αποτέλεσμα.
Δεν ήταν το παιχνίδι της αγωνιστικής και δεν εξελίχθηκε σε τέτοιο. Λάρισα και Ήφαιστος έκαναν πραγματικά κακή εμφάνιση στο κλειστό της Νεάπολης, με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει στο τέλος τη νίκη (63-58) που την ανέβασε στο 5-3 στην ΕΚΟ Basket League 2019/20 για να αφήσει τους Θεσσαλούς στο 2-6. Με 17/67 σουτ έκλεισαν το ματς οι γηπεδούχοι, με 22/57 οι φιλοξενούμενοι που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζέρι Σμιθ για να ανέβουν στην πλάτη του μέχρι να πάρουν το ροζ φύλλο. Κακό το ντεμπούτο του Άντονι Χίκι, που ίσως και να έκρινε την αναμέτρηση εις βάρος της Λάρισας.
O MVP:
Ο Τζέρι Σμιθ είναι ένας εξαιρετικός σκόρερ και το πιστοποίησε για ακόμα μία φορά στο κλειστό της Νεάπολης. Πέτυχε τους 17 από τους 63 πόντους της ομάδας του από 5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα σε κάτι λιγότερο από 28 λεπτά συμμετοχής. Έβαλε καθοριστικά σουτ και χάρη σε αυτόν ο Ήφαιστος έφυγε νικητής από τη Λάρισα.
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:
Με έξι λάθη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος, που είχε μόλις 4/11 σουτ και μόλις μία τελική πάσα. Μικρή σημασία είχε βέβαια η εικόνα του στο 1/4 του ματς, καθώς στο φινάλε οι αριθμοί της Λάρισας ήταν αυτοί που "χτυπούσαν" στο μάτι. 7/40 τρίποντα (!!!) είχε η Λάρισα (17%), με τον Άντονι Χίκι να σκοράρει πέντε πόντους από 1/10 σουτ σε 23 λεπτά. Δεν γινόταν να κερδίσει αυτό το παιχνίδι η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, θα ήταν άδικο για το άθλημα.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Δυναμικά μπήκε στο ματς η Λάρισα, που με κορυφαίους τους Παπαντωνίου - Μπερχανεμέσκελ προηγήθηκε 11-4 στο τέταρτο και 16-7 στο έκτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (18-13), γρήγορα όμως ο Ήφαιστος ισορρόπησε το ματς για να περάσει και μπροστά (18-22) στο 14', καθώς το τέμπο της αναμέτρησης έπεσε αισθητά. Το 25-31 του ημιχρόνου δεν ενθουσίαζε το κοινό, σίγουρα δεν ενθουσίαζε τον Αγγέλου που έβλεπε την ομάδα του να έχει 3/20 τρίποντα, άφηνε όμως ικανοποιημένο τον Μανωλόπουλο που είχε πάρει 19 πόντους από τους αναπληρωματικούς του, 15 περισσότερους απ' όσους είχαν προσφέρει οι παγκίτες των Θεσσαλών.
Πελεκάνος και Σμιθ μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με αποφασιστικότητα (32-36), με τον Χάμοντς να βοηθά και να γράφει το 35-43 στο 25'. Ήταν ένα σημείο στο οποίο ο Ήφαιστος έδειξε έτοιμος να καθαρίσει το ματς, με τον Αγγέλου να καλεί timeout στο 26' αμέσως μετά από δίποντο του Έβανς που έστειλε τη διαφορά στους 10. Ακολούθησε ένα μικρό 5-0 για το 40-45 στο 29', όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Φλόιντ και Παπαντωνίου μείωσαν στο καλάθι (45-47) με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 10-2, όμως ο Σμιθ κι ο Έβανς ήταν απλά αποφασισμένοι να δώσουν τη νίκη στον Ήφαιστο. Και την έδωσαν.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Λόρτος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 25-31, 40-47, 53-68.
ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χάμιλτον 8 (3/12 σουτ), Μπερχανεμέσκελ 11 (4/14 σουτ), Χάρις 8 (2/9 σουτ), Φλόιντ 4 (12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαντωνίου 10 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χίκι 5 (1/10 σουτ), Χείλαρης 4, Τσιλούλης, Παρκς 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 4, Έβανς 11 (4/10 δίποντα), Σμιθ 17 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πελεκάνος 3 (1), Χάμοντς 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σταμάτης, Τσαϊρέλης 8 (6 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Μούρτος 5 (5/6 βολές), Λιτλ 9 (1)
Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 10/27 δίποντα, 7/40 τρίποντα, 17/20 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 17/36 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 42 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Λάρισα θα παίξει εκτός έδρας με το Περιστέρι (30/11 στις 16:45), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί τον Ιωνικό Νικαίας (30/11 στις 15:30).