26/2/20

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των "16" του Champions League!

Η Ατλέτικο υπέταξε με 1-0 την Λίβερπουλ στο "Γουάντα Μετροπολιτάνο" με γκολ του Σαούλ στο 4' και έβαλε φωτιά στη ρεβάνς του Άνφιλντ όπου θα κριθεί η πρόκριση στους "8" του CL.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν σταματάει πουθενά, πήρε από το χέρι τη Ντόρτμουντ, και την οδήγησε σε μια σπουδαία νίκη 2-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν πετυχαίνοντας δύο γκολ σε οκτώ λεπτά.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρνερ στο 58ο λεπτό η Λειψία επικράτησε 1-0 της Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο και πήρε ένα τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Η Αταλάντα παίζοντας εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης επικράτησε της Βαλένθια με 4-1 και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Η Μπάγερν ήταν κυρίαρχος στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και με το δίδυμο Γκνάμπρι - Λεβαντόβσκι σε μεγάλη βραδιά διέλυσε 3-0 την Τσέλσι και κλείδωσε την πρόκριση στους "8" του CL.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ με το ιστορικό γκολ του Μέρτενς, αλλά ο παίκτης με τις λιγότερες επαφές στο πρώτο ημίχρονο, Γκριεζμάν, ισοφάρισε σε 1-1 κι έδωσε στην Μπαρτσελόνα προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League.

Η Γιουβέντους γνώρισε την ήττα (1-0) στη Λιόν από τη γαλλική ομάδα και καλείται να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς του Τορίνο για να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League. Ο Λικά Τουσάρ το γκολ των γκον, που είχαν και δοκάρι.

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με τη Ρεάλ με γκολ του Ίσκο έφτασε στην ανατροπή με τέρματα των Ζεζούς και Ντε Μπρόινε και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League.

Τα πρώτα ματς των "16":

ΤΡΙΤΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22:00 Ατλέτικο - Λίβερπουλ 1-0 ( Σαούλ Νίγκεθ 4')
22:00 Ντόρτμουντ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (Χάλαντ 69' και 77'/ Νεϊμάρ 75')

ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ:

22:00 Αταλάντα - Βαλένθια 4-1 (Χάντεμπορ 16' και 62', Ίλισιτς  42',Φρέουλερ  57'Τσερίσεφ 66')
22:00 Τότεναμ - Λειψία 0-1 (58Βέρνερ)