28/9/21

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων Α,B,C και D του Champions League!

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων Α,B,C και D του Champions League!

A ΟΜΙΛΟΣ:

Το ματς που ξεχωρίζε εξαρχής στη 2η αγωνιστική του Champions League ήταν,αναμφισβήτητα, το Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι για τον 1ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι, που προέρχονταν από ισοπαλία στη Μπριζ, με τον Μέσι να επανακάμπτει από τραυματισμό μπήκαν δυναμικά, ανοίγοντας το σκορ με τον Γκουέγιε.

Η αντίδραση των πρωταθλητών Αγγλίας ήρθε με δύο δοκάρια στην ίδια φάση με τους Ντε Μπρούινε και Σίλβα στο 26' να τους στερούν την ισοφάριση.

Οι «Πολίτες», του Γκουαρντιόλα, είχαν την μπάλα την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί κι έτσι ο Μέσι (μετά από σπόντα του Εμπαπέ) τους τιμώρησε, ανοίγοντας... λογαριασμό με την Παρί κι εξασφαλίζοντας της το πρώτο τρίποντο στο γκρουπ!

Την ίδια στιγμή η Μπριζ απεδείκνυε ότι το 1-1 με την Παρί μόνο τυχαίο δεν ήταν αφού προηγήθηκε της Λειψία δις κερδίζοντας την 2-1.

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Βεράτι (77' Βαϊνάλντουμ), Ερέρα, Μέντες, Γκεγέ (89' Ντανίλο), Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Μέσι.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Μαχρέζ Γκρίλις (68' Φόντεν), Στέρλινγκ (77' Ζεζούς).

Λειψία (Μαρς): Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Σιμακάν, Μουκιελέ (46' Γκβαρντιόλ), Λάιμερ (46' Αμαντού), Καμπλ, Σομποσλάι, Νκουνκού, Φόρσεμπεργκ, Πούλσεν.

Μπριζ (Κλεμάν): Μινιολέ, Σομπόλ, Μάτα, Μπαλάντα, Χέντρι, Νσοκί, Λανγκ, Σόουα, Ριτς, Βανάκεν, Ντε Κετελάερε.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (8' Γκουέγιε, 74' Μέσι)

Λειψία - Κλαμπ Μπριζ 1-2 (5' Ενκονκού - 22' Βανάκεν, 41' Ριτς)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

1. Παρί Σεν Ζερμέν 4 (3-1)

2. Μπριζ 4 (3-2)

3.  Μάντσεστερ Σίτι 3 (6-5)

4. Λειψία 0 (4-8)

B ΟΜΙΛΟΣ:

Με το ίδιο σκορ έληξε και το μεγάλο ματς στο 2ο όμιλο, με την Μίλαν να υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν με τον Ράφαελ Λεάο στο 20λεπτο, αλλά στο 29' έμειναν 10 λόγω δεύτερης κίτρινης του Κέσιε.

Αντεξαν ως το 84' που ο Γκριεζμάν, με το πρώτο του τέρμα μετά την επιστροφή του, γλίτωσε την ομάδα του Σιμεόνε, η οποία έφτασε στην ανατροπή με πέναλτι του Λουίς Σουάρες στο 97'!

Για το ίδιο γκρουπ η Πόρτο μετά την «λευκή» ισοπαλία στη Μαδρίτη έγινε έρμαιο των διαθέσεων της Λίβερπουλ στο «Ντραγκάο».

Η ομάδα του Κλοπ από το πρώτο 45λεπτο με τα τέρματα των Σαλάχ και Μανέ είχε καθαρίσει την νίκη φτάνοντας στο εντυπωσιακό 5-1 με τον Αιγύπτιο, όπως και τον Φιρμίνο, να σκοράρουν δις!

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Κόστα, Κορόνα, Πέπε, Μαρκάνο, Σανούσι (56' Βέντελ), Οτάβιο (14' Φάμπιο), Ολιβέιρα (67' Πέπε), Ουρίμπε (56' Βιτίνια), Ντίας, Ταρέμι, Μαρτίνες (46' Γκρούγιτς).

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ (66' Γκόμεζ), Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (73' Τσάμπερλεν), Φαμπίνιο, Τζόουνς, Σαλάχ (66' Φιρμίνιο), Μανέ (67' Μιναμίνο), Ζότα.

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσιέ, Σαλεμάκερς, Ντίαθ (57' Τουρέ), Λεάο (57' Ζιρού), Ρέμπιτς (34' Τονάλι).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (40' Ζοάο Φέλιξ), Φελίπε, Χιμένες, Ερμόσο (46' Λόντι), Γιορέντε, Κόκε (61' Γκριεζμάν), Κοντογκμπιά, Καράσκο, Κορέα, Σουάρες.

Μίλαν - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (20' Ραφαέλ Λεάο - 84' Γκριεζμάν, 97' πεν. Σουάρες)

Πόρτο - Λίβερπουλ 1-5 (75' Ταρέμι - 18', 60' Σαλάχ, 45' Μανέ, 77', 83' Φιρμίνο)

1. Λίβερπουλ 6 (8-3)

2. Aτλέτικο Μαδρίτης 4 (2-1)

3.  Πόρτο 1 (1-5)

4. Μίλαν 0 (3-5)

C ΟΜΙΛΟΣ:

Στον 3ο όμιλο, ο Άγιαξ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Μετά το εντυπωσιακό 5-1 της πρεμιέρας επί της Σπόρτινγκ μέσα στην Λισαβόνα, ο «Αίαντας» επιβλήθηκε 2-0 της Μπεσίκτας στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» του Άμστερνταμ. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μπεργκχούις να κάνει το 1-0 στο 17’ και τον Αλέ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 43’. Στην επανάληψη οι «μαύροι αετοί» δεν κατάφεραν να φτάσουν στα γκολ για να αποσοβήσουν την δεύτερή τους ήττα στο γκρουπ και ο «Αίαντας» πανηγύρισε τελικά ένα ακόμα τρίποντο.

Λίγο αργότερα η Μπορούσια Ντόρτμουντ χωρίς τον Χάαλαντ (των 68 γκολ σε 67 ματς) επικρατούσε 1-0 της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στην Βεστφαλία κάνοντας επίσης το 2 στα 2.

Σκόρερ ο νεαποκτηθείς Μάλεν που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Ρόζε): Κόμπερ, Μουνιέρ, Ακαντζί, Χούμελς, Γκερέιρο, Νταχούντ (19' Μπραντ), Βίτσελ, Μπέλιγχαμ, Ρόις, Αζάρ (71' Βόλφ), Μάλεν.

Σπόρτινγκ (Αμορίμ): Αντάν, Νέτο, Κόατες, Φεντάλ, Πόρο, Νούνες, Παλίνια, Ρέις, Σαράμπια, Τομάς (58' Νούνο Σάντος), Παουλίνιο.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Πάσφεϊρ, Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Άλβαρες, Χράφενμπεργκ, Άντονι (71' Νέρες), Τάντιτς, Μπεργκχούις (72' Κλαάσεν), Αλέ.

Μπεσίκτας (Γιαλτσίν): Ντεστανόγλου, Ροζιέ, Μεράς (73' Βάρνταρ), Σάτσι, Ν' Σακαλά, Σόουζα, Καραμάν, Γιλμάζ (46' Τορέ), Ουτσάν (46' Οζιακούπ), Μποσντογκάν, Μπατσουαγί.

Άγιαξ - Μπεσίκτας 2-0 (17’ Μπεργκχούις, 43’ Αλέ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-0 (37' Μάλεν)

1. Άγιαξ 6 (7-1)

2. Ντόρτμουντ 6 (3-1)

3. Μπεσίκτας 0 (1-4)

4. Σπόρτινγκ 0 (1-6)

D ΟΜΙΛΟΣ:

Στον 4ο όμιλο, τέλος, η πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ παραμένει ακόμα χωρίς νίκη, αφού μετά την ήττα της (1-0) από την Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα, έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Σαχτάρ. Το ματς στο Κίεβο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους στο 11’, λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Λασίνα Τραορέ στο γόνατο, ενώ στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου καμία ομάδα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, παρά τις ευκαιρίες.

Πιο κοντά στο γκολ έφτασε η Ίντερ, καθώς στο 15’ από δεξί σουτ του Μπαρέλα έξω από την αντίπαλη περιοχή η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Σαχτάρ και στο 34’ ο Ντζέκο πέταξε μοναδική ευκαιρία για να βρει δίχτυα από τη μικρή περιοχή. Στο δεύτερο 45λεπτο η Σαχτάρ ήταν πιο δραστήρια αλλά δεν αξιοποίησε την υπεροχή της, ενώ ο Πιάτοφ με τις εξαιρετικές του επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά κράτησε απαραβίαστη την εστία του και οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους πόντο στο γκρουπ.

Στο έτερο ματς γκρουπ η «σταχτοπούτα» σε ομίλους Σέριφ Τίρασπολ των Αθανασιάδη - Κολοβού (αμφότεροι βασικοί) προηγήθηκε στο ημίχρονο 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου».

Ωστόσο ο Μπενζεμά (ξεπέρασε τον Ραούλ και με 72 γκολ είναι 4ος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης) με πέναλτι που κέρδισε ο Βινίσιους νίκησε τον Αθανασιάδη για μοναδική φορά στη βραδιά ισοφαρίζοντας.

Ο πρώην γκολκίπερ της ΑΕΚ κράτησε, με σωρεία επεμβάσεων, ζωντανούς τους φιλοξενούμενους, που προκάλεσαν ...εμφράγματα στο φινάλε φτάνοντας στο 2-1, με βολέ, από τον ...Λουξεμβούργιο Θιλ!

Έτσι είναι επικεφαλής στο γκρουπ όντας (οι μόνοι) «απόλυτοι» του ομίλου!

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο, Αλάμπα, Ορτέγκα, Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Καμαβινγκά, Αζάρ, Ζούνιορ, Μπενζεμά.

Σέριφ Τιράσπολ (Βερνίντουμπ): Αθανασιάδης, Κοστάνζα, Αρμπολέδα, Ντουλάντο, Λέιτε, Τιλ, Άντο, Τραορέ, Κολοβός, Καστανιέδα, Γιακσιμπόεφ

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ντε Ζέρμπι): Πιάτοφ, Ντοντό, Ισμάιλι (78' Κρίβτσοφ), Μάρλον, Ματβιγιένκο, Στεπανένκο, Σόλομον (78' Μούντρικ), Μάικον, Πεντρίνιο, Πάτρικ (85' Ρομέρο), Τραορέ (11' Μαρτίνς).

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Ντε Βρι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (55' Τσαλχάνογλου), Βετσίνο (81' Γκαλιαρντίνι), Ντιμάρκο (81' Πέρισιτς), Μαρτίνες (72' Σάντσες), Τζέκο (55' Κορέα).

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ίντερ 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης - Σέριφ Τίρασπολ 1-2 (65' πεν. Μπενζεμά - 25' Γιαξιμπόεφ, 90' Θιλ)

1. Σέριφ Τίρασπολ  6 (4-1)

2. Ρεάλ Μαδρίτης 3 (2-2)

3. Ιντερ 1 (0-1)

4. Σαχτάρ Ντόνετσκ 1 (0-2)