30/9/21

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League!

Στο ντέρμπι των Ελλήνων στη Γλασκώβη, η Λεβερκούζεν διέλυσε με 4-0 τη Σέλτικ για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League.

Οι Γερμανοί δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Πιέρο Ινσαπιέ και τον Φλόριαν Φιρτς στο πρώτο 35λεπτο. Ο Λούκας Αλάριο με πέναλτι πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα καθόρισε την έκβασή του, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να δίνει ντεμπούτο στον Γιώργο Γιακουμάκη στο 74', σε μία προσπάθεια να κλείσει την "ψαλίδα" του σκορ (ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε στον πάγκο, με τον Τζο Χαρτ να αγωνίζεται βασικός). Στον αντίποδα, ο Παναγιώτης Ρέτσος πέρασε στον αγώνα στο 79', βοηθώντας στη διατήρηση του απαραβίστου της γερμανικής εστίας, με τον Αμίν Αντλί να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Επεισοδιακό ήταν το 0-0 του 5ου ομίλου μεταξύ της Μαρσέιγ και της Γαλατάσαραϊ. Οι χιλιάδες φίλοι των φιλοξενουμένων που βρέθηκαν στο "Βελοντρόμ" προκάλεσαν προσωρινή διακοπή για ρίψη φωτοβολίδων και βεγγαλικών στην κερκίδα των γηπεδούχων. Σε αγωνιστικό επίπεδο, οι Τούρκοι μπήκαν πιο καλά, είχαν δοκάρι με τον Πάτρικ φαν Άανχολ που παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο αγώνας παρέμεινε ισορροπημένος στο 2ο ημίχρονο, με τους Μασσαλούς να κερδίζουν πέναλτι στο 75', αλλά ο VAR προκάλεσε την ανάκληση του καταλογισμού.

Ένα πανέμορφο γκολ του Γκουέλορ Κανγκά έδωσε στον Ερυθρό Αστέρα τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Λουντογκόρετς, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Σισίνιο. Οι Σέρβοι έκαναν το 2/2 στον όμιλο, όπου η Μπράγκα πέρασε στη 2η θέση ύστερα από τη νίκη 2-1 με ανατροπή επί της Μίντιλαντ στην Πορτογαλία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

1ος ΟΜΙΛΟΣ:

Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς 1-0 (29΄ Χάντσκο)

Λιόν-Μπρόντμπι 3-0 (64΄,71΄ Εκαμπί, 85΄ Αουάρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ:

Σοσιεδάδ-Μονακό 1-1 (54΄ Μερίνο – 16΄ Ντισασί)

Στουρμ Γκρατς-Αϊντχόφεν 1-4 (55΄ Στάνκοβιτς – 32΄ Σανγκαρέ, 51΄ Ζάχαβι, 73΄ Μαξ, 78΄ Φερτέσεν)

3ος ΟΜΙΛΟΣ:

Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ 1-0 (31΄ Εμρέλι)

Νάπολι-Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1΄ Ελμας, 90΄+4 Οσιμέν – 55΄,90΄ Πρόμες, 81΄ Ιγκνάτοφ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ:

Αντβέρπ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (90΄+1 πεν. Πασιένσια)

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 0-3 (6΄ Τικίνιο, 62΄,69΄ Μασούρας)

5ος ΟΜΙΛΟΣ:

Λάτσιο-Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0 (13΄ Μπάστιτς, 38΄ Πάτρικ)

Μαρσέιγ-Γαλατασαράι 0-0

6ος ΟΜΙΛΟΣ:

Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας 0-1 (64΄ Κανγκά)

Μπράγκα-Μίντιλαντ 3-1 (55΄πεν.,90+5΄ Γκαλένο, 62΄ Όρτα – 19΄πεν. Εβάντερ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ:

Σέλτικ-Λεβερκούζεν 0-4 (25΄ Πιέρο Ινκάπιε, 35΄ Βιρτς, 58΄πεν. Αλάριο, 90+5΄ Αντλί)

Φερεντσβάρος-Μπέτις 1-3 (44΄ Ουζούνι – 17΄ Φεκίρ, 76΄αυτ. Βίνγκο, 90+5΄ Τέγιο)