23/10/21

4η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Ιωνικός Νίκαιας 88-81

Φλόιντ και Γουίλιαμς έβαλαν 45 από τους 88 πόντους της ομάδας τους και ο Κολοσσός επικράτησε με 88-81 του Ιωνικού για να κάνει το 3/4 στην Α1. Καταπληκτικός ο Γόντικας για τους Νικαιώτες που έπεσαν στο 1-3.

Τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στη Stoiximan Basket League και δεύτερη εντός έδρας σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον Κολοσσό, που επικράτησε με 88-81 του Ιωνικού το απόγευμα του Σαββάτου (23/10) στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε σε σπουδαίο βράδυ τον Τζόρνταν Φλόιντ που έκανε καταπληκτικό ντεμπούτο με 24 πόντους (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές σε 21 λεπτά), αλλά και τον Κένι Γουίλιαμς που σταμάτησε στους 21 (6/10 τρίποντα) την ώρα που ο Βασίλης Ξανθόπουλος μοίραζε 12 ασίστ σε άλλο ένα σεμινάριο πλέι μέικινγκ.

Κορυφαίος του Ιωνικού, που έπεσε στο 1-3 ήταν ο εντυπωσιακά βελτιωμένος Κωστής Γόντικας που έγραψε ένα πληθωρικό double-double (21 πόντοι - 12 ριμπάουντ), ενώ ο ασταμάτητος στο πρώτο μέρος Γιουτζίν Τζέρμαν δεν ήταν το ίδιο αποδοτικός στο δεύτερο, ακόμη κι έτσι όμως σκόραρε 20 πόντους σε 24 λεπτά.

Ο αγώνας:

Με τον Γόντικα να σκοράρει και κοντά και μακριά από το καλάθι ο Ιωνικός έδειξε πολύ ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα, πήγε στο +4 (10-14 στο 8') με τρίποντο του Γκιουζέλη και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (16-21) με τρίποντο του Τζέρμαν στο φινάλε.

Η ομάδα της Νίκαιας δεν είχε απλά τον έλεγχο, αλλά έχτισε και προβάδισμα οκτώ πόντων (25-33) στις αρχές της δεύτερης, πριν ο Κολοσσός απαντήσει με ένα 8-0 που οδήγησε στην ισοπαλία και σε timeout του Σεγκούρα, δίχως πάντως να αλλάξει η εικόνα της αναμέτρησης έως και το ημίχρονο (45-46).

Πολύ καλύτερος στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Κολοσσός έχτισε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (60-52) στο 25', όμως ο Ιωνικός δεν γονάτιζε. Έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -3 (66-63), με τον Γόντικα να συνεχίζει να προκαλεί σοβαρά προβλήματα στους γηπεδούχους και να αφήνει το παιχνίδι ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Όχι όμως για πολύ. Οι Ροδίτες πήγαν στο +8 (75-67) και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος, για να φτάσουν έτσι στην τρίτη νίκη τους σε τέσσερις αγώνες και στην δεύτερη σε ισάριθμα ματς εντός έδρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 2, Γουίλιαμς 21 (6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίλερ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 7 (1), Ποτ 6 (1), Ξανθόπουλος 4 (12 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Φλόιντ 24 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές), Χατζηδάκης 3, Σλαφτσάκης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις 8 (1), Κολοβέρος 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Αθηναίου 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γόντικας 21 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 4 (1/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μουστάφα 6, Χατζηκυριάκος, Τζέρμαν 20 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μούρτος, Γκιουζέλης 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/34 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/22 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 17/36 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 20/23 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (31/.10 στις 20:00), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στη Νίκαια (30/10 στις 20:00).