16/2/23

Ημιτελικος Challenge Cup: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-4 (3-1)

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και 1-0 σετ πίσω στο σκορ έφτασε σε μια επική ανατροπή, πήρε τέσσερα συνεχόμενα σετ επί του Παναθηναϊκού, νίκησε με 3-1 και πήρε και το χρυσό σετ. Μια θρυλική πρόκριση στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 8 και 15 Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και 1-0 σετ πίσω στο σκορ έφτασε σε μια επική ανατροπή, πήρε τέσσερα συνεχόμενα σετ επί του Παναθηναϊκού, νίκησε με 3-1 ενώ πήρε και το χρυσό σετ και μια θρυλική πρόκριση στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 8 και 15 Μαρτίου.

Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στερν-Ιντάλγκο που έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφεραν να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με επική ανατροπή με τέσσερα κερδισμένα σετ την ώρα που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-19 στο δεύτερο σετ αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

O αγώνας:

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πήραν το πρώτο σετ με 25-22 παίζοντας με την ίδια αρχική εξάδα όπως στο πρώτο παιχνίδι και τον Ερνάντες να κλείνει εντυπωσιακά το σετ. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 20-19 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Το τριφύλλι έχασε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24) για να κατακτήσουν το σετ και να πάρουν την πρόκριση αλλά τα έσβησαν Ιντάλγκο και Στερν με τον Σλοβένο να διαμορφώνει το 25-26 και το σετ να τελειώνει με την κακή υποδοχή του Κόβαρ στο σερβός του Γκουστάβο.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό και πάλι να ξεκινά καλύτερα (5-8), αλλά να χάνει γρήγορα τη διαφορά (15-13) και τις ανατροπές να συνεχίζονται (16-18) με τον Κόβαρ να διαμορφώνει το 20-19 με άσο. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος του ΠΑΟ μέχρι το 20-24 που διαμορφώθηκε από επιθέσεις του Ιντάλγκο και τα σερβίς του Στερν για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και ούτε η επιστροφή του Ερνάντες στο βασικό σχήμα (αντί Σάντερ) βοήθησε τον Παναθηναϊκό που και πάλι βρέθηκε να κυνηγά νωρίς στο σκορ (6-9) με τον Τράβιτσα να στέλνει τη διαφορά στο 11-16, για να φτάσουμε στο 17-25 και το χρυσό σετ.

Η πρόκριση πλέον κρίνονταν στους 15 πόντους με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα εντυπωσιακό 0-4 (κακές υποδοχές Κόβαρ και ένα μπλοκ στον Ερνάντες με τον Στερν στο σερβίς) για πάρει ανάσα ο ΠΑΟ μειώνοντας σε 2-4 (άουτ Πάγενικ) και να ρίξει τη διαφορά στον πόντο με κόντρα επίθεση του Ερνάντες.

Ο Ιντάλγκο ξεκόλλησε τους ερυθρόλευκους (3-5) και με δύο εξαρετικά σερβίς του Κουβανού η διαφορά πήγε πάλι στο +4 (3-7). Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο Τράβιτσα έπιασε ατομικό μπλοκ στον Ερνάντες. Ο Ιντάλγο συνέχισε να σερβίρει με απίστευτο τρόπο (3-9 Κουμεντάκης σε φρί μπολ, 3-10 μπλοκ Τράβιτσα σε Κόβαρ, 3-11 άσος) το σετ και η πρόκριση είχε κριθεί με τον επίλογο να γράφεται με το χαμένο σερβίς του Μπάση για το 6-15...

Χρυσό σετ: 3-5, 3-10, 4-12, 6-15.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), Χρυσό σετ: 06-15 σε 131'.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. - 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. - 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. - 40% άριστες).

8ος τελικός της ιστορίας του σε διεθνείς διοργανώσεις του βόλεϊ ανδρών για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» φτάνουν στον τελικό μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο βόλεϊ ανδρών για όγδοη φορά στην ιστορία τους. Η τελευταία, μάλιστα, ήταν πριν από πέντε χρόνια, όταν και είχαν χάσει το τρόπαιο του Challenge Cup στους διπλούς τελικούς απέναντι στη Ραβένα.

Ο Ολυμπιακός είχε διεκδικήσει για πρώτη φορά ευρωπαϊκό τρόπαιο το 1992. Τότε, είχε φτάσει μέχρι τον τελικό του Champions League απέναντι στη Ραβένα.

Τέσσερα χρόνια αργότερα, το 1996, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του στο βόλεϊ ανδρών απέναντι στην Μπάγερ Βούπερταλ. Εκείνο το Final -4 του Κυπέλλου Κυπελλούχων είχε γίνει στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες έφτασαν στον τελικό της ίδιας διοργάνωσης το 1997 και το 1998 χάνοντας το τρόπαιο από την Κούνεο και τις δύο φορές.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό του τρόπαιο το 2005. Στον τελικό του Top Teams Cup νίκησε την Νεσελάντε με 3-0 σετ.

Οι προηγούμενοι τελικοί του Ολυμπιακού

1991-92 Ραβένα – Ολυμπιακός 3-0 (Champions League)

1995-96 Ολυμπιακός – Μπάγερ Βούπερταλ 3-2 (Κύπελλο Κυπελλούχων)

1996-97 Κούνεο – Ολυμπιακός 3-0 (Κύπελλο Κυπελλούχων)

1997-98 Κούνεο – Ολυμπιακός 3-0 (Κύπελλου Κυπελλούχων)

2001-02 Ματσεράτα – Ολυμπιακός 3-1 (Champions League)

2004-05 Ολυμπιακός – Ορτέκ Νεσελάντε 3-0 (Top Teams Cup)

2017-18 Ραβένα – Ολυμπιακός 3-1, Ολυμπιακός – Ραβένα 1-3 (Challenge Cup)

Κύπελλο Πρωταθλητριών 1991-1992: Ολυμπιακός - Μεσατζέρο Ραβένα 0-3.

Η εκπληκτική ομάδα του Γιάννη Λάιου με τους Μουστακίδη, Τριανταφυλλίδη, Αμαριανάκη, Ντράγκοβιτς, Φάκα, Καζάζη και άλλους, διέλυσε με 3-0 σετ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον ημιτελικό του Final-4 του 1992 που έγινε στο ΣΕΦ και πέρασε στον τελικό, όπου και αντιμετώπισε την πανίσχυρη, Μεσατζέρο Ραβένα. Οι Πάβι, Βούλο, Φόμιν, Γκαρντίνι, Κίραλι, Τίμονς συνέθεταν μια "φονική" ομάδα, ενώ οι Πειραιώτες έχασαν στην προθέρμανση τον Βίλντε. Οι Ιταλοί του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν ανώτεροι και σε ένα κατάμεστο από 16.500 θεατές Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας επιβλήθηκαν με 3-0 σετ, φτάνοντας στο τρόπαιο.

Κύπελλο Κυπελλούχων 1995-1996: Ολυμπιακός - Μπάγερ Βούπερταλ 3-2.

Την σεζόν 1995-96, το Final-4 του Κυπέλλου Κυπελλούχων διεξήχθη στο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός στον τελικό, ανήμερα των γενεθλίων του (10/3/96), αντιμετώπισε την γερμανική, Μπάγερ Βούπερταλ. Με τους Κουβανούς του σε μεγάλη βραδιά (Ερνάντες και Σάντσες), τον Ντράγκοβιτς, τον Γκιούρδα, τον Τσακιρόπουλο, τον Μουστακίδη και τους υπόλοιπους να τα δίνουν όλα και τον κόσμο να... σπρώχνει τους παίκτες, γεμίζοντας κάθε γωνιά του Σταδίου, οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ και κατέκτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο. Ήταν το παρθενικό για τον Ολυμπιακό σε οποιοδήποτε τμήμα, αλλά σε κάθε περίπτωση όχι το τελευταίο του.

Κύπελλο Κυπελλούχων 1996-1997: Ολυμπιακός - Αλπιτούρ Τράκο Κούνεο 0-3.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων και την επόμενη σεζόν, όμως βρήκε απέναντι του την Άλπιτουρ Τράκο Κούνεο. Στα ημιτελικά του Final Four (που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη) επιβλήθηκε της Μπερλίν με 3-1 σετ. Οι Ιταλοί στον τελικό όμως διέθεταν την εμπειρία και την κλάση, καταβάλλοντας την αντίσταση της ελληνικής ομάδας, που διέθετε πάντως εξαιρετικές μονάδες (Έλληνες και ξένους) και είχε στον πάγκο στον Ιταλό, Τζιαν Πάολο Μοντάλι.

Κύπελλο Κυπελλούχων 1997-1998: Αλπιτούρ Τράκο Κούνεο - Ολυμπιακός 3-0.

Ένα χρόνο αργότερα, οι δύο ομάδες του τελικού της Θεσσαλονίκης συναντήθηκαν ξανά στον τελικό της ίδιας διοργάνωσης, αλλά στην έδρα του αντιπάλου. Το Final Four διεξήχθη στο Κούνεο, όπου ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-0 την Καστέλο ντε Μάια από την Πορτογαλία και επιχείρησε να πάρει εκδίκηση από την ιταλική ομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και πάλι όμως και πήραν άλλη μια νίκη με 3-0 σετ.

Champions League 2001-2002: Ολυμπιακός - Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα 1-3.

Τη σεζόν 2001–02, ο Ολυμπιακός του Ντανιέλε Ρίτσι θα πραγματοποιήσει μια εκπληκτική πορεία στο Champions League, φτάνοντας στο Final Four του Οπόλε (Πολωνία). Εκεί αντιμετώπισε στον ημιτελικό την πολωνική Μόστοσταλ, την οποία κέρδισε με 3–1 σετ, όμως υπέστη διάστρεμμα ο Μάριος Γκιούρδας και δεν έπαιξε στον τελικό με τη Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα, η οποία είχε αποκλείσει στον άλλο ημιτελικό τον Ηρακλή. Τελικά, ύστερα από σκληρό ματς, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες (με το σκορ στο 1–1, το τρίτο κρίσιμο σετ πήγε στη Ματσεράτα με 29–27) η ιταλική ομάδα κατάφερε νε νικήσει με 3–1 σετ. Ήταν η δεύτερη συμμετοχή του Ολυμπιακού στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Top Teams Cup 2004-2005: Ολυμπιακός - Όρτεκ Νεσελάντε 3-0.

Την περίοδο 2004–05 προσελήφθη ο Αργεντίνος προπονητής, Κλαούντιο Κουέγιο και η ομάδα απέκτησε τον πολύπειρο διαγώνιο και αρχηγό της εθνικής Αργεντινής, Μάρκος Μιλίνκοβιτς. Ο Ολυμπιακός, επικράτησε στο κατάμεστο ΣΕΦ της ολλανδικής Όρτεκ Νεσελάντε, του Πίτερ Μπλανζέ, με 3–0 σετ (25–23, 25–18, 25–23) στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Κυπελλούχων (που είχε μετονομαστεί σε Top Teams Cup) και κατέκτησε τον δεύτερο ευρωπαϊκό τίτλο του μέσα σε αποθέωση από χιλιάδες φίλους του που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο.

Challenge Cup 2017-2018: Μπούνγκε Ραβένα - Ολυμπιακός 3-1, Ολυμπιακός - Μπούνγκε Ραβένα 1-3

Η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού σε ευρωπαϊκό τελικό είχε συγχωνευτεί με την έτερη ομάδα της πόλης, Ρομπούρ Άντζελο Κόστα, σχηματίζοντας την Πόρτο Ρομπούρ Κόστα ή Μπούνγκε Ραβένα για χορηγικούς λόγους. Οι Πειραιώτες του Φερνάντο Μουνιόθ έφτασαν μέχρι τον τελικό αρχίζοντας από τα προκριματικά. Στα ημιτελικά επιβλήθηκαν εύκολα της Ούγκρα Σουργκούτ χωρίς να χάσουν σετ, όμως στον τελικό τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ηττήθηκαν αρχικά στο κατάμεστο ΣΕΦ με 1-3 σετ και στην Ιταλία δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ηττήθηκαν με το ίδιο σκορ και απέτυχαν να φτάσουν στην τρίτη κατάκτηση ευρωπαϊκού τροπαίου.