29/7/23

ΟΦΗ - Ουτρέχτη 0-2 (ΦΙΛΙΚΟ)

Ο ΟΦΗ έκλεισε με ήττα τα φιλικά του στην Ολλανδία, καθώς ηττήθηκε από την Ουτρέχτη με 2-0, δεχόμενος δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας είχε καλή εικόνα, αλλά ήταν αναποτελεσματική στις τελικές της.

Ο ΟΦΗ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ουτρέχτη, καθώς ηττήθηκε με 2-0 στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Οι Ολλανδοί του Τάσου Δουβίκα, πέτυχαν δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, με τους Κρητικούς να αδικούνται από το αποτέλεσμα, καθώς είχαν καλή εικόνα και άξιζαν σίγουρα ένα τέρμα.

Η Ουτρέχτη προηγήθηκε στο 59ο λεπτό. Ο Μποζντογάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χριστογεώργου, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ένα λεπτό μετά ο ΟΦΗ βρέθηκε κοντά στο να ισοφαρίσει, όταν ο Αμπάντα έκλεψε την μπάλα και έκανε το γύρισμα στον Ντίκο μέσα στη μικρή περιοχή και αυτός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπουθ στο 78ο λεπτό μετά από ωραία αντεπίθεση της Ουτρέχτης.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Αμπάντα, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Ριέρα, Ντίκο, Μπίφουμα.