14/3/24

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς ματς των 16 του Europa Conference League!

Η Άστον Βίλα διέλυσε με 4-0 τον Άγιαξ στο Μπέρμιγχαμ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa Conference League. Μαζί του Μπριζ και Λιλ. Η Φιορεντίνα υπέταξε για δεύτερη φορά τη Μακάμπι Χάιφα και προκρίθηκε από τη φάση των 16 του Europa Conference League. Στα προημιτελικά κι η Φενέρμπαχτσε παρά την ήττα την Τουρκία.

Η Άστον Βίλα ήταν ισοπεδωτική απέναντι στον Άγιαξ στο Μπέρμιγχαμ και με το 4-0 προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Ύστερα από το 0-0 στο Άμστερνταμ, ο Όλι Γουότκινς με το 22ο τέρμα του σε όλες τις φετινές διοργανώσεις άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης. Το τέρμα του Λέον Μπέιλι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έχρισε απόλυτο φαβορί τους Άγγλους, με τους Τζον Ντουράν και Μουσά Ντιαμπί να κλειδώνουν την πρόκριση λίγο αργότερα.

Δύο γκολ ενός μπακ, του Αντρέας Σκοβ Όλσεν, έδωσαν στην Μπριζ τη νίκη 3-0 επί της Μόλντε και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Νορβηγοί είχαν επικρατήσει με ένα γκολ διαφορά στο πρώτο παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να αντισταθούν στο "Γιαν Μπρεϊντέλ".

Ο Δανός διεθνής άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους και στο 48' έκανε το 2-0, ανοίγοντας τον δρόμο προς τα προημιτελικά. Ο Μίχαλ Σκόρας στο 70' κλείδωσε τη νίκη για τους Βέλγους, που δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στα εναπομείναντα λεπτά.

Η Λιλ στηρίχθηκε στο πρώτο παιχνίδι (νίκη 2-0) και με το 1-1 στο "Πιερ Μορουά" με αντίπαλο τη Στουρμ πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια. Ο Τιάγκο Σάντος άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό και παρά την άμεση ισοφάριση από τον Μίκα Μπίρετ, ήταν αδύνατο για τους Αυστριακούς να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

Η Φιορεντίνα τα βρήκε σκούρα για δεύτερη παιχνίδι κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, όμως με το 1-1 στο "Αρτέμιο Φράνκι" και σε συνδυασμό με το 4-3 στο πρώτο ματς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Οι "βιόλα" συνέχισαν από εκεί που άφησαν τον αγώνα της Βουδαπέστης, όπου έκαναν την ανατροπή και διατήρησαν το μομέντουμ. Οι ευκαιρίες ήταν με το μέρος τους, όχι κι η ευστοχία όμως, αφού οι περισσότερες τελικές έφευγαν μακριά από την εστία των Ισραηλινών.

Στο 59ο λεπτό, ο παίκτης που έκανε την ανατροπή στο 90+4' του πρώτου αγώνα άνοιξε το σκορ στην Τοσκάνη. Ο Αντονίν Μπάρακ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στο 88ο λεπτό ο Ανάν Χαλαϊλί ισοφάρισε σε 1-1 κι εκτόξευσε την αγωνία στο κατακόρυφο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η Φενέρμπαχτσε βασίστηκε στο 3-0 του Βελγίου και παρά την ήττα 0-1 στο "Σουκρού Σαράτσογλου" από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κυνήγησαν το γκολ περισσότερο, ψάχνοντας ένα θαύμα στην Κωνσταντινούπολη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σβήσουν το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά το γκολ του Ματίας Ράσμουσεν στο 68' έβαλε φωτιά στο ζευγάρι. Οι παίκτες του Ισμαΐλ Καρτάλ κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθέσεις των Βέλγων στη συνέχεια και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η διαδικασία των πέναλτι καθόρισε τον νικητή στην Τσεχία, με την Πλζεν να επικρατεί με 3-1, ύστερα από το δεύτερο 0-0 απέναντι στη Σερβέτ. Οι Ελβετοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο παιχνίδι αλλά δεν βρήκαν το γκολ και το ίδιο έκαναν και στο δεύτερο. Η διαφορά ήταν ότι η Πλζεν είχε κι αυτή μεγάλες στιγμές για να σκοράρει, όμως ούτε αυτή βρήκε κάποιο τέρμα. Τη λύση έδωσαν τα πέναλτι, όπου ο Μάρτιν Γέντλιτσκα είχε δύο επεμβάσεις, στέλνοντας την ομάδα του στα προημιτελικά.

Το πρόγραμμα 16 του Europa Conference League:

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ:

7/3

• Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13' Ελ Κααμπί / 4', 30' Ζάχαβι, 9' Σαχάρ, 74' Πέρετς)
  • Άγιαξ - Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε - Μπριζ 2-1 (43' Στέβενικ, 90+2' Γκούλμπραντσεν / 85' πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ - Λιλ 0-2 (28', 51' Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 2-0 (37', 71' Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ - Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Φενέρμπαχτσε 0-3 (20' Μπατσουαγί, 84' Οστερβόλντε, 90+4' πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα - Φιορεντίνα 3-4 (12' Σεκ, 29' Κίντα, 67' Καλαϊλί / 2' Ενζολά, 58' Μπελτράν, 73' Μαντράγκορα, 90+5' Μπάρακ)

OΙ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ:

• ΠΑΟΚ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 5-1 (27' Μπάμπα, 33', 72' Κουλιεράκης, 42' Τόμας, 88' πέν. Ζίβκοβιτς / 49' Χότζα) (0-2)
  • Φενέρμπαχτσε - Ουνιόν ΣενΖιλουάζ 0-1 (68' Ράσμουσεν) (3-0)
  • Φιορεντίνα - Μακάμπι Χάιφα 1-1 (59' Μπάρακ / 88' Καλαϊλί) (4-3)
  • Πλζεν - Σερβέτ 3-1 πέν., 0-0 κ.α. (0-0)
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 1-6 παρ., 1-4 κ.α. (57' πέν. Ζάχαβι / 10' Ποντένσε, 36' Φορτούνης, 45+3', 65' Ελ Κααμπί, 93' Γιόβετιτς, 103' Ελ-Αραμπί)
  • Άστον Βίλα - Άγιαξ 4-0 (25' Γουότκινς, 60' Μπέιλι, 75' Ντουράν, 81' Ντιαμπί) (0-0)
  • Μπριζ - Μόλντε 3-0 (45+1', 48' Σκοβ Όλσεν, 70' Σκόρας) (1-2)
  • Λιλ - Στουρμ 1-1 (43' Σάντος / 45+1' Μπίρετ) (2-0)