28/8/24

Τα αποτελεσματα των ρεβάνς των playoffs του Champions League.

Η τελική σύνθεση του πρώτου League Stage στην ιστορία του Champions League είναι γεγονός, με τέσσερες ομάδες να παίρνουν τα "χρυσά" εισιτήρια και να συμπληρώνουν το "παζλ" των 36 ομάδων.

Την αρχή έκανε η Ντίναμο Ζάγκρεμπ, που μετά το 3-0 της Κροατίας επιβλήθηκε της Καραμπάγκ στο Αζερμπαϊτζάν με 2-0 χάρις στα γκολ του Πιάτσα στο 32' και το αυτογκόλ του Σίλβα στο 53', επιστρέφοντας με αυτόν τον τρόπο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τα υπόλοιπα τρία ματς κρίθηκαν στο γκολ, με τον Ερυθρό Αστέρα να ανατρέπει το 2-1 της Νορβηγίας και με 2-0 στο Βελιγράδι να πετάει εκτός την Μπόντο Γκλιμτ. Τα τέρματα για τους Σέρβους πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26' ο Ντουάρτε, ενώ το γκολ που έκρινε την πρόκριση πέτυχε στο 59' ο αρχηγός των γηπεδούχων, Ούρος Σπάιτς.

Στον αγώνα της Πράγας υπήρχε έντονο ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς ο Χρήστος Ζαφείρης αγωνίστηκε για ακόμη μία φορά βασικός. Ο 21χρονος χαφ πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με βολ πλανέ για το 1-0 της Σλάβια μόλις στο 5', ενώ στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να κάνει το 2-0.

Τα πράγματα για τους Τσέχους δυσκόλεψαν στο 77', που ο Ζέγκροβα έκανε το 1-1, για να δώσει ελπίδες στους γηπεδούχους ο Σχρανζ στο 84', ωστόσο η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ζαφείρη να είναι εκ των υποψήφιων αντίπαλων του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ στο League Stage του Europa League.

Το πιο συναρπαστικό ματς έλαβε χώρα στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν έφερε τούμπα το σκορ σε τέσσερα λεπτά το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, για να πάρει την πρόκριση με 3-2 και συνολικό σκορ 4-3.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο 33' με τον Τόλιτς, για να κάνει την ανατροπή η Μίντιλαντ με τους Σιμσίρ και Φρανκουλίνο στο 41' και το 50'.

Η ασφυκτική πίεση της Σλόβαν έφερε αποτέλεσμα στο 82, με τον Τόλιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ο Μπαρεγιάν στο 86' έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις, μία νίκη που είναι ιστορική, καθώς οι Σλοβένοι θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά στην τελική φάση του Champions League.

Η Γιουνγκ Μπόις ταξίδεψε στην Τουρκία με στόχο να υπερασπιστεί το υπέρ της 3-2 στην Βέρνη απέναντι στην Γαλατάσαραϊ και όχι μόνο το κατάφερε αλλά πήρε το εισιτήριο για την League Stage του Champions League με απόλυτα θριαμβευτικό τρόπο.

Αυτό αποτυπώθηκε με το αποτέλεσμα στο φινάλε, με τους Ελβετούς να κρατούν ανυπεράπιστη την εστία τους απέναντι στον Μάουρο Ικάρντι και στην παρέα του και να "χτυπούν" στο 87', με τον Βιρτζίνιους να φεύγει σφαίρα σε κόντρα επίθεση και να γράφει το 1-0 με αψεγάδιαστο πλασέ.

Γκολ που έφερε έκρηξη χαρά στους παίκτες της Γιουνγκ και απογοήτευση στους γηπεδούχους, με τον Μουσλέρα να αφήνει μάλιστα την ομάδα του με 10 παίκτες στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στο δεκάλεπτο των καθυστερήσεων με την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε, για αψυχολόγητη κλωτσιά σε αντίπαλο.

Στην Πράγα, η τοπική Σπάρτα είχε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Μάλμε μετά από τη νίκη της με 2-0 στον πρώτο αγώνα στην Σουηδία και ντούμπλαρε τις επιτυχίες της με το ίδιο μάλιστα σκορ, με τους Χαράσλιν (πέναλτι) και Ραχμάνι να βρίσκουν δίχτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο και να δίνουν πανηγυρικό τόνο στην είσοδό της στην League Stage.

Ανάλογο πάρτι στήθηκε και στο Ζάλτσμπουργκ, με την γηπεδούχο ομάδα να εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στο μεγάλο πάρτι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου μετά από το 1-1 με την Ντινάμο Κιέβου (είχε νικήσει με 2-0 στο πρώτο ματς) και να γράφει ιστορία, αφού για πρώτη φορά η Αυστρία θα έχει δύο εκπροσώπους (η άλλη είναι η Στουρμ Γκρατς) σε φάση ομίλων/League Stage της κορυφαίας διοργάνωσης.

• Σλάβια - Λιλ 2-1 (5' Ζαφείρης, 84' Σχρανζ - 77' Ζέγκροβα) [0-2]

Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση να μπαίνει σε νέα εποχή.

Μετά από τρεις γεμάτες δεκαετίες όπου γνωρίσαμε, λατρέψαμε και παθιαστήκαμε με το Champions League, με τον ύμνο της διοργάνωσης να είναι άρρηκτα συνδεδεμένος όχι μόνο με το κούνημα του σεντονιού αλλά και τη φάση ομίλων, από τη σεζόν 2024-25 ξεχνάμε τους ομίλους και τα παιχνίδια εντός-εκτός έδρας σε αυτούς.

Στη League Phase του νέου Champions League θα συμμετέχουν 36 ομάδες (τέσσερις περισσότερες σε σύγκριση με τις 32 των προηγούμενων χρόνων), χωρισμένες σε 4 γκρουπ. Κάθε ένα, αποτελούμενο από 9 ομάδες.

Κάθε ομάδα αντιμετωπίζει δύο αντιπάλους από κάθε γκρουπ - τον έναν εντός έδρας και τον άλλον εκτός. Έτσι δίνει οκτώ αγώνες στην πρώτη φάση με ισάριθμους διαφορετικούς αντιπάλους. Η αρχή γίνεται στις 17-19 Σεπτεμβρίου 2024 και η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 29 Ιανουαρίου 2025 ενώ η βαθμολογία είναι ενιαία και συγκεντρωτική.

Οι ομάδες που θα τερματίσουν από την 1η έως την 8η θέση θα προκριθούν απευθείας στη φάση των 16, ενώ οι ομάδες από τις θέσεις 9 έως 24 θα κοντραριστούν στα playoffs, για ένα "εισιτήριο" στους 16, με εκείνες που θα βρεθούν στον βαθμολογικό πίνακα από το 25 μέχρι το 36 να αποχαιρετούν και να μη συνεχίζουν σε κάποια "κατώτερη" ευρωπαϊκή διοργάνωση.