18/9/24

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Champions League!

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του  Champions League!

Μια πρεμιέρα μα τι πρεμιέρα. Το Champions League ξεκίνησε και τα παιχνίδια ήταν τουλάχιστον χορταστικά. Σε άλλες περιπτώσεις, ιστορικά.

Τέτοιο είναι και το παιχνίδι της Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Ντινάμο Ζάκρεμπ. Οι Βαυαροί ισοπέδωσαν με 9-2 τους Κροάτες, στην μεγαλύτερη νίκη τους στο θεσμό. Τρία κγολ στο πρώτο μέρος η Μπάγερν, έκανε το λάθος να μειώσει σε 3-2 μέσα σε ένα δίλεπτο η Ζάγκρεμπ. Αποτέλεσμα; Απόλυτη ισοπέδωση, με 6 γκολ στα επόμενα 43 λεπτά! Τέσσερα γκολ ο Χάρι Κέιν, τα τρία με πέναλτι.

Οι Βαυαροί έγιναν η πρώτη ομάδα που πέτυχε εννιά γκολ σε έναν αγώνα στην ιστορία του θεσμού, από την εποχή που αυτό έπαψε να είναι Κύπελλο πρωταθλητριών και έγινε Champions League, δηλαδή τη σεζόν 1992/93.

Δύσκολη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της αξιόμαχης Στουτγκάρδης με 3-1. Πρώτο γκολ Εμπαπέ και Έντρικ στο Champions League, σκόραρε για το 2-1 και ο Ρούντιγκερ. Ισοφάρισε προσωρινά ο Ούνταβ για τους Σουηβούς.

Ο Έντρικ έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση της Ρεάλ Μαδρίτης με την Στουτγκάρδη στην οποία οι μερένγκες επικράτησαν με 3-1 με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το τρίτο γκολ.

Με αυτό το γκολ ο Έντρικ συστήθηκε στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και ταυτόχρονα έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της στη διοργάνωση, καθώς πέτυχε το γκολ σε ηλικία 18 ετών ενός μήνα και 27 ημερών, ξεπερνώντας τον Ραούλ. Ο θρυλικός Ισπανός φορ είχε σκοράρει για πρώτη φορά σε ηλικία 18 ετών, τριών μηνών και 21 ημερών.

Το γκολ του Πούλισικ στο 3' ίσως να προμήνυε μια θετική βραδιά της Μίλαν απέναντι στη Λίβερπουλ. Όμως δεν ήταν έτσι. Η ομάδα του Άρνε Σλοτ ήταν κυριαρχική, ανέτρεψε το σκορ μέχρι το ημίχρονο με Κονατέ και Βαν Ντάικ (ασίστ ο Τσιμίκας) ενώ είχε και δύο δοκάρια με τον Σαλάχ. Το γκολ του Σομποσλάι στο δεύτερο ημίχρονο έκρινε το αποτέλεσμα.

Τέλος, στη Πορτογαλία η Σπόρτινγκ πήρε την πρώτη της νίκη με 2-0 επί της Λιλ. Το 1-0 από τον συνήθη ύποπτο Βίκτορ Γιόκερες, το 2-0 γκολάρα του Ντεμπάστ. Αποβλήθηκε ο Γκόμες των φιλοξενούμενων λίγο μετά το 1-0.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η ομάδα με τις περισσότερες και πιο καθαρές ευκαιρίες κόντρα στην Ίντερ όμως δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο "Έτιχαντ" στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League.

Η Παρί κατάφερε να ξεπεράσει διά πυρός και σιδήρου το εμπόδιο της Ζιρόνα, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να επικρατούν με 1-0 με γκολ του Μέντες στο 90ο λεπτό όπου έφερε ακέραια ευθύνη ο γκολκίπερ Γκατσανίγκα χάνοντας τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Με το δεξί ξεκίνησαν τον ταξίδι τους στη League Phase του ανανεωμένου Champiosn League η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, Ντόρτμουντ, με τον Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς να έρχεται από τον πάγκο και με δύο γκολ να ανοίγει τον δρόμο των Γερμανών για το 0-3. Βασικός και για 85' αγωνίστηκε ο Χρήστος Τζόλης.

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο Champions League για τη Σέλτικ, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Σλόβαν Μπρατισλάβας και πανηγύρισε επιβλητική εντός νίκη με 5-1!

Η Σπάρτα Πράγας παρουσίασε ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο και τιμώρησε παραδειγματικά την άνευρη Σάλτσμπουργκ, ενώ η "σταχτοπούτα" του Champions League Μπολόνια δεν μπόρεσε να βρει αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις και έμεινε στο μηδέν.

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Champions League:

Τρίτη 17/9

Γιουβέντους-Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ, 27' ΜακΚένι, 52' Γκονζάλες/ 90+3' Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις-Άστον Βίλα 0-3 (27' Τίλεμανς, 38' Ράμσεϊ, 86' Ονάνα)

Μίλαν-Λίβερπουλ 1-3 (3' Πούλισικ/ 23' Κονατέ, 41' Βαν Ντάικ, 67' Σομποσλάι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Στουτγκάρδη 3-1 (46' Εμπαπέ, 83' Ρούντιγκερ, 90+5' Έντρικ/68' Ούνταβ)

Μπάγερν Μονάχου-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 9-2 (19', 57', 73', 78' Κέιν, 33' Γκερέιρο, 38', 61' Ολίσε, 85' Σανέ, 90+2 Γκορέτσκα/ 49' Πέτκοβιτς, 50' Ογκιβάρα)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Λιλ 2-0 (38' Γιόκερες, 65' Ντεμπάστ)

Τετάρτη 18/9

Μπολόνια-Σαχτάρ 0-0
Σπάρτα Πράγας-Ζάλτσμπουργκ
3-0 (2' Καϊρίνεν, 42' Ολατούντζι, 58' Λάτσι)

Κλαμπ Μπριζ-Ντόρτμουντ 0-3 (76', 86' Γκίτενς, 90΄+5 πέν. Γκιρασί)

Σέλτικ-Σλόβαν Μπρατισλάβας 5-1 (17' Σκέιλς, 47' Φουρουχάσι, 56' πέν. Ένγκελς, 70' Μαέντα Ντάιζεν, 87' Ίνταχ- 61' Βίμερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Ίντερ 0-0