21/11/10

Ίκαρος Καλλιθέας-Πανελλήνιος: 68-61

Μεγάλη νίκη με 68-61 επί του Πανελληνίου πήρε ο Ίκαρος Καλλιθέας στη Γλυφάδα. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με τους Καλαμπόκη και Τόμπσον σε μεγάλη μέρα, κατάφεραν να υποτάξουν τους "Ολυμπιονίκες" που πραγματοποίησαν ακόμα μία άσχημη εμφάνιση.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης είχε 17 πόντους, ενώ ο Τόμπσον σημείωσε 16. Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Μπάιαρας είχε 18, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ο αγώνας

Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε στο ματς με 2-0 αλλά ο ΜακΆλαρνεϊ το πήρε προσωπικά και οδήγησε σε ένα 8-0 την ομάδα του που προσπέρασε με 8-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι "Ολυμπιονίκες" κηνυγούσαν στο σκορ. Βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 8 πόντους (13-5 και 15-7), με τον Τόμπσον να δίνει μεγάλη βοήθεια στους Καλλιθεάτες.

Ο Τζούρο Όστοϊτς ήταν αυτός που βοήθησε τον Πανελλήνιο να συνέλθει και να μειώσει ως τους 3 (15-12) με σερί 0-6, αλλά οι Καλαμπόκης και Μπάιαρς ήταν αυτοί που κράτησαν μπροστά στο σκορ τον Ίκαρο που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-16.

Το ξέσπασμα των "Ολυμπιονικών" δεν άργησε να έρθει. Ενώ το σκορ ήταν 23-20 υπέρ του Ικάρου που διατηρούσε τον έλεγχο στο ματς, οι φιλοξενούμενοι "έσφιξαν" στην άμυνά τους και πραγματοποίησαν σερί 0-8 με τους Σκλάβο, Μπράουν και Μπάιαρς για να προηγηθούν με 28-23.

Ο Αγαδάκος όμως απάντησε και ο Καλαμπόκης πήρε τις απαραίτητες πρωτοβουλίες για να ξεκολλήσει μία και καλή την ομάδα του που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 32-32 και τελικά να προηγηθεί με τρίποντο του ΜακΆλαρνεϊ στο τέλος της δεύτερης περιόδου (35-34).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ώσπου στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με τους Όστοϊτς και Μπάιαρς περασαν με 40-44 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν περισσότερο και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 45-45 αλλά "έχτισαν" μια διαφορά 8 πόντω (53-45) πραγματοποιώντας σερί 10-0.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο Ίκαρος και στην τελευταία περίοδο. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 4 και ο έλεγχος δεν ξέφυγε από τα χέρια των γηπεδούχων που έφτασαν στο τελικό 68-61 με σχετκή άνεση, βασιζόμενοι στη δυνατή άμυνά τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-34, 53-45,  68-61

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 7 (1), Φαλέκας 2, Καράβολας 4, Πολυτάρχου 7, Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 17, ΜακΑλάρνι 7 (1), Κατουφάς, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 6 (2).

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Παπαμακάριος 6, Καλαϊτζής, Μπάιρς 18 (2), Κράμπενχοφτ 2, Σκλάβος 7 (1), Ούντριχ 8 (2), Μπράουν 7, Όστοϊτς 7, Κολόκας, Κομποδιέτας.