18/12/10

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 78-95

Ένα ξέσπασμα στην γ' περίοδο ήταν αρκετό για να κάμψει ο Παναθηναϊκός εύκολα την αντίσταση της ΑΕΚ με σκορ 95-78 μέσα στο κλειστό του Ελληνικού.
Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν σθεναρά για ένα ημίχρονο, ωστόσο στην γ' περίοδο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-2 και έκοψε τα πόδια των παικτών του Μηνά Γκέκου.'

Σαφείς οδηγίες να μην αφήσουν τον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του και να ξεφύγει από πολύ νωρίς στο σκορ, φαίνεται πως είχαν πάρει οι παίκτες της ΑΕΚ που έκαναν πολλά φάουλ με το... καλημέρα. Αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός να έχει σουτάρει 10 βολές στο πρώτο τετράλεπτο και να ισοφαρίζει σε 12-12 με τον Τέπιτς. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 10-4 και 12-6, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 6-1 που έκανε το σκορ 13-19 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Γκέκου αντέδρσαν ψύχραιμα και μείωσαν στον πόντο (22-23) με το τέλος του α' δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 8 πόντων (24-32), τρέχοντας ένα 9-2 που του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει. Ο Νικολαϊδης πάντως ήταν ζεστός από τα 6.75μ. και μείωσε πολύ γρήγορα για την ομάδα του. Με καλάθι και φάουλ του Μακ η ΑΕΚ πλησίασε σε 33-34. Το ματς έγινε ντέρμπι από κει κι έπειτα με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Τσαρτσαρής έγραψε το 42-44 του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τα ριμπάουντ (7-18), όμως να έχει κάνει πολλά λάθη (9 έναντι 5).

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-44, 54-72, 78-95