18/12/10

Άρης-Ηρακλής: 94-85

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να "καθαρίσει" ο Άρης το παιχνίδι με τον Ηρακλή στο "Αλεξάνδρειο" και να νικήσει με 94-85.

Ο "Γηραιός" αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων του, από τους οποίους πάντως δεν έλειψαν πάλι στα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους.

Κορυφαίος από πλευράς Άρη ήταν ο Κώστας Σλούκας, που πέτυχε ατομικό ρεκόρ πόντων στην Α1 με 17, ενώ είχε 6 ασίστ αλλά και 5 ριμπάουντ. Ο Ταπούτος είχε 15 πόντους και ο Χατζηβρέττας 14. Από πλευράς "Γηραιού" Μπόουλντιν και Τζάζβιν είχαν από 16 πόντους.

Ο αγώνας

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο ματς ο Ηρακλής, που με τους Εϊτουταβίτσιους και Κοπρίβιτσα αιφνιδίασε τον Άρη και προηγήθηκε με 7 πόντους (10-3 και 12-5) με τον Ντρούκερ να προσπαθεί να ξυπνήσει τους παίκτες του. Ευτυχώς για τον Ισραηλινό κόουτς, ο Ταπούτος είχε και πάλι... όρεξη, με αποτέλεσμα να μειώσει μόνος του σε 10-12 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 16-16 πριν τελειώσει η περίοδος με σκορ 19-19.

Προσπάθεια να ξεφύγει έκανε ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο και εν μέρει τα κατάφερε ξεφεύγοντας με 6 πόντους (37-31), με τον Σλούκα να οργανώνει άριστα το παιχνίδι των "κίτρινων". Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει σε 43-40, αλλά οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα στο τέλος και σερί 6-0 προηγήθηκαν με 49-40 πριν κλείσει το ημίχρονο με σκορ 49-43.

Το ξέσπασμα των παικτών του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, αποτέλεσε τελικά τη βάση για τη νίκη των "κίτρινων". Έχοντας ως όπλο την πιεστική άμυνα, οι "κίτρινοι" έφτασαν στο +16 (63-47) με τους Χατζηβρέυυα και Ντάνστον να οδηγούν. Ο Μπόουλντιν ήταν αυτός που κατάφερε να ξεκολλήσει τον Ηρακλή και με την ευστοχία του από τη γραμμή, να δώσει ανάσες και τελικά να μειωθεί η διαφορά στους 7 (70-63) με το τέλος του δεκαλέπτου.

Χάρη στους Τάκερ και Μπράουν ο Άρης κατάφερε να κάνει και πάλι διψήφια τη διαφορά του (76-65) και να κρατήσει τα ηνία του ματς. Ο Τάκερ συνέχισε να είναι αξιόπιστος και ο Ηρακλής να προσπαθεί να μειώσει, κυρίως με τον Πέτροβιτς, χωρίς ωστόσο να απειλήσει. Το μόνο που κατάφερε ο "Γηραιός" ήταν να πλησιάσει στους 4 (88-84) 1 λεπτό πριν τη λήξη. Η συνέχεια άνηκε με στον Άρη που χάρη στην ευστοχία του από τη γραμμή, επικράτησε με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 49-43, 70-63, 94-85

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 4 (1), Ντάνστον 13, Ταπούτος 15 (2), Τάκερ 13 (1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 11, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 17 (2)

Ηρακλής (Ρούσο): Μπόουλντιν 16 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 7 (1), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 16, Πέτροβιτς 15 (2), Κοπρίβιτσα 15 (1), Δέσπος, Εϊτουτάβιτσιους 14 (3), Λαμπρόπουλος 2