30/1/11

Άρης-Πανελλήνιος: 73-63

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Άρης που κατάφερε να επικρατήσει με 73-63 του Πανελληνίου στο -άδειο λόγω τιμωρίας- "Αλεξάνδρειο" για την 15η αγωνιστική της Α1.

Οι "Ολυμπιονίκες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς βασιζόμενοι στους Αμερικάνους τους, αλλά οι γηπεδούχοι από τα μέσα της Β' περιόδου επέβαλαν τον ρυθμό τους και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες.

Στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε ο Τάκερ που σημείωσε 19 πόντους, ενώ... διψήφιοι ήταν οι Τόμας (13), Ταπούτος (11) και Μπράουν (10). Εντυπωσιακός για τον Πανελλήνιο ήταν ο Σμιθ με 30 πόντους ενώ ο Φράνσις προσέθεσε 14.

Ο αγώνας

Ο Πανελλήνιος μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 χάρη στους Σμιθ και Φράνσις. Ο Άρης επέστρεψε και ισοφάρισε σε 7-7 αλλά ο Σμιθ συνέχισε το προσωπικό του κρεσέντο και μαζί με τον Φράνσις έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων (15-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία των "Ολυμπιονικών" συνεχίστηκε ως το πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με τους Σλούκα και Τάκερ προηγήθηκε με 26-23. Ο Αμερικάνος συνέχισε φουριόζος και έδωσε στον Άρη προβάδισμα μέχρι και 7 πόντων (34-27) πριν το ημίχρονο λήξει με σκορ 34-29.

Τη... φόρα που είχαν από το δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύθηκαν οι "κίτρινοι" με την έναρξη του Β' μέρους και έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους έφτασαν με 5 σερί πόντους του Ταπούτου κι ένα κάρφωμα του Τόμας σε διψήφιο προβάδισμα (41-29). Ο Σμιθ κατάφερε να μειώσει σε 44-36 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 56-45.

Η τελευταία περίοδος άνηκε στον Άρη και παρά το γεγονός ότι ο Ούντριχ μείωσε στους 8 (60-52) το προβάδισμα των "κίτρινων" παρέμενε σε διψήφια επίπεδα. Οι Σμιθ και Φράνσις έκαναν την προσπάθειά τους, αλλά οι Θεσσαλονικείς έφτασαν ως το +14 (73-59) πριν ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-29, 56-45, 73-63.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 10(2), Ταπούτος 11(1), Τάκερ 19(2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 5(1), Χαραλαμπίδης 6, Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 4, Τόμας 13.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Μπέιλι, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ, Σμιθ 30(1), Σκλάβος 2, Ούντριχ 9(2), Φράνσις 14, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 4.