15/1/11

Πανελλήνιος - Παναθηναϊκός 73-80

Σαφώς επηρεασμένος από την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα "εκρηκτικό" 3ο δεκάλεπτο για να πάρει μία δύσκολη νίκη επί του Πανελληνίου στη Λαμία με 80-73.
Οι "πράσινοι" πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν ακόμα και με 12 πόντους.

Εν τω μεταξύ, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια, αφού τέλειωσαν το ματς με 3/22 τρίποντα, ενώ στο 1ο μέρος είχαν 0/11.
Ωστόσο, η καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά και το πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (25/34, 75%) ήταν οι παράγοντες που έφεραν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που πήραν διαφορά μέχρι και 15 πόντους.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του Πανελληνίου στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό, αφού με πρωταγωνιστές τους Κράμπενχοφτ, Σμιθ και Ξανθόπουλο έφτασε μέχρι το +9 (21-12).

Από πλευράς Παναθηναϊκού γίνονταν πολλά λάθη, με τον Μπατίστ να κρατάει μόνος του τους "πράσινους" με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρεις γρήγορους πόντους για τον Παναθηναϊκό, αλλά ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, που έφεραν τη διαφορά στους 12 πόντους (29-17), με τον Ξανθόπουλο να "βομβαρδίζει" από τα 6.75μ και να τελειώνει το ημίχρονο με 15 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (3/4 δ., 3/4 τρ., 2 ριμπ., 3 ασ., 2 κλ.).

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός τέλειωσε το πρώτο μέρος με 0/11 τρίποντα, με τον Ντρου Νίκολας να "σπάει" τα καλάθια με 0/4. Οι "πράσινοι" κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ χάρη σε καλάθια του Καλάθη στον αιφνιδιασμό, αλλά και βολές του Διαμαντίδη, αφού σε οργανωμένη επίθεση δύσκολα έβρισκαν δρόμο προς το καλάθι του Πανελληνίου.

Παρά το γεγονός ότι οι "Ολυμπιονίκες" ξέφευγαν διαρκώς στο σκορ με 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στους 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-36).

Ο "γόρδιος δεσμός" έξω από τα 6.75μ λύθηκε για τον Παναθηναϊκό με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, με δράστη τον Ντρου Νίκολας, μετά από 12 άστοχα τρίποντα των "πρασίνων".

Ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού μετέτρεψε το 48-41 σε 48-50, με τον Μπατίστ να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και τους "πράσινους" να περνούν και πάλι μπροστά (μετά από το 1ο δεκάλεπτο) χάρη σε δίποντο του Νίκολας. Από τον Πανελλήνιο μόνο ο Ούντριχ έκανε δουλειά στο σκοράρισμα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-54 υπέρ του "τριφυλλιού" χάρη σε δύο έμμεσα τρίποντα από Φώτση και Καϊμακόγλου.

Με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, οι Τέπιτς και Σάτο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους για τον Παναθηναϊκό (72-57) και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι. Ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 14-4 για τους γηπεδούχους έφερε το σκορ στο 76-71, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο χρόνος όμως δεν έφτανε για τον Πανελλήνιο κι έτσι με βολές εκατέρωθεν, το τελικό σκορ ήταν 80-73 υπέρ του Παναθηναϊκού, που γλίτωσε από μία εκτός προγράμματος ήττα.

Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες, αφού οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Καλαϊτζή, Παπαμακάριο και Όστοϊτς, ενώ για τον Παναθηναϊκός δεν αγωνίστηκε ο Περπέρογλου, αλλά και ο Τσαρτσαρής, που είχε ενοχλήσεις στο γόνατο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-36, 54-61, 73-80

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 17 (4/7 δ., 3/5 τρ., 10 ασ.), Κράμπενχοφτ 12 (3/6 δ., 6/6 β.), Σμιθ 18 (6/8 δ., 6/8 β., 11 ριμπ.), Σκλάβος, Ούντριχ 20 (7/8 δ., 2/3 τρ., 5 λάθη), Φράνσις 6 (3/8 δ., 5 ριμπ. 4 λάθη), Κολώκας, Κομποδιέτας

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (3/4 δ., 1/3 τρ.), Μπατίστ 14 (6/9 δ., 2/3 β.), Φώτσης 9 (4/4 δ., 0/3 τρ., 5 ριμπ., 3 κλ.), Σάτο 9 (3/5 δ., 1/2 τρ.), Νίκολας 6 (1/2 δ., 1/6 τρ., 1/2 β.), Διαμαντίδης 10 (0/5 τρ., 10/10 β., 4 ασ.), Βουγιούκας 4 (2/2 δ.), Καλάθης 6 (3/5 δ., 0/2 τρ.), Καϊμακόγλου 13 (3/3 δ., 7/7 β.)