20/11/11

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 74-70

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος με όπλο και πάλι την άμυνα του επιβλήθηκε 74-70 του Ολυμπιακού στο μεγάλο ντέρμπι της Α1 Ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όπως έπρεπε για να αφήσει πίσω του τα δύο αρνητικά αποτελέσματα από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπάμπεργκ και να επικρατήσει τους αιώνιου αντιπάλου του, Ολυμπιακού με 74-70 στο ΟΑΚΑ.

Στο τελευταίο λεπτό ο Παπαδόπουλος με 3/6 βολές μείωσε σε 74-68 και καρδιοχτύπησε κάπως τον κόσμο ωστόσο ήταν πλέον αργά για να γυρίσει το ματς.

Πάντως, ο Γκετσεβίτσιους μείωσε ακόμα περισσότερο με μακρινό σουτ στα 3,3'' πριν το τέλος, όμως το 74-40 στο τέλος παρέμεινε παρά το νέο λάθος των "πράσινων" στην επαναφορά.

Η κακή εικόνα των "πράσινων" σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα που επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ροκανίσει τη διαφορά δεν άφησαν κανέναν ικανοποιημένο.

Η διαφορά των τεσσάρων πόντων σίγουρα είναι όφελος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος θα προσπαθήσει να την καλύψει στο ματς του β΄γύρου στο ΣΕΦ, καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη στο τέλος, πήγε σε βεβιασμένες ενέργειες και βρέθηκε να χάσει τη διαφορά των 10 πόντων που είχε στο μεγαλύτερο μέρος του β' ημιχρόνου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης που τελείωσε το ματς με 15 πόντους, ενώ από 10 είχαν Καλάθης και Βουγιούκας. Από την άλλη, η εκπληκτική εμφάνιση του Πρίντεζη με 18 πόντους πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 41-30, 57-50, 74-70

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 3, Λόγκαν 4, Σάτο 10(1), Διαμαντίδης 15(2), Βουγιούκας 10, Καλάθης Νικ 10, Σμιθ 3(1), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 8.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 7(1), Άντιτς 9(1), Σπανούλης 14(1), Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Κατσίβελης.