27/1/11

Μακάμπι - Ρόμα 99-58

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία επικράτησε με σκορ 99-58 της Ρόμα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο TOP-16 της διοργάνωσης με εκκωφαντικό τρόπο. Νταμπλ νταμπλ από τον εκπληκτικό Σχορτσανίτη.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του, όντας καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Η Μακάμπι με ένα επιμέρους 27-13 στο β΄δεκάλεπτο "καθάρισε" ουσιαστικά το ματς και από εκεί και πέρα έκανε... πλάκα με τη Ρόμα η οποία δεν κατάφερε να αντισταθεί και υπέστη μία από τις βαρύτερες ήττες της ιστορίας της.
Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 8/12 δίποντα. Επίσης είχε 3/7 βολές και 10 ριμπάουντ, κάνοντας νταμπλ νταμπλ σε 23 λεπτά συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-31, 75-44, 99-58

Μακάμπι Τελ Αβιβ (Μπλατ): Πάργκο 16(2), Χέντρικς, Σαρπ 2, Μπλου 3, Ελιάχου 18, Πίνι 9(1), Μπέρσταϊν 9(1), Έντσον 8, Μάτσβαν 6, Πέρκινς 9(1), Σχορτσανίτης 19(3/7β., 8/12δ., 10ρ., 1κλ., 2ασ.).

Ρομα (Φιλιπόφσκι): Σμιθ 3(1), Ουάσινγκτον 6, Κροσαριόλ 4, Τραορέ 10, Ντατόμε 5(1), Τζεντοβιτς 10, Γκόρντιτς 7(2), Ντάσιτς 13(1), Ιανιλι