26/2/11

Πανιώνιος - Ηλυσιακός 82-77

Ο Πανιώνιος νίκησε δύσκολα με 82-77 τον Ηλυσιακό, με... δήμιο τον Τζερμέιν Άντερσον, που πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε του αγώνα. Εντυπωσιακός για τους φιλοξενούμενους ο Τζίμι Μπάξτερ με 29 πόντους.

Οι "κυανέρυθροι" είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Κόβιλ με 15 πόντους.

Από την άλλη, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη βασίστηκε αποκλειστικά στην επιθετική δεινότητα του Μπάξτερ, που με εξαιρετικά ποσοστά, ολοκήρωσε το ματς με 29 πόντους.
Με αυτή τη νίκη, ο Πανιώνιος έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για είσοδο στην τετράδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να αποσπαστούν κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, αφού ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 πόντους (25-16), χάρη σε ένα σερί 8-0 (από 13-14 σε 21-14).

Αντιθέτως, το 2ο δεκάλεπτο άνηκε ξεκάθαρα στον Ηλυσιακό, που στο φινάλε του έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2, μετατρέποντας το 40-32 σε 42-43.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανιωνίου αφυπνίστηκαν και με ένα ξέσπασμα στα μισά της περιόδου κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Συγκεκριμένα, με σερί 14-0 έφεραν το σκορ στο 62-50, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 64-56.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, αφού αρχικά ο Πανιώνιος έφτασε στο +10 (73-63), αλλά ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει στους 2 (75-73), με μόλις 1,5 λεπτό να απομένει. Εκεί ανέλαβε δράση ο Άντερσον, που με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 81-73, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-43, 64-56, 82-77

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 11 (3), Αθανασούλας, Άλεξιτς 13 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσιάρας 4, Μπατής 11 (2), Γιάνκοβιτς 7, Ιωάννου 2, Κόβιλ 15 (6/9 δίπ., 7 ριμπ.), Παραγυιός 6 (1), Μπάρλος 11 (2)

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 10, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 4, Χατζής 10 (2), Παπαντωνίου 3, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 5, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 29 (5/8 δίπ., 5/6 τρίπ., 4/5 βολ.), Γαλιώτος 2, Ντόσον 5