28/4/11

Παναθηναϊκός - Περιστέρι 88-60

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Περιστερίου με 88-60 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των φετινών πλέι οφ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Το ερχόμενο Σάββατο το Περιστέρι θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι όπου οι "πράσινοι" θα προσπαθήσουν να κάνουν το 2-0 και να προκριθούν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Το ευχάριστο για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ότι οι παίκτες του μετά το πέρας του Πάσχα και τις ολιγοήμερες διακοπές, επέστρεψαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ.
Άπαντες έδειξαν μεγάλη διάθεση και όρεξη ικανοποιώντας τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, αλλά κυρίως το τεχνικό τιμ που είδε την ομάδα να φορτσάρει με το... καλημέρα μετά το Πάσχα.

Ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του οι οποίοι και σκόραραν όλοι ανεξαιρέτως. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 15 πόντους, ενώ στους 13 έμεινε ο πολύ θετικός Καλάθης που έπαιξε και πολύ καλή άμυνα.

Ο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε το ματς με τους Νίκολας, Διαμαντίδη, Τέπιτς, Τσαρτσαρή και Βουγιούκα έστω κι αν μετά από ένα λεπτό αγώνα πέρασε τον Μπατίστ στο παρκέ. Μετά από 3.30'' αγώνα ο Νίκολας έκανε το 5-4, έχοντας πετύχει όλους τους πόντους για την ομάδα του, ενώ ο Πεδουλάκης δεν άργησε να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ.

Νίκολας και Παπανικολάου συνέχισαν να σκοράρουν για τις ομάδες τους (8-8 στο 5'), ενώ η είσοδος του Καλάθη στο παρκέ επέτρεψε στους "πράσινους" να τρέξουν και να ξεφύγουν στο 7' με 14-8. Ο "Παπ" πάντως συνέχισε να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους και μείωσε στον πόντο (14-13) με δύο διαδοχικά καλάθια, πριν ο Φώτσης με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου γράψει το 20-15.

Επέβαλε το ρυθμό του και ξέφυγε.

Η β' περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε και η πρώτη, με τον Φώτση δηλαδή να σκοράρει για το 22-15. Οι "πράσινοι" άρχισαν σταδιακά να μειώνουν τη διαφορά στα ριμπάουντ (5-9 στο α' δεκ.) και στο 13΄βρέθηκαν να προηγούνται με 28-20. Ο Καλάθης έκανε καλή δουλειά πάνω στον Παπανικολάου και παρά το γεγονός ότι ο Σκοτ "τρύπωσε" στην πράσινη άμυνα και σκόραρε για το 30-21, υποχρεώνοντας τον Διαμαντίδη να πετάξει με νεύρα την μπάλα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 13 πόντους στο 15' (34-21).

Με τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο αρχηγός του Παναθηναϊκού εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (39-24) και ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ στα 3.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η εικόνα πάντως της ομάδας του δεν βελτιώθηκε καθώς τα λάθη και οι βεβιασμένες ενέργειες εξακολούθησαν, την ιδια στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν βρει για τα καλά ρυθμό και έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-32.

Ορεξάτοι σε άμυνα και επίθεση.

Στην επανάληψη, η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού ήταν ακόμα πιο εμφανής. Ένα γκολ φάουλ από τον Νικ Καλάθη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 55-34 στο 23' ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε τους 25 πόντους (69-54) μετά από καλάθι του Μάριτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν παροδικά στους 20, όμως οι "πράσινοι" ήταν πολύ ορεξάτοι και ξέφυγαν.

Ο Φώτσης έγραψε το 67-41 στο 27.30'' και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες από τους Πέτρουλα και Παπανικολάου δεν ήταν δυνατόν να μειώσουν περισσότερο. Τελικά, ο Διαμαντίδης με διπλή προσπάθεια έγραψε το 69-46 υπέρ του Παναθηναϊκού που είχε κάνει μόλις 6 λάθη μέχρι το 30' και σούταρε με 53% από τα 6.75μ. Αντίθετα, το Περιστέρι είχε 5/19 σουτ και μόλις 26% ευστοχία.

Το κερασάκι στην τούρτα...

Τίποτα δεν άλλαξε στο δ' δεκάλεπτο. Ο Διαμαντίδης ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό κόψιμο πάνω στον Σκοτ και στη συνέχεια έδινε πάσες για να σκοράρουν και οι συμπαίκτες του. Ο Βουγιούκας στο 34' έγραψε το 77-52 και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +25.

Οι Αμερικανοί του Παναθηναϊκού που είχαν περάσει ξανά στο παρκέ, ήταν όλα τα λεφτά και πρόσφεραν μερικές ωραίες φάσεις. Οι δύο τους άλλωστε έστειλαν τη διαφορά στο +41 (86-55) στο 37', λίγο πριν δηλαδή ο Ομπράντοβιτς περάσει όλους τους αναπληρωματικούς του στο παρκέ. Το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να μειώσει κάπως με τους Μότσνικ και Λούμπι, ενώ ο Καλάθης έγραψε το τελικό 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 5, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 6, Φώτσης 15(1), Σάτο 2, Νίκολας 12(2), Τσαρτσαρής 8(2), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 6, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 3(1).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης, Γούντγουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 12(1), Α. Μάντζαρης 3(1), Σκοτ 18(5), Πέτρουλας 5(1), Βρκιτς 9, Λούμπι 8, Μαρίνος, Μότσνικ 3(1).