1/10/11

Αστέρα Τρίπολης : Φιλικό διαμαρτυρίας!

Σε συλλαλητήριο κατά της Πειθαρχικής Επιτροπής της Superleague εξελίχθηκε το φιλικό του Αστέρα Τρίπολης με αντίπαλο τον Εθνικό Αστέρα.

Ο υποβιβασμός του Αστέρα Τρίπολης μετά από απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της Superleague εξόργισε τον κόσμο της ομάδας που αντέδρασε στο φιλικό με τον Εθνικό Αστέρα το Σάββατο (1/10).

Ο οπαδοί που βρέθηκαν στο γήπεδο απείλησαν με διακοπή του αγώνα. Ο διαιτητής Δελφάκης ζήτησε να κατέβουν τα πανό που είχαν αναρτήσει οι οπαδοί της ομάδας, τα οποία έγραφαν: "Yποβιβασμός χωρίς στοιχεία=πολιτική παρέμβαση" και "Κάτω τα χέρια από το Μοριά".

Το ματς διεκόπη για περίπου 15 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και περίπου για 10 λεπτά λίγο αργότερα, αναγκάζοντας τον διαιτητή να αποχώρησει για τα αποδυτήρια.

Σε όλη την διάρκεια του αγώνα φώναζαν συνθήματα κατά της Superleague και την απόφαση αυτής. Για την ιστορία ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 3-0 με γκολ των Χούλι, Πουλίδο και Ματούσιακ.