19/4/12

Παναθηναϊκός - Άρης 83-68

Όταν ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο γ' δεκάλεπτο σύμφωνα με τις δυνατότητές του "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Άρη κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 83-68 κάνοντας το 1-0 στα προημιτελικά.

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στα φετινά πλέι οφ της Basket League ΟΠΑΠ καθώς στο εναρκτήριο ματς της προημιτελικής σειράς επικράτησε με 83-68 του Άρη.
Ο Παναθηναϊκός με όπλο την άμυνα του στο γ' δεκάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση του Άρη, τον υποχρέωσε να πετύχει μόλις 5 πόντους και πήρε διαφορά που του έδειξε το δρόμο προς τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο (21/4) στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και ο Παναθηναϊκός να την "καθαρίσει" με sweep.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ολοκλήρωσε το ματς με 8/12 αιφνιδιασμούς και 57% στα δίποντα (25/44), ενώ ο Άρης που έπαιξε χωρίς τον Τσαλδάρη ο οποίος παρουσιάστηκε την Πέμπτη επισήμως από τη Βενέτσια, ολοκλήρωσε το ματς με 23% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-43, 64-48, 83-68

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 7, Λόγκαν 14(2), Σάτο 4, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας, Καλάθης 7, Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 13(1).

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 8, Ταπούτος, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 10(1), Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 2, Μάλντροου 15(1), Βεργίνης 18(1), Δήμας, Φεσένκοφ 2.