21/2/12

Κίμκι - Άρης 88-72

Αναμενόμενη ήττα από την Κίμκι στη Ρωσία υπέστη με 88-72 ο Άρης ο οποίος αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια του Eurocup!

Ο Άρης υπέστη την 4η ήττα του στο Last-16 του Eurocup και αποκλείστηκε πλέον και μαθηματικά από τη συνέχεια της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έχασε με σκορ 88-72 από την Κίμκι για την 5η αγωνιστική, σε ένα ματς που ήταν αναμενόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Απλά να υπενθυμίσουμε ότι οι παίκτες του Άρη δεν προπονήθηκαν στη Ρωσία, συνεχίζοντας την αποχή τους από τις προπονήσεις με την ελπίδα να πιέσουν τη διοίκηση και να πάρουν μέρος των οφειλών προς το πρόσωπο τους. Τελικά, ο "απροπόνητος" Άρης δεν κατάφερε να αντισταθεί στην καλύτερη Κίμκι.
Ο Άρης ξεκίνησε καλά στο ματς και βρέθηκε να προηγείται με 2-5 μέσα στη Μόσχα, πριν η Κίμκι με σερί 5-0 πάρει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μέσα στο ματς, ωστόσο είχαν σαφές πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Λόντσαρ που έβαζε με ευκολία τα λέι απ (11-8). Ένα σερί 8-0 από πλευράς "κιτρινόμαυρων" έκανε το σκορ 11-16 υπέρ του Άρη, όμως η αντίδραση των Ρώσων ήταν άμεση... Ισοφάρισαν σε 16-16 και παρ' ότι πήραν ξανά το προβάδισμα (22-20), το δεκάλεπτο τελείωσε με το ισορροπημένο 22-22.
Τα καλά ποσοστά του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο έπεσαν κατακόρυφα στη β' περίοδο. Τα 3/7 τρίποντα έγιναν 3/10, ενώ και στα δίποντα σκόραρε με μόλις 33%. Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Κίμκι η οποία κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο 13' (30-24) μετά από τρίποντα των Μόνια και Κελάτι.
Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Αλεξανδρής δεν άλλαξε και πολλά στον τρόπο παιχνιδιού του Άρη, ενώ κάποια συνεχόμενα άστοχα σουτ, έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να χτίσουν διαφορά 7 πόντων (35-28). Ο Τσαϊρέλης δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στην επίθεση μέσα από τη φροντ λάιν και τελικά το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 10 πόντων (48-38), έχοντας περισσότερες ασίστ (16-5) και ριμπάουντ (18-15).
Δεν κινδύνευσε η Κίμκι
Στην επανάληψη, η Κίμκι εδραίωσε την κυριαρχία της στο παρκέ και αύξησε την υπέρ της διαφορά. Ο Άρης δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να μην κινδυνεύσουν καθόλου στη συνέχεια της αναμέτρησης.
Η διαφορά ανέβηκε στους 15 μετά από νέο λέι απ του Λόντσαρ και ο Αλεξανδρής κάλεσε τάιμ άουτ με το σκορ στο 59-44, χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 64-54 στο 28ο λεπτό του αγώνα, όμως με ένα σερί 6-0 οι Ρώσοι επανέφεραν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10, για να μειώσει τελικά σε 70-54 ο Ντέιβις.
Το δ' δεκάλεπτο, ήταν διαδικαστικό για την Κίμκι η οποία είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και διατήρησε την υπέρ της διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο Άρης μείωσε σε 85-71, όμως ο Κουρτινάιτις πήρε τάιμ άουτ με τη διαφορά στους 14 πόντους. Ο Ντέιβις με 1/2 βολές μείωσε σε 85-72, όμως ακολούθησε τρίποντο στην εκπνοή του Κοστόβ ο οποίος έγραψε το τελικό 88-72.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-72
Κίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 8(1), Βιάλτσεφ 8(1), Λόντσαρ 14, Κουίν 4, Μόνια 13(2), Κοστόβ 5(1), Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 11, Κελάτι 10(2), Πλάνινιτς 13.
Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 2, Κερούς 10, Ταπούτος 15(1), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14(1), Κρούσιτς 2, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 2, Βεργίνης 19(3).