18/9/12

Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Β' ΦΑΣΗ : Πανελευσινιακός - ΠΑΟΚ 48-72

Δίχως να δυσκολευτεί ο ΠΑΟΚ ο οποίος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και πήρε αέρα 24 πόντων από το πρώτο ημίχρονο (24-48), επικράτησε εκτός έδρας του Πανελευσινιακού με 48-72 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!
Χωρίς να... ιδρώσει ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου (επόμενο ματς το Σάββατο στα Τρίκαλα κόντρα στον Αίολο) επικρατώντας εκτός έδρας του Πανελευσινιακού με 48-72.
Ο "Δικέφαλος" ήταν εξαιρετικός, με όπλο του την άμυνα πήρε μια μεγάλη διαφορά με το... καλημέρα του αγώνα και ουσιαστικά κατέκτησε την νίκη από το πρώτο ημίχρονο μιας και πήρε αέρα 24 πόντων (24-48).
Στο ξεκίνημα του αγώνα, Πανελευσινιακός και ΠΑΟΚ... πήγαιναν χέρι-χέρι (9-9) με τον "Δικέφαλο" όμως να φορτσάρει στην συνέχεια και μετά το 11-9 να κάνει ένα σερί 0-13 με εκπληκτική άμυνα.
\Ετσι το σκορ έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο 11-22, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει στο δεύτερο δεκάλεπτο και η... ψαλίδα να ανοίγει ολοένα και περισσότερο για τον "Δικέφαλο". Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και με τον Ντόνι ΜακΓκραθ (12 πόντους έως εκείνη την ώρα) να είναι ασταμάτητος έγινε το 15-29.
Οι παίκτες του Μαρκόπουλου πήραν αέρα 19 πόντων (21-40), για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-48 (15 πόντους ο ΜακΓκραθ και 9 ο Χάτσερ).
Ο "Δικέφαλος" είχε σταθερά ένα μεγάλο προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (26-54) με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" ήταν μπροστά με 26 πόντους (32-58) και τους γηπεδούχους να μην δείχνουν ικανοί να "αγχώσουν" τους "ασπρόμαυρους".
Τα 10 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα και το ματς έληξε τελικά με 48-72 υπέρ του ΠΑΟΚ.
Πανελευσινιακός: Ραίβιο13(1), Δεληγιάννης 1, Μαγκουνής 2, Αβραμίδης 2, Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 2,Κυριακόπουλος 6(1), Τσιάκος 5, Καμπ 12, Παπανικολάου 3(1).
ΠΑΟΚ: Τσαιρέλης 13, ΜακΓκραθ 17(3), Κασελάκης 7(1), Καλλές 2, Χαραλαμπίδης 4, Δέδας 6(2), Παπαδόπουλος 6, Χάτσερ 9(3), Μαργαρίτης 2, Θεοδωράκος 4, Αμπαράς 2.