18/9/12

Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Β' ΦΑΣΗ : Απόλλων Π. - Ηλυσιακός 87-74

Με όπλο την έδρα του, ο Απόλλων Π. επικράτησε με σκορ 87-74 του Ηλυσιακού στην πρεμιέρα της β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε τη νίκη-πρόκριση!
Ο Απόλλων Πατρών επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με σκορ 87-74 για για την πρεμιέρα της Β' φάσης και πήρε την πρόκριση για την επόμενη αγωνιστική.
Με όπλο την έδρα τους, οι Πατρινοί ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις τους, δείχνοντας παράλληλα και θετικά δείγματα στον αγωνιστικό τομέα.
Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, χάρη σε ένα σερί 9-0 που έτρεξαν, μετατρέποντας έτσι το 21-17 σε 30-17.
Στο τέλος του α' δεκαλέπτου, η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξέφυγε με 30-18 και από εκεί και πέρα όχι μόνο διατήρησε την υπέρ της διαφορά αλλά την αύξησε κιόλας, φεύγοντας για τα αποδυτήρια στο +16 (51-35).
Στην επανάληψη, τίποτα δεν άλλαξε και οι "μελανόλευκοι" εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 30ό λεπτό του αγώνα, το σκορ ήταν 74-51, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ιλισιώτες ήταν να μειώσουν στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 30-18, 51-35, 74-51, 87-74
Απόλλων Π. (Βετούλας): Γκραντ 14(1), Αργυρόπουλος 5, Γκόρντον 9(1), Τέρνερ 9, Μακόλουμ 10, Πέτροβιτς 17(2), Λυμπέρης 6(2), Λιανός 11(2), Ουόκερ 4, Πελεκούδας 2, Ζαφείρης, Καπερώνης.
Ηλυσιακός (Παπανικολάου): Παππάς 2, Καυκής 9, Αράπης, Χάμτον 10(2), Αποστολίδης 8, Χατζής 7, Σπανός, Δορκοφίκης 9(1), Αντωνάκης, Σκοτ 11(3), Παραγιός 4, Τζόουνς 14.