26/9/12

Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Β' ΦΑΣΗ : Nέα Κηφισιά-Απόλλωνα Πατρών 77-73

Η Κηφισιά νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 77-73 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κηφισιά, η οποία απέκλεισε από το Κύπελλο Ελλάδας τον Απόλλωνα Πατρών, νικώντας με 77-73.
Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφεραν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον έλεγχο του αγώνα και παρότι στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας ισοφάρισε (53-53) δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Επόμενος αντίπαλος πλέον της Κηφισιάς στο Κύπελλο είναι ο Άρης, ενώ το άλλο ζευγάρι για την 3η αγωνιστική στη Β' φάση είναι εκείνο μεταξύ των Τρικάλων και του ΚΑΟΔ.
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 38-24, 53-53, 77-73.
N. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μοσχοβίτης 19(2), Κακαριάς, Διαμαντόπουλος, Τζιάλας, Καράμπουλας 28(2), Μενουδάκος 4, Σιούτης 10(1), Ψαθάς 3, Πετροδημόπουλος 13.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Μακ Κόλουμ 3, Καπερώνης, Γκραντ 9(1), Τέρνερ 4, Λιανός 10(1), Γουόκερ 12(2), Πέτροβιτς 14(1), Κλάιμπερτ 21(4).