21/10/12

2η Aγωνιστική A1 : ΠΑΟΚ - Ίκαρος Καλλιθέας 71-48

Μετά το 13' (17-22) ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός αμυντικά με αποτέλεσμα να επικρατήσει εύκολα του Ικάρου με 71-48. Κορυφαίοι οι Τσαιρέλης και ΜακΓκραθ.
Από τα φιλικά ακόμη ο ΠΑΟΚ έδειξε πως το φετινό μεγάλο του όπλο θα είναι η άμυνα, αυτό το έκανε σαφές και στο ματς με τον Ικαρο...
Ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 71-48, με τους "ασπρόμαυρους" μετά το 13' (17-22) να περνούν... χειροπέδες στους παίκτες του Πρίφτη, να μην τους αφήνουν να κάνουν το παιχνίδι τους και το ματς στην ουσία να τελειώνει στο 30', όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 54-38 και τον Ικαρο να μην δείχνει ικανός να αντιδράσει.
Σημαντικό ρόλο στην νίκη του ΠΑΟΚ έπαιξαν οι ΜακΓκραθ και Τσαιρέλης. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με το... καλημέρα βρισκόταν σταθερά μπροστά 11-8 και 15-10 στο 7', με τον ΜακΓκραθ μέχρι εκείνη την ώρα να έχει πετύχει έξι πόντους και την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να αποδίδει σχετικά καλά αμυντικά.
Στην συνέχεια ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν... Ο "Δικέφαλος" είχε πρόβλημα επιθετικά, έμεινε για τρία λεπτά άποντος και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ικαρος ήταν μπροστά με 15-16 έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Κυρίτση με 11 πόντους.
Βελτίωση αμυντικά, καλοί ΜακΓκραθ και Παπαδόπουλος.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην... βρίσκει καλάθι στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, έκανε συν τοις άλλοις λάθη και αυτό το εκμεταλλευόταν ο Ικαρος που βρισκόταν μπροστά στο σκορ (17-22 στο 13'). To ταιμ άουτ που πήρε εκείνη την στιγμή ο Μαρκόπουλος φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες του ΠΑΟΚ που στην συνέχεια έχοντας ως ηγέτη τον ΜακΓκραθ που πήρε την ομάδα στις πλάτες του (13 πόντους), ο "Δικέφαλος" προηγήθηκε με 26-24. Την... σκυτάλη πήρε στην συνέχεια ο Παπαδόπουλος με συνεχόμενους πόντους του, ενώ με την άμυνα τους να έχει βελτιωθεί οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με 35-28 κάνοντας με ένα επιμέρους σκορ 18-6 μετά το 17-22. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 35-30.
Τα... έκανε όλα ο Τσαιρέλης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα οχτώ πόντων στο 22' (40-32) μετά από τρίποντο του Δέδα, ενώ με τον Μιχάλη Τσαιρέλη να βοηθά πολύ αμυντικά αλλά και επιθετικά, το σκορ έγινε 44-24 στο 24'. Ο νεαρός φόργουορντ συνέχισε να "πληγώνει" τον Ικαρο και με καλάθι και φάουλ του διαμορφώθηκε το 47-34, με τον ΠΑΟΚ να παίζει εξαιρετική άμυνα μέχρι εκείνο το σημείο (52-34 στο 26' με άλλο ένα καλάθι του Τσαιρελη και τρίποντο του ΜακΓκραθ). Τον Ικαρο τον "ξεκόλλησε" ο Κυρίτσης στο 27' (52-36), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 54-38.
Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο.
To τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα... Ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά καλός, ο Ικαρος δε μπορούσε να βρει λύσεις και ο "Δικέφαλος" ήταν συνεχώς μπροστά με διαφορά ασφαλείας (59-43 και 67-45). Τελικώς ο "Δικέφαλος" έφτασε στην νίκη με αυτό το +23 (71-48).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 12(1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης, ΜακΓκραθ 16(2), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Καλλές 9, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 4.
Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στραντ, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 24(1), Ουάιατ 6, Στέβοβιτς, Φαγιέ 2, Γκίμπσον 8(2), Γιαννακίδης 2, Αγαδάκος 2, Μήτσιαλος, Σίμτσακ.