27/10/12

3η Aγωνιστική A1 : Καβάλα - Πανιώνιος 84-87

Ντέρμπι για γερά νεύρα έγινε στην Καβάλα, όπου ο Πανιώνιος με αντεπίθεση διαρκείας στο β' ημίχρονο πέρασε νικηφόρα νικώντας με σκορ 87-84 την τοπική ομάδα!

Ο Πανιώνιος κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι που δεν του πήγε καλά από το ξεκίνημά του, αλλά χάρη στην ψυχραιμία του και την υπομονή του, πήρε το σπουδαίο "διπλό" μέσα στην Καβάλα.
Οι "κυανέρυθροι" επιβλήθηκαν 87-84 της Καβάλας για την 3η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, διατηρώντας το αήττητό τους στο πρωτάθλημα.
Βέβαια, για να φτάσουν στο "3 στα 3" έπρεπε να πετύχουν μία φοβερή ανατροπή στην Καβάλα και να παρουσιαστούν ιδιαίτερα ψύχραιμοι στο τέλος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.
Ο απίστευτος Νίκος Παππάς που τελείωσε το ματς με 32 πόντους, στο τέλος είχε 3/4 βολές και βοήθησε τον Πανιώνιο να κρατήσει το προβάδισμα, ενώ ο Γκαγκαλούδης, Στεφανίδής είχαν συνολικά 1/4 στο τελευταίο κρίσιμο ένα λεπτό.

Ισορροπημένο ξεκίνημα στο κλειστό της Καλαμίτσας με την Καβάλα να προηγείται 11-10 στο 6' σε ένα ματς νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Κάπου εκεί, όμως οι παίκτες των γηπεδούχων τα έβαλαν όλα μαζεμένα. Ένα σερί 9-0 με τους Γκαγκαλούδη και Μίτροβιτς έκανε το σκορ 20-10 στο 8'.
Ο Κριστέφσκι με 2/2 βολές έκανε το σκορ 22-10, ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 12 πόντους, ενώ το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-12.
Με τους Παππά και Μίλμπουρν, ο Πανιώνιος έδειξε σημάδια αντεπίθεσης και μείωσε σε 24-21 στο 13'. Πάντως, οι παίκτες της Καβάλας κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά, μη επιτρέποντας στον Πανιώνιο να πλησιάσει περισσότερο. Ένα τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο 17' έδωσε βαθιά ανάσα στην Καβάλα, γράφοντας το 39-30.
Ο τελευταίος με βολές έστειλε τη διαφορά και στο +13 (43-30) για να γράφει το σκορ του ημιχρόνου, ο Γκιμπς με δίποντο. Ο Πανιώνιος έκανε με ευκολία το λάθος δίνοντας την μπάλα στον αντίπαλο και αυτό ήταν που του είχε στοιχίσει, παρ' ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ.

Αντεπίθεση και ανατροπή από τον Πανιώνιο!

Στην επανάληψη, η Καβάλα διατήρησε για ένα πεντάλεπτο, τη διαφορά σε υψηλά επίπεδο (45-34, 47-36), ωστόσο ο Πανιώνιος άρχισε να αντιδράει. Ακολούθησε ένα επιβλητικό 11-0 από πλευράς φιλοξενουμένων που όχι μόνο τους επέτρεψε να μειώσουν τη διαφορά αλλά και να πάρουν το προβάδισμα (52-53).
Η Καβάλα απάντησε με εύστοχα σουτ τριών πόντων με τους Γκαγκαλούδης (57-54) και Μίτροβιτς (60-56). Ο Γιάνκοβιτς έδωσε το προβάδισμα ξανά στον Πανιώνιο, αλλά τελικά ο Σιμεόν και πάλι με τρίποντο έκανε το σκορ 63-63 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Όπως, καταλαβαίνει κανείς, στο δ' δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα... Ο Γκράντι μείωσε σε 70-72 στο 34' καθώς πλέον ο Πανιώνιος είχε την ψυχολογία με το μέρος του. Ο Γιάνκοβιτς με κάρφωμα έστειλε την ομάδα του στο +5 (72-77), όμως η Καβάλα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να απαντήσει.
Σερί 7-0 από τους Μίτροβιτς και Κόλεμαν έκανε το σκορ 79-77 στο 38' υποχρεώνοντας τον Θανάση Σκουρτόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ένα φοβερό τρίποντο του Γκιμπς με κρύο αίμα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (79-80).
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-32, 63-63, 84-87.
Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 8, Αράπης, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 10, Γκράντι 5(1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 10(2), Γκαγκαλούδης 23(4), Κριστέφσκι 8, Κόλεμαν 15, Σιμέον 5(1).
Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 6, Πέιν, Αθηναίου, Γκιμπς 9(1), Μίλμπουρν 20(1), Αθανασούλας 3(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 10, Παππάς 32(4), Μπούκερ 4.