27/10/12

3η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - Απόλλων Πατρών 76-74

Το Περιστέρι έκανε την ολική επαναφορά απέναντι στον Απόλλωνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και σημείωσε την δεύτερη του στο πρωτάθλημα (76-74).

Με καλάθι του Θορν στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης το Περιστέρι σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών με 76-74.
Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση, όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι του Παπαντωνίου ισοφάρισαν στο τέλος και στην εκπνοή με δύο πόντους του Θορν έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη σημείωσαν την δεύτερη νίκη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Από τους νικητές ο Κανονίδης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ 11 είχε ο Χάινς. Για τον Απόλλωνα Πατρών ο Πέτροβιτς είχε 19 πόντους και ο ΜακΚόλουμ πρόσθεσε 15.
Ο Κανονίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 3-5 για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και με τον Πέτροβιτς έκαναν το 5-7, ενώ ακολούθησε ένα άστοχο λέι απ από τον Νώντα Παπαντωνίου για τους γηπεδούχους.
Ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (5-9), με τον Πέτροβιτς να σημειώνει το 5-11. Ο Πέτρουλας στο 6ο λεπτό θα κάνει το 9-13 και ο Πέτροβιτς θα πετύχει το 9-15. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο θα ρίξει την διαφορά στους 7 πόντους (14-21) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 26-18 υπέρ του Απόλλωνα Πατρών, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Κλάιμπερ.
Στη συνέχεια, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 22-28, ενώ ο Τέρνερ θα κάνει το 24-31. Ο Ουίλιαμς με 2/2 βολές έκανε το 26-31, με τον Πέτρουλα στο 13ο λεπτό να πετυχαίνει το 28-34, μειώνοντας για το Περιστέρι.
Ο Τζόουνς, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων μείωσε σε 31-34 για τους γηπεδούχους, με τον Χάινς να κάνει το 33-38. Ο Θορν έκανε το 38-44, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο θα βρει τον Απόλλωνα Πατρών, έπειτα από καλάθι του ΜακΚόλουμ στο +11 (38-49).
Έκανε την ολική επαναφορά...
Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, καθώς με τον Πέτροβιτς να βρίσκει λύσεις οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, το Περιστέρι κατάφερε σταδιακά να καλύψει την διαφορά που το χώριζε από τους φιλοξενούμενους και να πλησιάσει στο σκορ.
Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρουν να πλησιάσουν στους 4 πόντους (54-58). Ο Θορν θα κάνει το 56-58, ενώ ο ΜακΚόλουμ θα σημειώσει το 56-60. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά θα κλείσει με 58-61 υπέρ του Απόλλωνα Πατρών.
Στην τέταρτη περίοδο, όμως το Περιστέρι θα ανεβάσει την απόδοση του και θα καταφέρει να κάνει την ολική επαναφορά, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών με 76-74, ύστερα από καλάθι του Θορν, σημειώνοντας παράλληλα το δεύτερο θετικό του αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-49, 58-61, 76-74.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 9(1), Κομποδιέτας, Θορν 14, Κανονίδης 18(2), Τζόουνς 3(1), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς 8, Χάινς 11, Πέτρουλας 10, Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Ζούμπος.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Καπερώνης, Γκραντ 9(1), Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 19(1), Κλάιμπερ 11(3), Ζαφίρης 3(1), Τέρνερ 6, Κρόλο 4.