28/11/12

4η Aγωνιστική Eurocup ΣΤ΄Ομιλος : Ούνιξ Καζάν - Πανιώνιος 82-73

Η Ούνιξ Καζάν νίκησε και στη Ρωσία τον Πανιώνιο με 82-73, ο οποίος γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα ματς στο Eurocup. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νίκο Παππά.
Ο Πανιώνιος δεν τα κατάφερε ούτε στη Ρωσία απέναντι στην πιο ισχυρή Ούνιξ Καζάν, καθώς ηττήθηκε με 82-73 από την ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου και του Ίαν Βουγιούκα.
Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του συλλόγου της Νέας Σμύρνης σε ισάριθμα παιχνίδια στο Eurocup, ο οποίος αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Από τους νικητές ο Ίαν Βουγιούκας σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε 14. Για τον Πανιώνιο ο Νίκος Παππάς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς σταμάτησε στους 34 πόντους με 7/8 βολές, 9/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 3 ασίστ.
Ο αγώνας:
Η Ούνιξ Καζάν επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι της και κατάφερε να προηγηθεί με 12-2 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Ιγκόρ Ζαμάνσκι (12-2). Ο Πανιώνιος, όμως με τον Νίκο Παππά και τον Γκιμπς θα μειώσει σε 16-7 και 20-12 στο 8ο λεπτό.
Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα παίξουν με μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους και με τον Παππά και πάλι θα πλησιάσουν στους πέντε πόντους (22-17). Ο Μπατής με δύο εύστοχες βολές έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Νταγκίσεβιτς, ο οποίος θα φέρει τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης σε απόσταση αναπνοής από τους Ρώσους (22-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι θα πατήσουν γκάζι και θα αποσπαστούν από τον Πανιώνιο, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Ο Τσάτμαν έκανε το 36-21 στο 15ο λεπτό για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Ούνιξ Καζάν στο +7 (43-36).
Διατήρησε το προβάδισμα.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα πράγματα δεν θα αλλάξουν, καθώς οι Ρώσοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα που έχουν. Ο Γκιμπς μείωσε σε 52-44 για τον Πανιώνιο, όμως ο Ίαν Βουγιούκας έκανε στο 27ο λεπτό το 63-46 για τους Ρώσους που έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι απέναντι στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.
Η Ούνιξ Καζάν τελικά θα κλείσει την τρίτη περίοδο με 69-52, ύστερα από καλάθι του Μάιρ Τσάτμαν, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Μάριος Μπατής πέτυχε το 73-55, μειώνοντας για τον Πανιώνιο, αλλά ο Ζαμάνσκι ανέβασε με τρίποντο την διαφορά και πάλι στους 21 πόντους στο 34ο λεπτό του παιχνιδιού, ενώ ο Αθηναίου με δύο εύστοχες βολές θα μειώσει σε 80-66 στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα και στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδι στο Eurocup με 82-73.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-36, 69-52, 82-73.
Ούνιξ Καζάν (Πέτροβιτς): Ντεντούσκιν, Ζαμάνσκι 10(1), Σαμοϊλένκο 2, Σεργκέεφ 6(2), Βερεμεένκο 6, Έιντσον 15(2), Βουγιούκας 17, Καϊμακόγλου 14, Τρούσκιν, Τσάτμαν 12.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 2, Μοτσενίγκος, Αθηναίου 2, γκιμπς 6, Μίλμπουρν 2, Μπατής 8(2), Γιάνκοβιτς, Παππάς 34(3), Νταγκίσεβιτς 3, Αγραβάνης, Μπούκερ 12.