23/11/12

7η Aγωνιστική Euroleague Γ΄Ομιλος : Ολυμπιακός - Αναντόλου Εφές 75-53

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό που ανάγκασε την Εφές στην χειρότερη της φετινή εμφάνιση και πήρε τη νίκη με 75-53.
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Αναντόλου Εφες, φτάνοντας στη νίκη με 75-53 στο ΣΕΦ.
Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι μόνοι δεύτεροι στο γ΄γκρουπ της Ευρωλίγκας, ενώ δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά της ήττας τους από τους Τούρκους στην Κωνσταντινούπολη (26 πόντοι).
Η Αναντόλου Εφές θα ξεκινήσει πιο δυνατά την αναμέτρηση και θα καταφέρει να προηγηθεί με 4-0 έπειτα από τέσσερις πόντους του Τζόρνταν Φάρμαρ. Ο Σπανούλης έκανε το 3-6 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Γκόρντον θα δώσει και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 8-9.
Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν με τον Ερντέν, ο οποίος αποτελούσε τη μεγαλύτερη απειλή της Εφές να αποσπαστούν με 8-13 των Πειραιωτών, καθώς ο Τζος Πάουελ αντιμετώπιζε δυσκολίες στο μαρκάρισμα του. Οι "ερυθρόλευκοι", όμως θα καταφέρουν να βρουν λύσεις με τον Κάιλ Χάινς στο παρκέ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (23-20), έπειτα από βολές του Έισι Λο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκας έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να πλησιάσουν το καλάθι τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εφές σε 7:52'' αγωνιστικά λεπτά σημείωσε μόλις μία βολή με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς.
Παράλληλα, ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία και με τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους ένα λεπτό πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (35-21).
Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι ευστόχησαν σε 3/4 βολές και μείωσα σε 35-24. Στην τελευταία φάση της περίοδου, ο Περπέρογλου έκανε λάθος και ο Γκόρντον πέτυχε το μοναδικό καλάθι της Αναντόλου Εφές στην δεύτερη περίοδο, κάνοντας το 35-26, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Πάτησε γκάζι!
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός θα πατήσει ακόμα περισσότερο γκάζι και θα αποσπαστεί από τους Τούρκους, οι οποίοι είχαν μειώσει σε 37-33. Ο Κώστας Παπανικολάου, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 40-33 και σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Αναντόλου Εφές.
Ο Παπανικολάου ήταν ζεστός και φρόντισε να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά του Ολυμπιακού από την Εφές (21 πόντοι) 58-37 για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 59-42, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γκόρντον.
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον Στράτο Περπέρογλου να την εκτοξεύει στους 24 (66-42) στο 33ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Γκιουλέρ θα μειώσει σε 66-45 στο 35' με τον Έισι Λο να σημειώνει το 68-45.
Δύο εύστοχες βολές από τον Παπανικολάου και 70-47 για τον Ολυμπιακό 2:49'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γκόρντον μείωσε σε 70-49 και ο Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 73-49. Ο Σαβάνοβιτς μείωσε σε 73-51 και ο Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 74-51, άστοχος ο Σέρβος σε σουτ για τους Τούρκους και ο Άντιτς με 1/2 βολές έκανε το 75-51. Ο Σαβάνοβιτς έριξε την διαφορά στους 22 πόντους (75-53) για να πάρει ο Ολυμπιακός τελικά τη νίκη με 75-53.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 10, Άντιτς 5(1), Σπανούλης 14(1), Περπέρογλου 9(1), Σλούκας 4, Μαυροειδής, Πάουελ 2, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 17(4), Μάντζαρης.
Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 6, Βούγιασιτς 8(1), Μπατούκ, Ερντέν 8, Τουντσερί, Σιπ, Γκονλούμ 6, Σαβάνοβιτς 5, Γκόρντον 15(1), Κούτσο 2, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 1.