28/1/13

14η Aγωνιστική A1 : Παναθηναϊκός-Άρης 81-62

Παίζοντας μόνο όσο χρειαζόταν, απέναντι στον Άρη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 81-62, σε ένα ματς που έπαιξε χωρίς τους Ματσιούλις και Μπανκς.
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις νίκες, καθώς επικράτησε εύκολα με σκορ 81-62 του Άρη για την 14η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι "πράσινοι" είχαν και πάλι σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, αλλά ήταν πολύ καλύτεροι από τον Άρη, πετυχαίνοντας την 12η φετινή τους νίκη.
Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, οι περίπου 3.000 φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες, ζήτησαν με σύνθημά τους νίκη επί του Ολυμπιακού, στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (4/2).
Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Μάρκους Μπανκς και Γιόνας Ματσιούλις καθώς ο πρώτος ταλαιπωρήθηκε από πυρετό τις προηγούμενες ημέρες και ο άλλος έχοντας αγωνιστεί με ένεση στη μέση στο παιχνίδι με τη Ρεάλ, προτιμήθηκε να ξεκουραστεί.
Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 7/20 τρίποντα και 35%, όμως είχαν 58% στα δίποντα (22/38). Ούκιτς και Λάσμε είχαν από 12 πόντους έκαστος, ενώ ο Πάσαλιτς ήταν πρώτος σκόρερ του Άρη και του αγώνα, με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Καπόνο, Γκιστ, Σκορδίλη. Ο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ για τον Άρη, ωστόσο οι "πράσινοι" απάντησαν με ένα σερί 11-0 με το οποίο προηγήθηκαν με 11-2 με τη συμπλήρωση του 4ου λεπτού αγώνα, υποχρεώνοντας τον Βαγγέλη Αγγέλου να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ.
Τα λάθη του Άρη εξακολούθησαν και παρ' ότι ο Αργύρης Πεοδυλάκης ξεκίνησε από πολύ νωρίς να δίνει ανάσες στους παίκτες του, με συνεχείς αλλαγές, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα. Με εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα του Λάσμε έγινε το νταμπλ σκορ υπέρ των "πράσινων" (18-9), κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.
Ο Λάσμε έγραψε το 22-11, σε ένα α' δεκάλεπτο που βρήκε τους "πράσινους" να είναι καλύτεροι στα ριμπάουντ (12-7) και να έχουν λιγότερα λάθη (3-6).

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός.

Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, οι "πράσινοι" διεύρυναν ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά, παίζοντας κατά διαστήματα κι όμορφο μπάσκετ. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, ήταν εύστοχοι από τα 6.75μ., ενώ έφταναν στο εύκολο καλάθι με κάθε ευκαιρία, έχοντας το εντυπωσιακό 60% στα δίποντα.
Απόρροια όλων αυτών, ήταν ο Παναθηναϊκός μετά το 26-15 (που έγραψε ο Πάσαλιτς) να προηγηθεί με 34-15, έχοντας τρέξει ένα σερί 8-0 με τον Λάσμε να κερδίζει το χειροκρότημα του κόσμου χάρη στα εντυπωσιακά του καρφώματα.
Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με τον Άρη να φτάνει τα 10 λάθη (4 είχε ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο, έχοντας ένα μόλις στο β' δεκάλεπτο). Η μέγιστη τιμή της ήταν το +22 (42-20) το οποίο έγραψε ο Λάσμε με κάρφωμα στο 16'. Ακολούθησε ένα γρήγορο 5-0 από τον Άρη και ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ στα 2.16'' πριν το τέλος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν κι άλλο μέχρι την ανάπαυλα (44-30).

Έδωσε νέο ενδιαφέρον ο Άρης.

Στην επανάληψη, ο Πάσαλιτς με τρίποντο μείωσε στους 11 (44-33) μετά από πολύ ώρα, όμως οι Διαμαντίδης και Σκορδίλης έγραψαν γρήγορα το 49-33, χάρη σε ένα γρήγορο 5-0. Την ίδια ώρα ο Πεδουλάκης έκανε πολλές δοκιμές στις πεντάδες του, σε μία εκ των οποίων είχε τους Σχορτσανίτη και Λάσμε μαζί στο παρκέ.
Στο 25' ο Πάσαλιτς έδωσε νέα πνοή στον Άρη, μειώνοντας σε 51-43 και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό αφενός να πάρει τάιμ άουτ και αφετέρου να ξαναβρεί την χαμένη του αυτοσυγκέντρωση. Αντ' αυτού πάντως, ο Πάσαλιτς και πάλι, μείωσε στους 6 (51-45), χαρίζοντας στο παιχνίδι ενδιαφέρον.
Μία τρίποντη βόμβα του Διαμαντίδη που βγήκε στη γωνία μετά από πάσα του Ούκιτς, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (55-45), στο 28ο λεπτό. Οι "πράσινοι" με τον Διαμαντίδη στην 5άδα τους για αρκετή ώρα (έπαιρνε χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του), ολοκλήρωσαν την γ' περίοδο με σκορ 59-47.

Σκορ και καλό θέαμα.

Ο Παναθηναϊκός αν και είχε πια ξεφύγει εξακολουθούσε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην εκδήλωση των επιθέσεων του, ειδικά από τη στιγμή που απουσίαζει ο Διαμαντίδης. Στο 32' η φάση του αγώνα από τον Μπράμο, δεν μέτρησε, αλλά ο ίδιος λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με καλάθι και φάουλ έγραψε το 66-47.
Με δύο τρίποντα από τους Ασημακόπουλο και Χαντ, ο Άρης μείωσε σε 69-53, όμως πλέον τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει. Με καλάθι του Γάιου Σκορδίλη κόντρα στην πρώην ομάδα του, η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά στους 20 (73-53).
Στο 36' πέρασε στο παρκέ και ο νεαρός Χαραλαμπόπουλος ο οποίος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο, τόσο κατά την είσοδο του, όσο και στη συνέχεια που έδωσε πάσα στον αιφνιδιασμό στον Γκιστ ο οποίος έκανε το 77-55. Ο τελευταίος στο 38' ανέβασε τη διαφορά στους 24 (79-55) που ήταν και η μέγιστη τιμή της, ενώ ο κόσμος φώναζε... "Δώσε στο λιμάνι, λίγο πόνο ρε Καπόνο, ρε Καπόνο".
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-30, 59-47, 81-62.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 6(1), Καπόνο 10(2), Ούκιτς 12(1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 10, Ξανθόπουλος 10(1), Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 5.
Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20(4), Χαντ 18(3), Πελεκάνος 7(2), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 9(1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 2, Τσακαλέρης.