28/2/13

9η Aγωνιστική Euroleague TOP-16 Στ' Ομιλος : Μπεσίκτας - Ολυμπιακός 60-79

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Τουρκία στην Μπεσίκτας με 79-60, σημειώνοντας την πέμπτη διαδοχική του νίκη μετά την ήττα από τη Σιένα στο ΣΕΦ στο "Top-16". Την καλύτερη του εμφάνιση με τους "ερυθρόλευκους" πραγματοποίησε ο Τζος Πάουελ.
Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες μετά το πρώτο δεκάλεπτο επικράτησε της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με 79-60.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους περυσινούς πρωταθλητές Τουρκίας.
Ο Πάουελ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, καθώς σημείωσε 16 πόντους, με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει 11. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων", Βασίλης Σπανούλης είχε 9 πόντους με 8 ασίστ, ενώ γενικότερα οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση μιας ομάδας, η οποία σχεδόν έπιασε τον μέσο όρο πόντων της στο "Top-16" (έβαλε 60, είχε 61). Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε και ο Ντορόν Πέρκινς, ο οποίος είχε αγωνίστηκε για 6 λεπτά, έχοντας 1 ασίστ.
Οι Τούρκοι μετά την αποχώρηση από την ομάδα του Τζέρελς δεν είχαν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι τους και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός πλέον ανεβάζει το ρεκόρ του στο 6-3 και στρέφει την προσοχή του στο εντός εδρας παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Τζος Πάουελ έπειτα από ασίστ του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη έκανε το 1-3, με τον Μίναρντ, ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή να σημειώνει το 4-3. Οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν και με 6-3 στο 4ο λεπτό του αγώνα με τον Βίντμαρ. Ο Μάρκοτα με ακόμα δύο πόντους πέτυχε το 8-3 για τους Τούρκους, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 1/2 βολές μείωσε σε 8-4 και ο Βίντμαρ με 1/2 βολές έκανε το 9-4.
Ο Πάουελ με κάρφωμα σημείωσε το 9-6 στο 5ο λεπτό, ενώ και πάλι ο Αμερικανός έριξε την διαφορά στον πόντο (9-8). Ο Πάουελ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 9-9 και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 9-11. Ο Βίντμαρ με κάρφωμα έφερε το παιχνίδια στα ίδια και ο Έλληνας φόργουορντ με 2/2 βολές πέτυχε το 11-13. Ο Ακίν έκανε το 13-13 και ο Οζέρ έδωσε το προβάδισμα στην Μπεσίκτας (15-13), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 15-16 και ο Οζέρ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 18-16. Ο Χάινς και πάλι έκανε το 19-18, μειώνοντας για τους φιλοξενούμενους και ο Πέρο Άντιτς έκανε το 19-20. Ο Βασίλης Σπανούλης με τρεις εύστοχες βολές, έπειτα από φάουλ που του έγινε σημείωσε το 19-23, με τον Κρίστοφερ να μειώνει σε 20-23.
Ο Φάλκερ με δύο βολές πέτυχε το 22-23 και ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 15ο λεπτό του αγώνα. Ο Κρίστοφερ σημείωσε το 24-26 και ο Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 24-29, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πάουελ με κάρφωμα σημείωσε το 24-31 και ο Παπανικολάου με ακόμα ένα κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (24-33).
Ο Φάλκερ μείωσε σε 26-33 και ο Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (26-36). Ο Έισι Λο με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 26-38, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 πόντους για να μειώσει ο Μίναρντ σε 30-38, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Διατήρησε χωρίς δυσκολίες τον έλεγχο.
Με την έναρξη της τρίτης περίοδου, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ύστερα από 1/2 βολές πέτυχε το 30-39 και ο Ακίν έκανε το 32-39 για να έρθει ο Κρίστοφερ με σουτ τριών πόντων να κάνει το 35-39 στο 23'. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 35-42 και οι Σπανούλης, Πρίντεζης με 2/4 βολές, ύστερα από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Κουντέρ έκαναν το 35-44. Ο Πάουελ έκανε το 35-46 για να καρφώσει ο Βίντμαρ, μειώνοντας σε 37-46.
Ο Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 37-49 στο 26'. Ο Βίντμαρ έκανε το 42-52 για να ανεβάσει την διαφορά στους 12 ο Έισι Λο (42-54), ενώ και πάλι ο Αμερικανός έκανε το 42-56, 2:58' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Μίναρντ με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 44-56 και ο Πάουελ πέτυχε το 44-58 και ο Κρίστοφερ έκανε το 46-58, 1:24'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κρίστοφερ με εύστοχο σουτ τριών πέτυχε το 49-58 και ο Σλούκας έκανε το 49-60 στην επόμενη φάση. Ο Φάλκερ κάρφωσε, κάνοντας το 51-60 με τη λήξη του δεκαλέπτου.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του και με καλάθι του Πάουελ προηγήθηκε με 62-51 για να μειώσει ο Κρίστοφερ, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι σε 53-62. Ο Περπέρογλου σημείωσε το 53-64, ενώ ο Σλούκας ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο ίδιος ευστόχησε σε δύο βολές, πετυχαίνοντας το 66-53 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Γκιουλέρ έκανε το 54-66 με 1/2 βολές για να ανεβάσει την διαφορά στους 14 πόντους ο Βασίλης Σπανούλης (54-68) στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Λο με 2/2 βολές πέτυχε το 54-70, 4:52'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μίναρντ έριξε την διαφορά στους 14 πόντους (56-70) και ο Περπέρογλου με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ανέβασε την διαφορά στους 18 (56-74).
Η Μπεσίκτας μείωσε σε 58-74 και ο Στράτος Περπέρογλου ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 18 πόντους (58-76), με τον Κάιλ Χάινς να κάνει το 58-78 και ο Φάλκερ με δύο εύστοχες βολές σημείωσαν το 6-78, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά οι Πειραιώτες έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-60, σημειώνοντας την πέμπτη τους διαδοχική νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79.
Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Όζμιζρακ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13, Φάλκερ 11, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13(2), Μίναρντ 11, Χέρσεκ, Οζέρ 5(1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7(1), Πάουελ 16, Πέρκινς, Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 11(3).