17/3/13

20η Aγωνιστική A1 : Ολυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου 70-65

Ο Ολυμπιακός έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ με 70-65 και σημείωσε την 19η νίκη του στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Ντορόν Πέρκινς στην Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 70-65, με τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" να δυσκολεύει την προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 26ο λεπτό με 43-47, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με σερί 11-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (54-47).
Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός δεν έχασε την συγκέντρωση του και ισοφάρισε σε 58-58 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο χωρίς να εντυπωσιάσει πίεσε και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 70-65.
Για τους "ερυθρόλευκους" δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Πρίντεζης, όπως και ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος είχε νιώσει ενοχλήσεις στο γόνατο στην προπόνηση του Σαββάτου (16/03). Ο Ντορόν Πέρκινς στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα αγωνίστηκε πέντε λεπτά, έχοντας 3 ριμπάουντ. Πλέον η προσοχή όλων στην ομάδα στρέφεται στο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ την Παρασκευή (22/03, 21:00) για την Ευρωλίγκα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Από τον Ολυμπιακό, ο Πέρο Άντιτς σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Έισι Λο είχε 14. Από 12 πέτυχαν οι Παπανικολάου, Πάουελ. Ο Όσμπι για τον Κολοσσό Ρόδου σημείωσε 14 πόντους, με τον Μάρκους Χάτεν να έχει 13.
Ο Χάτεν έκανε το 2-4 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης του Κολοσσού Ρόδου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Έισι Λο έκανε το 4-4 και ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 6-4. Ο Πάουελ πέτυχε το 8-7 και ο Λάνγκφορντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 8-10 για τον Κολοσσό Ρόδου στο τρίτο λεπτό του αγώνα.
Ο Τζος Πάουελ έκανε το 10-10 και ο Έισι Λο με τρίποντο πέτυχε το 13-10 για να κάνει με κάρφωμα ο Πέρο Άντιτς το 15-10 στο 6'. Ο Όσμπι με 1/2 βολές μείωσε σε 18-12 για να φέρει την διαφορά στο καλάθι ο Φάνης Κουμπούρας (18-16). Ο Κώστας Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 20-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο, ο Παπανικολάου και πάλι σημείωσε το 24-21 για να πετύχει ο Όσμπι με 1/2 βολές το 24-22.
Ο Χάτεν έκανε το 26-26 για να πετύχει ο Χάινς με 1/2 βολές το 27-27, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Καλαμπόκης σημείωσε το 28-29, με τον Χάινς να κάνει το 33-30 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στ6α αποδυτήρια με 33-32, έπειτα από καλάθι του Λάνγκφοφντ.
Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες.
Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Πέρο Άντιτς έπειτα από σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 41-39. Ο Χάτεν με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 41-41, με τους φιλοξενούμενους στο 26ο λεπτό να ξεφεύγουν με τέσσερις πόντους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (43-47).
Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με σερί 11-0 προηγήθηκε με 54-47 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 54-49, έπειτα από καλάθι του Κάπελαν. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Σλούκας έκανε το 56-51 και ο Κάπελαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 56-54 για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί". Ο Κάπελαν σημείωσε το 58-56 για να ισοφαρίσει ο Φάνης Κουμπούρας σε 58-58, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Ο Καλαμπόκης στο 36' έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό (58-60) για να σημείωσε με τρίποντο ο Κώστας Σλούκας το 61-60, με τον Πέρο Άντιτς να σημειώνει το 63-60 και ο Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους 1:42'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Πέρο Άντιτς έκανε το 68-60 στο 39', με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα τελικά με 70-65.
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-32, 54-49, 70-65.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο 14(2), Άντιτς 15(1), Σπανούλης 3, Περπέρογλου, Σερμαντίνι, Σλούκας 5(1), Πάουελ 12(1), Πέρκινς, Παπανικολάου 12(1), Κατσίβελης.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 3, Κουμπούρας 4, Χάτεν 13, Καλαϊτζής 3(1), Καλαμπόκης 5, Ούτερμπραϊτζ 3(1), Κουκουλάς 1, Νάτζφεϊ 5(1), Λάνγκφορντ 7(1), Κάπελαν 7(1), Όσμπι 14.