23/3/13

21η Aγωνιστική A1 : Hλυσιακός-Απόλλων Πατρών 75-69

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ηλυσιακό που πέτυχε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, επικρατώντας με 75-69 επί του Απόλλωνα.
Ο Ηλυσιακός μπορεί να ανασαίνει ακόμα πιο άνετα από σήμερα, καθώς επικράτησε και του Απόλλωνα με σκορ 75-69 και απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και ειδικά ο Νίκος Χατζής ο οποίος ευστόχησε σε 6/6 βολές στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.
Από την άλλη, ο Απόλλων Π. ήθελε να παραμείνει μέσα στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, ωστόσο βρέθηκε απέναντι στον Ηλυσιακό που είχε περισσότερο ανάγκη τη νίκη.
Στη μάχη των ριμπάουντ, ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος κερδίζοντας 11 περισσότερα (40-29), ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 20/22 βολές και ποσοστό της τάξης του 91%. Το εξαιρετικό του ποσοστό από τη γραμμή ήταν καθοριστικό στο τέλος.
Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στο κλειστό των Ιλισίων. Στο 3' ο Κλάιμπερ έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα (5-6), ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6 (6-12) με τους Κρόλο και ΜακΚόλουμ να σκοράρουν. Η διαφορά άγγιξε και τους 8 πόντους (6-14), μέχρι που η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη αφυπνίστηκε, μειώνοντας σε 11-14.
Ωστόσο, ο Πέτροβιτς απάντησε με εύστοχο σουτ τριών πόντων και έστειλε εκ νέου τον Απόλλωνα στο +6 (11-17), με τη λήξη του α' δεκαλέπτου.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 15ο λεπτό του αγώνα. Ο Απόλλων διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και είχε το προβάδισμα πότε με τον ΜακΚόλουμ και πότε με τον Πέτροβιτς. Ο τελευταίος έγραψε το 19-27 στο 14' όμως ο Ηλυσιακός απάντησε με σερί 8-0 και ισοφάρισε (27-27). Μάλιστα, με καλάθι και φάουλ του Παραγυιού ο Ηλυσιακός πήρε και το προβάδισμα (32-30), έχοντας επανέλθει πλήρως στη διεκδίκηση της νίκης.
Αντεπιτέθηκε ο Ηλυσιακός.
Στην επανάληψη, ο Ηλυσιακός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με σερί 5-0 βρέθηκε να προηγείται με 37-32, μετά από τρίποντο του Σπανού και δίποντο του Παραγυιού. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και με το Δορκοφίκη να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα, βρέθηκαν στο 27' να προηγούνται με 47-39. Πάντως, ο Απόλλων ροκάνισε τη διαφορά και σταδιακά στο 29' μείωσε στο καλάθι (49-47) μετά από καλάθι του ΜακΚόλουμ.
Ο Αναγκόνιε κάρφωσε για το 53-49, όμως ο Ζαφείρης με τρίποντο στην εκπνοή του γ' δεκαλέπτου, έφερε το ματς σχεδόν στα ίσα, καθώς έγραψε το 53-52, έξω από τα 6.75μ. Η ομάδα του Ζευγώλη έλεγχε τα ριμπάουντ και με την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων (6/13) προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα.
Στο δ' και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι Σπανός και Παραγυιός έκαναν το 59-54, διατηρώντας τον Ηλυσιακό σε ρόλο οδηγού. Ένα τρίποντο του Νίκου Χατζή έκανε το σκορ 64-56 στο 35', δίνοντας αέρα 8 πόντων στην ομάδα του. Ο Απόλλων μείωσε δύο φορές στους 5 (71-66, 73-68), όμως ο Ηλυσιακός διατήρησε την ψυχραιμία του.
Με τον Νίκο Χατζή να ευστοχεί σε διαδοχικά ζευγάρια βολών, οι γηπεδούχοι "αγκάλιασαν" τη νίκη, που ήταν η 7η φετινή στο πρωτάθλημα και τους ουσιαστικά τους χάρισε την παραμονή στην κατηγορία.
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 32-32, 53-52, 75-69.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 2, Αράπης 3(1), Αναγκόνιε 13, Χατζής 14(1), Σπανός 7(1), Δορκοφίκης 10(2), Μόρισον 7(1), Γκάρισον 1, Παραγυιός 9, Στόγκλιν 9(1).
Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 12, Γκραντ 13(1), Θανόπουλος, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 11(3), Κλάιμπερ 5(1), Ζαφείρης 3(1), Τέρνερ 2, Κρόλο 8.