23/3/13

21η Aγωνιστική A1 : Κολοσσός Ρόδου - Ίκαρος Καλλιθέας 69-73

Ο Ίκαρος Καλλιθέας πέρασε από τη Ρόδο, καθώς επικράτησε του Κολοσσού, ο οποίος ήθελε τη νίκη για να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή με 73-69.
Ο Ίκαρος Καλλιθέας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 73-69.
Ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" ήθελε τη νίκη για να κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League ΟΠΑΠ, όμως οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη πήραν το θετικό αποτέλεσμα.
Από τους νικητές ο Φαγιέ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 19 πόντους, ενώ ο ΜακΝάιτ είχε 15. Για τον Κολοσσό Ρόδου ο Κάπελαν σημείωσε 16 πόντους και οι Λάνγκφορντ, Καλαμπόκης είχαν από 13.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με τον Αγαδάκο να προηγηθούν με 4-6 στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο Νάτζφεϊ έκανε το 6-6, με τον Κυρίτση να σημειώνει το 8-9 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Χάτεν ύστερα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 12-14.
Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-17, έπειτα από 1/2 βολές του ΜακΝάιτ, ενώ στη συνέχεια ο Κάπελαν αστόχησε σουτ δύο πόντων, με τον Άλαμπι να παίρνει το ριμπάουντ. Στην δεύτερη περίοδο, ο ΜακΝάιτ σημείωσε το 18-24 στο 11ο λεπτό και ο Γκίμπσον έκανε το 20-27 στο 15ο λεπτό του αγώνα.
Ο Κουμπούρας μείωσε σε 22-27 και ο Κάπελαν έκανε το 24-27. Ο Νάτζφεϊ έριξε την διαφορά στον πόντο (26-27) για να κάνει και πάλι ο Κάπελαν το 30-30. Ο Λάνγκφορντ πέτυχε το 32-30 και ο Σίμτσακ ισοφάρισε σε 32-32. Ο Κάπελαν με 2/2 βολές πέτυχε το 34-32, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Πέρασε μπροστά ο Ίκαρος.
Στην τρίτη περίοδο, ο Όσμπι έκανε το 41-35 για τον Κολοσσό, με τον Κυρίτση να μειώνει σε 41-37 και ο Κάπελαν με τρίποντο να σημειώνει το 44-37, έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Όσμπι με 1/2 βολές έκανε το 45-39 για να πετύχει ο Φαγιέ το 46-41, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 46-44 στο 27ο λεπτό.
Ο Σίμτσακ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ίκαρο Καλλιθέας (46-47) και με 1/2 βολές έκανε το 46-48. Ο Κουμπούρας πέτυχε το 48-48 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 48-50, έπειτα από καλάθι του Φαγιέ. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο Φαγιέ ξανά έκανε με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 50-55 για να ρίξει την διαφορά ο Καλαμπόκης σε 52-55 στο 32'.
Ο Στραντ πέτυχε το 56-60, ενώ ο Κάπελαν έκανε το 59-61, ο Σίμτσακ σημείωσε το 59-63, με τον Λάνγκφορντ ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές να ρίχνει την διαφορά στους πέντε πόντους (60-65). Με αυτόν τον τρόπο, ο Ίκαρος Καλλιθέας κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 73-69.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-32, 48-50, 69-73.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 3, Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 13, Άουτερμπιτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 9, Λάνγκφορντ 13(2), Κάπελαν 16(2), Όσμπι 7.
Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στραντ 5, ΜακΝάιτ 15(1), Κυρίτσης 12(2), Βρκιτς 8(1), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 19(4), Γκίμπσον 3(1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 7, Άλαμπι.