20/4/13

24η Aγωνιστική A1 : ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 59-66

Ο Πανιώνιος "έσπασε" το αήττητο του ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι" (πριν το ματς ο "Δικέφαλος" μετρούσε 11 νίκες σε ισάριθμα ματς) κερδίζοντας με 59-66. Πρώτος σκόρερ ο Παππάς με 17 πόντους.
 Επρεπε να "πάει" στο Παλατάκι" ο Πανιώνιος για να "σπάσει" το αήττητο του ΠΑΟΚ... Οι "κυανέρυθροι" κέρδισαν με 59-66 τον "Δικέφαλο", ο οποίος πριν το ματς του Σαββάτου (20/4) μετρούσε 11 νίκες σε ισάριθμα ματς στην έδρα του.
Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχρέωσε στη πρώτη φετινή ήττα τους "ασπρόμαυρους" στο "σπίτι" τους φανερώνοντας για μια ακόμη φορά φέτος πως είναι... ποιοτικό.
Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα πλέον ο Πανιώνιος δεν κινδυνεύει να τερματίσει κάτω από τον ΠΑΟΚ (πλέον συμβιβάζεται με την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος), ο οποίος "έβλεπε" την τρίτη θέση. Το ματς γενικώς ήταν ντέρμπι (κρίθηκε στα τελευταία λεπτά) και αρκετά... κακό κακό, με τον Νίκο Παππά να ξεχωρίζει από πλευράς Πανιωνίου (17 πόντους) και να δείχνει σε αρκετές φάσεις την αγωνιστική ποιότητά του.
Καλό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ που συνέχισε με λάθη...
Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στον ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" γρήγορα πήρε διαφορά 9 πόντων (9-0) και χρειάστηκαν 3.30'' για βρει τον δρόμο προς το καλάθι ο Πανιώνιος. Οι "ασπρόμαυροι" "άνοιξαν" κι άλλο την διαφορά (12-4) με τον Χάτσερ να είναι πολύ καλός (έξι πόντους), ωστόσο το σύνολο του Σφαιρόπουλου άρχισε να βελτιώνεται και μείωσε σε 12-8. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του "Δικεφάλου" (οχτώ) μείωσαν σε 16-15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Κακές οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος (16-17) πέρασε μπροστά και ο ΠΑΟΚ μετά από τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι, "ξεκόλλησε" με δίποντο του Παπαδόπουλου (18-17). Το ματς ήταν ιδιαίτερα κακό, οι δύο ομάδες δε μπορούσαν να βρουν ρυθμό και το σκορ ήταν πολύ χαμηλό (18-19 στο 17'). Ο Παππάς έδωσε ένα +4 στους "κυανέρυθρους" στη συνέχεια (20-24), ο ΠΑΟΚ ήταν κάκιστος επιθετικά (τέσσερις πόντους σε 9' στο δεύτερο δεκάλεπτο) αλλά στη συνέχεια πήρε πόντους από τους Μαργαρίτη και Χαραλαμπίδη και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-26.
Στο +9 ο Πανιώνιος, μείωσε ο ΠΑΟΚ...
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Σφαιρόπουλος, "πάτησε" γκάζι και προηγήθηκε με 32-28 στο 12'. Στο 25' ο Χάτσερ έκανε τέταρτο φάουλ και αυτό αποτελούσε μεγάλο πρόβλημα για τον "Δικέφαλο", με τους "κυανέρυθρους" να είναι μπροστά στο 27' με 32-38. Το σύνολο του Μαρκόπουλου συνέχιζε τα πολλά λάθη (16), ενώ στη συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο κόουτς των γηπεδούχων και ο Πανιώνιος έφτασε στο +7 (34-41). Ο Παππάς έδινε σημαντικές βοήθειες στη ομάδα του που πήρε αέρα 9 πόντων (38-47) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε τελικά με 46-47 με τον "Δικέφαλο" να... φορτσάρει στα τελευταία λεπτά.
Πιο ψύχραιμος ο Πανιώνιος στα τελευταία λεπτά και τελικά... διπλό.
Στο 31' ο αγώνας ξεκίνησε από την... αρχή (49-49) με τρίποντο Χρυσικόπουλου, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στη συνέχεια (52-51). Ο Παππάς ήταν εξαιρετικός (17 πόντους) και "έγραψε" το 52-53 στο 33' ενώ στο 35' υπήρχε το πρόβλημα για τον "Δικέφαλο" με τα τέσσερα φάουλ του Παπαδόπουλου.

Ο Μπόγρης στο 37' "έγραψε" το 54-58, ο Χάτσερ έχασε την ευκαιρία στο 56-58 να ισοφαρίσει και ο Γιάνκοβιτς έκανε το 56-60 στο 38'. Το λάθος του Χαραλαμπίδη στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με έξι πόντους (56-62), ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 59-62 στο 39' και οι δύο βολές του Γιάνκοβιτς στα 34'' πριν το τέλος (59-64) ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 24-26, 46-47, 59-66.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (1), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2)
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 2, Αθηναίου 3 (1), Κις 7 (1), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ 8.