21/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 71-75 (0-1).

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους "4" των φετινών πλέι οφ, έκανε το Ρέθυμνο το οποίο έκανε το "μπρέικ" μέσα στην Πυλαία, νικώντας με σκορ 75-71 τον ΠΑΟΚ. Σούπερ Πέτγουεϊ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.
Σπουδαίο διπλό για το Ρέθυμνο που με το "καλημέρα" στο ξεκίνημα των πλέι οφ, επικράτησε με σκορ 75-71 του ΠΑΟΚ κι έκανε το "μπρέικ" μέσα στην Πυλαία.
Πλέον, οι Κρητικοί έχουν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" την πρόκριση μέσα στο γήπεδό τους, την ερχόμενη Πέμπτη, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στη σειρά.
Καλύτερο, το Ρέθυμνο είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφερε να περάσει από μία δυνατή έδρα. Πάντως, ο κόσμος του ΠΑΟΚ, δεν βοήθησε την ομάδα του ιδιαίτερα καθώς το γήπεδο δεν γέμισε.
Ο Απόλλων Τσόχλας στα 3'' πριν το τέλος, έγραψε το 75-71 και το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Σούλης Μαρκόπουλος δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο τελικό σκορ.
Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, βάζοντας καθοριστικό καλάθι στο δίλεπτο πριν το τέλος για το 66-71.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι καλύτερα κυρίως στην φροντ λάιν. Ο Τσαϊρέλης έγραψε το 8-5 στο 4΄και ο Παπαδόπουλος έκανε το 10-8, την ίδια στιγμή που οι Κρητικοί ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75μ. (0/6 σουτ).
Σε εκείνο το σημείο, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ πήρε το όπλο του κι άρχισε να πυροβολεί. Με γκολ φάουλ και τρίποντο έγραψε το 12-16 στο 8' δίνοντας το προβάδισμα στο Ρέθυμνο που ήταν πλέον σε θέση ισχύος. Έτσι, τελείωσε το α' δεκάλεπτο, έχοντας πετύχει 12 πόντους και σε συνδυασμό με τα 4 λάθη του ΠΑΟΚ, το Ρέθυμνο βρέθηκε στο +4 στο 10ο λεπτό.
Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους παίκτες του Θανάση Γιαπλέ, οι οποίοι με γρήγορο σερί 6-0 ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά (14-24). Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, ωστόσο ο Κόμματος στη συνέχεια έγραψε το 14-27, στέλνοντας την ομάδα του στο +13 για πρώτη φορά στο παιχνίδι.
Σταδιακά, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με όπλο την άμυνα ζώνης. Δύο συνεχόμενα λέι απ από τον Μαργαρίτη μείωσαν σε 20-27, ωστόσο το Ρέθυμνο απάντησε με γρήγορο 5-0 (20-32). Οι Κρητικοί διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά (26-38) στο 28ο λεπτό του αγώνα, μέχρι που ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο τρέχοντας ένα 6-0 χάρη και στο τετράποντο του Δέδα (τρίποντο και φάουλ).
Ντέρμπι, αλλά το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο.
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο β' ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ο οποίος πλησίασε στους τρεις, μειώνοντας σε 37-40 στο 22'. Ωστόσο, δύο τρίποντα από τους Προύιτ και Τσαρουχά έκαναν το σκορ 37-46 κι έδωσαν βαθιά επιθετική ανάσα στο Ρέθυμνο που κατάφερε και πάλι να ξεφύγει στο σκορ.
Μετά από τρίποντο του Κόμματου, το σκορ έγινε 47-60 και οι Κρητικοί βρέθηκαν ξανά στο +13 μετά από ώρα. Τελικά, ο Μαργαρίτης με δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων έγραψε το 51-60 στο τέλος της γ' περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να παίζει πλέον πιο συγκεντρωμένα και να έχει ελαττώσει τα λάθη του.
Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο παρκέ, με επιμέρους 9-2 που έτρεξε στο τρίλεπτο μετά την έναρξη του δ' δεκαλέπτου, χάρη στο Χάτσερ που οδηγούσε πλέον την ομάδα του στην επίθεση. Το σκορ έγινε 60-62 και πλέον το άγχος ήταν για το Ρέθυμνο. Πάντως, οι Κρητικοί αντέδρασαν και στο 34' βρέθηκαν στο +6 (60-66), όμως τα βήματα του Πέτγουεϊ στη συνέχεια έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να μειώσει με δύσκολο τρίποντο του Δέδα για το 63-66.
Στα 4.15'' για το τέλος του αγώνα, ο Πέτγουεϊ έγραψε το 63-68 και σε εκείνη τη φάση ο Δέδας δέχτηκε τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία. Ο Κάρτερ έγραψε το 63-69 με 1/2 βολές, όμως το σουτ του Πέτγουεϊ ήταν άστοχο στην επαναφορά. Οι Χαραλαμπίδης και Χάτσερ μείωσαν σε 66-69 στο 38', όμως ο Πέτγουεϊ πέτυχε μεγάλο καλάθι γράφοντας το 66-71.
Στο 1.29'' για το τέλος, ο Χάτσερ με 2/2 βολές μείωσε σε 68-71, ενώ ο Τσόχλας έγραψε το 68-73. Στα 40'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Μαργαρίτης με τρίποντο μείωσε σε 71-73 και λίγο έλειψε ο Κάρτερ να αποτελέσει τον μοιραίο παίκτη για το Ρέθυμνο, χάνοντας δύο συνεχόμενες επιθέσεις.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-38, 51-60, 71-75.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 18(1), Κασελάκης 8, Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 10(3), Μαργαρίτης 15(2), Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 7, Καλλινικίδης 1, Προύιτ 10(1), Αγγελόπουλος, Τσαρουχάς 3(1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8(1), Κόμματος 7(2), Κάρτερ 6, Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 23(4).