21/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Πανιώνιος - Άρης 80-79 (1-0).

Ο Πανιώνιος, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (45-28) έκαμψε τελικά δύσκολα την αντίσταση του μαχητικού Άρη που γύρισε το ματς στην παράταση (66-66κ.α., 80-79) και έκανε το 1-0 στη σειρά. Λάθος στο τέλος του ματς από τον κορυφαίο του Πανιωνίου Νίκο Παππά, με τους γηπεδούχους, όμως να παίρνουν τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Πανιώνιος έκανε τελικά το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ απέναντι στον Άρη, καθώς επικράτησε στην παράταση με 80-79 (66-66κ.α.).
Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει σε 1-1 και να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά και πάλι στη Νέα Σμύρνη.
Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο ματς, "μπλόκαρε" τους παίκτες των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Παππάς με 1/2 βολές πέτυχε τον πρώτο πόντο για τον Πανιώνιο στο 5ο λεπτό, ενώ ο Μπίλι Κις ήταν εκείνος που στο 8' σημείωσε το πρώτο καλάθι για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης στο ματς, μειώνοντας σε 7-9 για τον Πανιώνιο.
Ο Αθανασούλας ισοφάρισε σε 13-13 στο 9', ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 16-13 για τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι φρόντισαν να αυξήσουν την διαφορά τους από τον Άρη. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε το 45-28 για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους, όμως να αντιδρούν και να ροκανίζουν σταδιακά την διαφορά τους από τον Πανιώνιο.
Ο Πελεκάνος μείωσε στο 35ο λεπτό σε 60-55, ενώ ο Χαρίσης έφερε την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στο -3 (60-57). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Παππά έπειτα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 66-64. Στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα, όμως ο κορυφαίος του Πανιωνίου, Νίκος Παππάς έχασε τη μπάλα από τον Χαντ, με τον Πάσαλιτς να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (66-66).
Εκεί, ο Πανιώνιος κατάφερε έστω και δύσκολα να κάμψει την αντίσταση του Άρη και να φτάσει στη νίκη με 80-79, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Μιχάλη Πελεκάνου στο τέλος και να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ. Από τους νικητές ο Νίκος Παππάς σε 36 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 28 πόντους με 13/16 βολές, 3/11 δίποντα και 3/4 τρίποντα.
Για τον Άρη, ο Μιχάλης Πελεκάνος έκανε πολύ καλό παιχνίδι, με τον Μιχάλη Πελεκάνο να έχει 17 πόντους και τον Πάσαλιτς να ακολουθεί με 16.
Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης με προηγηθεί με 8-0, την ώρα που ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να πλησιάσει το καλάθι της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέρου. Ο Νίκος Παππάς με 1/2 βολές έκανε το 1-8, ενώ ο Πανιώνιος μέχρι το 8ο λεπτό του αγώνα δεν είχε καταφέρει να σημειώσει καλάθι, πετυχαίνοντας πέντε πόντους μόνο με βολές. Σε εκείνο το σημείο ο Κις μείωσε σε 7-9, ενώ ο Γιάνκοβιτς έφερε τους γηπεδούχους στο 10-11.
Ο Μποχωρίδης ανέβασε την διαφορά στο 10-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-13, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Αθανασούλα. Από εκεί και το σημείο κι έπειτα ο Πανιώνιος θα ελέγξει το παιχνίδι και θα αυξήσει μάλιστα την διαφορά του από τους Θεσσαλονικείς. Ο Πανιώνιος στο 12' λεπτό πέτυχε το 21-13 με τον Νίκο Παππά, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα σερί 11-0, το οποίο διέκοψε ο Κώστας Χαρίσης (21-15).
Ο Αθανασούλας έκανε το 25-17 και ο Μπίλι Κις πέτυχε το 28-17 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 29-17, με τον Νίκο Παππά ξανά στο 17ο λεπτό του αγώνα να ανεβάζει την διαφορά στους 14 πόντους, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων (32-18). Οι παίκτες τελικά του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων (38-26).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιο μπήκε το ίδιο δυνατά και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του ακόμα περισσότερο από τον Άρη. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε το 45-28, ενώ ο Χαρίσης μείωσε σε 45-30, στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.
Η αντεπίθεση του Άρη...
Οι φιλοξενούμενοι, όμως δεν τα παράτησαν, καθώς με ένα σερί 10-0 μείωσαν σε 45-38 για να "απαντήσουν" οι γηπεδούχοι με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, σημειώνοντας το 49-38 με καλάθι του Γιώργου Μπόγρη. Παρόλα αυτά, ο Άρης με τον Ασημακόπουλο, έπειτα από 2/2 βολές μείωσε σε 49-41, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλου να πάρει τάιμ άουτ. Το 30' τελικά έκλεισε με 51-43 για τον Πανιώνιο, ύστερα από καλάθι του Νίκου Παππά.
Ο Πελεκάνος μείωσε σε 51-45 στο 31ο λεπτό του αγώνα και ο Νίκος Παππάς σημείωσε το 53-45. Ο Πάσαλιτς έκανε το 53-47, με τον Μπούκερ έπειτα από σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 56-47, ενώ ο Χαντ έριξε την διαφορά στους 6 πόντους (56-50). Ο Κις σημείωσε το 58-50 και ο Βεργίνης με σουτ τριών πόντων έκανε το 58-53. Ο Παππάς και πάλι με δύο διαδοχικές βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (60-53). Ο Πελεκάνος στο 35ο λεπτό σημείωσε το 60-55 για τον Άρη, ενώ ο Κώστας Χαρίσης έφερε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (60-57).
Ο Μπίλι Κις στην επόμενη φάση πέτυχε το 62-57 και ο Μπούκερ με 1/2 βολές έκανε το 63-58 και ο Αθηναίου με επίσης 1/2 βολές σημείωσε το 64-58 για να μειώσει ο Χαρίσης σε 64-60, δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μιχάλης Πελεκάνος με σουτ τριών πόντων έφερε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής (64-63), με τον Πελεκάνο έπειτα από 1/2 βολές να κάνει το 64-64, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Νίκος Παππάς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 66-64, με τον Πάσαλιτς να αργεί να επαναφέρει τη μπάλα (5 δευτερόλεπτα), η οποία πήγε στον Πανιώνιο. Ο Παππάς, όμως στα δύο δευτερόλεπτα θα κάνει έκανε λάθος, με τον Χαντ να του κλέβει τη μπάλα και τον Πάσαλιτς να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (66-66).
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με δύο βολές σημείωσε το 68-66, ο Παππάς με 1/2 πέτυχε το 69-66 και ο Μπούκερ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 72-66. Ο Αθανασούλας έκανε το 74-66 και ο Χαρίσης με 1/2 βολές μείωσε σε 74-67. Ο Μπατής με τρίποντο πέτυχε το 77-67, με τον Χαντ να μειώνει σε 77-71. Ο Παππάς με δύο βολές πέτυχε το 79-72 και ο Μποχωρίδης με 1/2 το 79-73.
Ο Πάσαλιτς εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα σημείωσε το 79-76 με εύστοχο σουτ τριών πόντων, αναγκάζοντας τον προπονητή του Πανιωνίου, Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 80-79, ύστερα από τρίποντο του Πελεκάνου στην εκπνοή.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-26, 51-43, 66-66, 80-79.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 2, Αθηναίου 1, Κις 8, Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 14(2), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 12(1), Καββαδάς, Παππάς 28(3), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 7(1).
Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 16(2), Χαντ 9(1), Πελεκάνος 17(2), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 11, Καραποστόλου, Χαρίσης 13, Μποχωρίδης 5, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 4, Δήμας.