27/7/13

Σούπερ Καπ Ολλανδίας: Άγιαξ-Άλκμααρ 3-2

Ο Άγιαξ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Άλκμααρ, έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-2 στην παράταση κατακτώντας το Σούπερ Καπ Ολλανδίας.

Ο πρωταθλητής Ολλανδίας Άγιαξ είναι αυτός που πανηγυρίζει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στην Ολλανδία.
Η ομάδα του Άμστερνταμ παρότι έχανε με 2-0 από την Άλκμααρ έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 3-2 στην παράταση (ο κανονικός αγώνας έληξε 2-2) και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.
Η Άλκμααρ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον και τον Τζέφρεϊ Γκούβελεου.
Ωστόσο οι πρωταθλητές είχαν άλλη άποψη. Ισοφάρισαν με τους Κρίστιαν Έρικσεν και Κολμπέιν Σίγκθορσον και στην παράταση ο Ζιμ ντε Γιονγκ έκανε το τελικό 3-2 και έδωσε στον Άγιαξ τον τίτλο.