22/9/13

Μικρός Τελικός Ευρωμπάσκετ 2013 : Ισπανία - Κροατία 92-66

Δεν κατεβαίνει από το βάθρο η Ισπανία (92-66, vid)
Η Ισπανία νίκησε την Κροατία με 92-66 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Έβδομο μετάλλιο στις τελευταίες οκτώ διοργανώσεις για τους Ισπανούς.
Με αυτόν τον τρόπο, οι Ισπανοί φτάνουν τα επτά μετάλλια στις τελευταίες οκτώ διοργανώσεις, καθώς έχουν πάρει το χρυσό το 2006 στο Μουντομπάσκετ, το ασημένιο στο Ευρωμπάσκετ του 2007, το ασημένιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008, το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2009, το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2011 και το ασημένιο στους Ολυμπιακούς τους 2012.
Παράλληλα, η Ισπανία φέτος έχει κατακτήσει οκτώ μετάλλια σε οκτώ ευρωπαϊκά πρωτάθλημα στους Άνδρες και τις Γυναίκες σε όλες τις κατηγορίες...
Ο πρωταγωνιστής
Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν εξαιρετικός, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους (3/5διπ., 5/10τρ.. 1ασ., 1κλ.).
Ο αριθμός του αγώνα
Οι Ισπανοί σούταραν από τη γραμμή του τριπόντου με ποσοστό 50%, καθώς είχαν 12/24 σουτ τριών πόντων.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Από το 17ο λεπτό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ισπανοί κάνουν επιμέρους σκορ 17-6, ξέφυγαν με 11 πόντους στο ημίχρονο (47-36) και έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο αγώνας
Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-2. Παρόλα αυτά, η Κροατία αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει σε 17-16 με σουτ τριών πόντων από τον Ρούντεζ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με 23-18 για να συνεχίσουν οι Ισπανοί να έχουν το πάνω χέρι στο ματς. Ο Μπογκντάνοβιτς, όμως με σουτ τριών πόντων έδωσε στο 15' το προβάδισμα στους Κροάτες για να αντιδράσει η Ισπανία και με τον Σέρχιο Γιουλ που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (47-36).
Στην επανάληψη οι Ισπανοί συνέχισαν να λειτουργούν σε υψηλό τέμπο, οι Κροάτες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (63-48). Τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα με την ομάδα του Ορένγκα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο (νίκη με 92-66) και να ανεβαίνει για τέταρτο διαδοχικό Ευρωμπάσκετ στο βάθρο (2007, 2009, 2011, 2013).
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-36, 63-48, 92-66.
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ, Ρούντι Φερνάντεθ 8(1), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 2, Ρέι 4, Καλντερόν 8(2), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 16(1), Σαν Εμετέριο 5(1), Γιουλ 21(5), Γκασόλ 17(1), Γκάμπριελ 5(1).
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 1, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 5, Μπογκντάνοβιτς 22(4), Σάριτς 6(1), Ρούντεζ 5(1), Ούκιτς 12(2), Σίμον 3(3), Ντέλας 2, Ζόριτς 8.