23/10/13

2η Aγωνιστική Eurocup ΣΤ' Όμιλος : Άλμπα Φέχερβαρ - ΠΑΟΚ 88-89

Σπουδαίο "διπλό" για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Φέχερβαρ με 89-88 και έκανε το 2/2 στο Eurocup. Αστόχησαν οι γηπεδούχοι σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.
Νέα νίκη για τον ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" δείχνει τον τελευταίο καιρό να είναι σε καλή κατάσταση και επικράτησε της Αλμπα Φέχερβαρ στην Ουγγαρία με σκορ 88-89.
Ετσι έχει δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στο Γιούροκαπ ενώ πλέον έφτασε τα τέσσερα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Μιχάλης Τσαιρέλης ήταν πολύ καλός και ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους, έχοντας 8/9 δίποντα, 5/6 βολές, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Δεν είναι τόσο συνηθισμένη μια τέτοια ευστοχία. Η Αλμπα Φέχερβαρ τελείωσε το ματς έχοντας 22/22 βολές.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε τρόπους να "πληγώσει" τους Ουγγρους αμυντικά. Πέτυχε 54 πόντους ενώ στο πρώτο μέρος είχε πρόβλημα στο να φτάσει στο καλάθι.
Η Αλμπα Φέχερβαρ ξεκίνησε καλύτερο το παιχνίδι και στο 6' προηγήθηκε με 9-4. Με καλάθι του Μπόγρη, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο καλάθι (11-9), με τους Ουγγρους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ στη συνέχεια. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-13 (έξι λάθη από τον ΠΑΟΚ). Ο "Δικέφαλος" μείωσε στον πόντο (18-17) στο 12' ενώ με κάρφωμα το Κεμπ (10 πόντους μέχρι εκείνη την ώρα) οι γηπεδούχοι ήταν στο +5 (28-23) στο 14'. Το σύνολο του Μαρκόπουλου "κυνηγούσε" συνεχώς τους γηπεδούχους (32-27 στο 17') και βρέθηκε στο -9 (40-31). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με 42-35, με τον Κέμπ (16 πόντους) να προκαλεί πολλά προβλήματα και την άμυνα των "ασπρόμαυρων" να είναι κακή.
Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Αλμπα πήρε αέρα 10 πόντων (48-38 στο 21'), με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 0-7 στη συνέχεια και να μειώνει σε 48-45. Ο "Δικέφαλος" μάλιστα έφερε το ματς στα ίσα (50-50) στο 24' με καλάθι του Μαργαρίτη (2-12 σερί μετά το 48-38) και οι δύο ομάδες αργότερα πήγαιναν ουσιαστικά χέρι-χέρι στο σκορ (58-57).
Στο 27' ο Μπόγρης έδωσε το προβάδισμα (58-59) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ο ΠΑΟΚ ήταν στο -3 (67-64). Ο "Δικέφαλος" στο τέταρτο δεκάλεπτο "γύρισε" το παιχνίδι (0-8 σερί), πήρε αέρα πέντε πόντων (67-72, 17 πόντους ο Χαραλαμπίδης και 15 ο Τσαιρέλης) αλλά οι γηπεδούχου με τρίποντο του Χομπς ισοφάρισαν (72-72). Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι (77-77) και η Αλμπα πρηγήθηκε με 80-77. Με καλάθι του Πέιν έγινε το 84-83 ενώ με συνεχόμενους πόντους του Τσαιρέλη "γράφτηκε" το 86-87. Ο Χαραλαμπίδης με βολές έκανε το 88-89, ο Κούπερ αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και στο φινάλε του ματς ο Τζουχός αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 67-64, 88-89.
Αλμπα (Φράντε): Κεμπ 25, Ζάνατι 2, Χομπς 17 (4) , Όλαχ 2, Τζουχός 4, Μουρ 18 (2), Τοθ Π. 4, Σόμογκι 4, Τοθ Ν. 8, Σούπολα 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 6 (2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6 (1), Τσαιρέλης 21, Δέδας 2, Μαργαρίτης 10 (1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.